Predčasné starnutie pleti

Stav, kedy sa na pleti začínajú objavovať vrásky a ďalšie príznaky starnutia skôr, než je bežné

Pleť je v oblasti  tváre oveľa jemnejšia a slabšia  ako na zvyšku nášho tela. A to je dôvod, prečo sa práve na tvári začínajú objavovať ako prvé vrásky a jemné linky. Kým starnutie pleti obvykle pozorujeme okolo štyridsiateho roku života, na tvári môžu byť prvé známky starnutia viditeľné oveľa skôr. Tomuto javu potom hovoríme predčasné starnutie pleti.
 
Dôvody predčasného starnutia pleti nie sú úplne jednoznačné. Vplyv environmentálnych, hormonálnych a fyziologických faktorov na predčasné starnutie pleti sa líši, najvýraznejší vplyv však rozhodne má vystavovanie pleti UVA žiareniu. UVA lúče prechádzajú hlboko do pleti. Často sa o nich tiež hovorí ako o "lúčoch starnutia". Vo vysokých dávkach totiž spôsobujú stmavenie a pigmentáciu pleti a urýchľujú proces jej starnutia tým, že ničia kolagén, takže sa pokožka javí ako suchá, vráskavá a hrubá s tmavšími oblasťami. Vplyv na starnutie však má aj stres, nedostatok spánku a fajčenie. Nedostatok spánku a stres tiež ovplyvňujú množstvo hormónov v organizme, ktoré majú vplyv na kvalitu pleti, ako napríklad spánkový hormón, ktorý podporuje jej mladistvý a vypnutý vzhľad. Fajčenie zvyšuje v organizme počet voľných radikálov, čím tiež dochádza k urýchleniu procesu starnutia a zníženie elasticity pleti.
 

Ako sa známok starnutia zbaviť?

Medzi hlavné znaky predčasného starnutia pleti patria popraskané žilky na tvári, hyperpigmentácia, starecké škvrny, jemné linky a vrásky. Tie sú dôsledkom pôsobenia UVA žiarenia na pleť. Indikátory predčasného starnutia pleti sú aj farebné nerovnosti a aktinická keratóza, ktorá sa prejavuje vznikom červených škvŕn na tvári a to najmä v oblasti kútov a líc.
 
Ako sa predčasnému starnutiu pleti vyhnúť? V prípade, že vyrážate na slniečko je ideálne používať prípravky s SPF ochranou. To by sme mali používať všetci a každý deň i vrátane detí. Kľúčový je tiež dostatok spánku (aspoň šesť až sedem hodín denne), vyvážená strava, znížená konzumácia alkoholu a samozrejme nefajčenie. Vhodné je tiež vyvarovať sa neprirodzeným výrazom tváre (napríklad "vraštění obočia" a čela) a nespať každú noc na rovnakom boku. To všetko má totiž na vznik vrások a na starnutie pleti vplyv.
 
Ak je vaša pleť už poškodená - vrásky a jemné linky sú viditeľné, stále existuje pomoc. Omladenie pleti môžete dosiahnuť tiež používaním vhodne zvolených produktov. Poobzerajte sa po prípravkoch s obsahom retinolu! Pre starnutie pleti je typická znížená produkcia proteínu kolagénu, v dôsledku ktorej dochádza k zníženiu elasticity pleti. K tomu zvyčajne dochádza okolo štyridsiateho roku veku, avšak v prípade predčasného starnutia aj oveľa skôr. Aplikácia retinolu však v organizme produkciu kolagénu podporuje.