Niacín

Vitamín B3

Dostatok niacínu je dôležitý pre celkové zdravie organizmu. Pri liečebných terapiách je možné niacín využívať vo vyššom množstve pre znižovanie vysokých hladín cholesterolu. Znižuje tiež riziko kardiovaskulárnych ochorení.
 

Ako výživový doplnok

Ako súčasť terapie vysokého cholesterolu má niacín preukázanú účinnosť: zvyšuje hladinu "dobrého" HDL cholesterolu a znižuje triglyceridy rovnako alebo dokonca lepšie ako mnoho liekov na predpis. Mierne tiež znižuje hladinu "zlého" LDL cholesterolu. Často sa na kontrolu hladiny krvného cholesterolu predpisuje spolu v kombinácii so statínmi.
 
Takto efektívny je však niacín iba v prípade užívania vyšších dávok, ktoré so sebou zasa nesú riziko poškodenia pečene, gastrointestinálnych problémov alebo rozvoja intolerancie na lepok. Preto jeho užívanie pre účely zníženia hladiny cholesterolu vždy konzultujte s lekárom.
 

Pre zdravé tepny a srdce

Niacín má i ďalšie benefity. Redukuje arteriosklerózu (kôrnatenie tepien), u pacientov, ktorí prekonali srdcový infarkt, znižuje riziko opakovania infarktu. Podľa ďalších štúdií napomáha znižovať riziko výskytu Alzheimerovej choroby, kataraktu, osteoartrózy a diabetu I. typu.
 

Možno získať niacín zo stravy?

Prírodne sa niacín dosť  vyskytuje v jedle vrátane zelenej zeleniny, mäsa, rýb, hydiny a vajec.
 

Do kozmetiky

V poslednej dobe sa niacín stáva obľúbenou súčasťou kozmetických produktov zameraných na omladenie pleti a boja proti akné. V kozmetických produktoch sa niacín spravidla nachádza vo forme niacínamidu (nikotínamidu).
 
Ten je nevyhnutný v organizme pre správny metabolizmus tukov a cukrov a pre zachovanie zdravia buniek. U niacínamidu ako súčasti kozmetických prípravkov je dôležité, že je na svetle aj v teple stabilný.