Matrixyl 3000

Matrixyl 3000 je v roku 2003 vyvinutá látka, ktorá sa pre svoje benefity prinášajúce pleti, využíva v mnohých kozmetických produktoch zameraných na anti-aging

Matrixyl podporuje mladistvý vzhľad pleti, pretože stimuluje syntézu kolagénu, presne kolagénu I., IV., VII. A XVII. typu. Spája v sebe dva peptidy, a to Palmitoyl Tetrapeptide 1 a Palmitoyl Tetrapeptide 7 (predtým označované ako Palmitoyl Tetrapeptide-7 a Palmitoyl oligopeptidy). Výsledkom tohto prepojenia je mimoriadne účinný "super-peptid". Produkty ho typicky obsahujú v 2% koncentrácii.

Prečo je Matrixyl 3000 obľúbený v produktoch proti vráskam?

Podľa slov jeho výrobcu, firmy Sederma Corporation, nepřislibuje len krátkodobý účinok, ale jeho efekt sa môže spôsobom, ako na vrásky a jemné linky pôsobí, vyrovnať botulotoxínu. Okrem podpory produkcie kolagénu a zachovanie vlákien elastínu podporuje bunkovú regeneráciu na úrovni DNA. Jeho pravidelná aplikácia by preto mala podporiť elasticitu, silu a zároveň pevnosť pleti.

Ako podporuje Matrixyl 3000 produkciu kolagénu?

Môžu za to dva obsiahnuté peptidy Palmitoyl Tetrapeptide 1 a Palmitoyl Tetrapeptide 7. Peptidy sú aktívne molekuly, ktoré vysielajú signály telesným bunkám. V koži napodobňujú činnosť, ktorá prebieha pri rozpade kolagénu. Kožné bunky na tieto signály začnú reagovať, a tým pádom stimulovať jeho novotvorbu.

Podporuje hojenie a regeneráciu

Matrixyl 3000 je vylepšením pôvodného produktu Matrixyl, ktorý bol určený tiež pre starostlivosť o zrelú pleť, ale obsahoval iba jediný peptid, palmitoyl-pentapeptid 3. V súčasnosti sa preto využíva jeho nástupca, účinnejšie Matrixyl 3000. Nájdeme ho v sérach a krémoch proti vráskam.

Názov Matrixyl vymyslel v roku 1999 tím francúzskych vedcov zo slova "Matrikiny" označujúceho drobnou molekulu zloženú z krátkych sekvencií aminokyselín, teda peptidov, vyskytujúcich sa v extracelulárnom matrixe, hmote obklopujúce a chrániace bunky. Matrikiny dokážu ovplyvniť aktivitu priľahlých buniek a hrajú dôležitú úlohu v procese hojenia zranenia aj remodelácii spojivového tkaniva. Od hojenie zranení a regenerácie potom už bol len krôčik od toho implementovať tento účinok na vrásky a starnúcu pleť.