Med

Látka, ktorú produkujú včely z nektáru kvitnúcich rastlín

Med sa skladá prevažne z fruktózy a glukózy. Jeho primárnym využitím je stále forma potraviny, avšak med sa v poslednej dobe dostáva aj do produktov kozmetickej starostlivosti, a to najmä vďaka obsahu aminokyselín, peptidov a antioxidantov.

Med dokáže zjemniť pleť a uľavuje v prípade mnohých ťažkostí. Predovšetkým hlavne tmavšie typy medu, ktoré majú väčšiu antioxidačnú kapacitu. Popri tom pôsobí med proti infekciám pleti, podporuje jej hojenie a napomáha zachovať hydratáciu.

Hydratácia

Med zlepšuje stav suchej pleti, pretože ju zvlhčuje a uzamyká v nej vlahu. Vďaka tomu pôsobí aj proti rozvoju vrások, pretože podporuje elasticitu pleti.

Ochrana pred voľnými radikálmi

Med je prírodný antioxidant, a to ako v prípade konzumácie, tak topickej aplikácie. Napomáha ochrane organizmu pred oxidatívnym stresom, teda poškodením voľnými radikálmi. Podporuje tiež prirodzenú ochranu pleti pred ultrafialovým žiarením, a chráni tak pred predčasným starnutím pleti.

Podpora hojenia

Vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam chráni pleť pred rozvojom infekcií a naopak podporuje jej hojenie a regeneráciu. Cukry obsiahnuté v mede totiž reagujú s vodou takým spôsobom, že znemožňujú rozvoj nežiaducich mikroorganizmov v pleti. Keď navyše príde med do kontaktu s tekutinami, ktoré sa produkujú z kožných vriedkov a poškodení, vzniká peroxid vodíka, ktorý pôsobí proti rozvoju baktérií v poranených oblastiach. Tým dochádza k urýchleniu hojenia.