Mangán

Tvrdý, paramagnetický kov a dôležitý stopový prvok pre organizmus

V metalurgii sa mangán využíva ako prísada do zliatin, katalyzátorov a farebných pigmentov. Jeho prísun je pre ľudský organizmus dôležitý. Zúčastňuje sa mnohých fyziologických procesov ako súčasť enzýmov alebo ich aktivátor.
 
Je dôležitý pre zdravie a vývoj chrupaviek a kostí. Podporuje hojenie. Mangán hrá významnú úlohu v metabolizme cukrov, jeho nedostatok zvyšuje riziko rozvoja cukrovky.
 

Proti voľným radikálom

Pôsobí tiež ako antioxidant a ako súčasť niektorých enzýmov chráni pred negatívnymi účinkami voľných radikálov. Ďalej podporuje zdravý vývoj a fungovanie pohlavných orgánov, a to najmä mužských. Preto je nutné dbať na jeho  dostatočné zásobenie organizmu spoločne so zinkom hlavne u mladých chlapcov.
 
Podporuje činnosť mozgu a nervovú sústavu, je účinný pri liečbe nervových porúch, kedy bývajú predpisované výživové doplnky s jeho obsahom. Napomáha koncentrácii i psychickej odolnosti.
 

Nedostatok mangánu spôsobuje problémy s kardiovaskulárny sústavou

V strave ho nájdeme v ananáse, orechoch, obilninách, strukovinách, čaji či čučoriedkach.
 
Nedostatok mangánu má za následok problémy cievneho systému a zvyšuje riziko rozvoja kardiovaskulárnych chorôb. U detí dochádza k spomaleniu rastu, abnormálnemu vývoju kostí a rozvoju osteoporózy. V tehotenstve môže nedostatok mangánu spôsobiť dokonca poškodenie plodu.
 
Vo veľkých dávkach je však mangán toxický, negatívne pôsobí predovšetkým na nervovú sústavu.