Metabolický syndróm

Prepojenie niekoľkých fyziologických prejavov, ktoré môžu spoločne viesť k zhoršeniu zdravotného stavu človeka

Označenie metabolický syndróm v sebe zahŕňa viacero javov, ako je hypertenzia, zvýšená hladina krvného cukru, väčšie množstvo viscelárneho tuku alebo zvýšenie hladiny triglyceridov a cholesterolu. Ak sa vyskytujú tieto javy spoločne, zvyšujú riziko rozvoja ďalších zdravotných komplikácií, ako sú infarkt, mŕtvica či cukrovka. Neznamená to však, že by tieto ochorenia sama o sebe znamenali, že dotyčný trpí metabolickým syndrómom, akonáhle sa však prejavov objavuje viac, riziko metabolického syndrómu vzrastá.

Na vine je hmotnosť

Metabolický syndróm sa prejavuje predovšetkým vyššou telesnou hmotnosťou, najmä veľkým obvodom okolo pása. Prejavom metabolického syndrómu môže byť tiež zvýšená hladina krvného cukru a symptómy typické pre cukrovku, ako je smäd, únava, zahmlené videnie.

Medzi hlavné príčiny vzniku metabolického syndrómu patrí nadváha, až obezita, súvisí s ňou aj inzulínová rezistencia. Za normálnych okolností tráviaci trakt rozkladá prijaté potraviny na makroživiny vrátane cukrov, teda glukózy. Pankreas na tento účel produkuje hormón inzulín, ktorý napomáha vstupu glukózy ako zdroja energie pre bunky. Inzulínová rezistencia je stav, keď telesné bunky nereagujú optimálne na inzulín, a glukóza do nich tým pádom nemôže vstúpiť. Výsledkom je, že rastie hladina cukru v krvi napriek tomu, že sa organizmus snaží ju regulovať produkciou čoraz väčšieho množstva inzulínu.

Cukrovka a inzulínová rezistencia

Metabolický syndróm zvyšuje riziko rozvoja niektorých ochorení, predovšetkým cukrovky spôsobenej inzulínovou rezistenciou, kardiovaskulárnych ochorení súvisiacich s hypertenziou a vysokým cholesterolom.

Najlepším spôsobom, ako sa metabolického syndrómu zbaviť, je zmena životného štýlu vedúca k redukcii telesnej váhy, teda zahrnutie pravidelného cvičenia, úprava stravy zahŕňajúcej vyšší príjem ovocia a zeleniny na úkor nezdravých tukov, sladkostí a vysoko priemyselne spracovaných potravín. Vhodné je aj obmedzenie fajčenia a snaha o redukciu stresu.