Kyselina gamma-linolenová (GLA)

Omega-6 mastná kyselina

Kyselina gamma-linolénová patrí medzi esenciálne mastné kyseliny, konkrétne omega-6 mastné kyseliny. Esenciálne mastné kyseliny sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu, telo si ich ale nedokáže samo syntetizovať. Preto je potrebné dodať ich organizmu prostredníctvom stravy dostatok. Spoločne s omega-3 mastnými kyselinami hrajú omega-6 mastné kyseliny významnú úlohu vo fungovaní mozgu, normálnom raste a vývoji. Napomáhajú rastu kože a vlasov, zachovaniu zdravia kostí a reprodukčného systému a regulujú metabolizmus.

Omega-6 mastných kyselín existuje viac druhov. V strave väčšina z nich pochádza z rastlinných olejov vo forme kyseliny linolovej, ktorú organizmus premieňa na gamma-linolénovú a následne na kyselinu arachidonovú. Kyselinu gamma-linolénovú možno získať z rastlinných olejov.

Vyvážený pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín

Pre zdravie organizmu je potrebné konzumovať vyvážené množstvo omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Omega-3 mastné kyseliny pôsobia protizápalovo, niektoré omega-6 naopak zápaly podporujú. Nie všetky omega-6 mastné kyseliny ale takto pôsobia. Kyselina linolová a arachidonová áno, GLA zápalové procesy redukuje a podľa niektorých lekárov dokonca napomáha ochrane DNA.

V kozmetike sa táto mastná kyselina využíva ako zvlhčovač a antioxidant, ktorý vyhladzuje a zjemňuje pleť.