Osteoporóza

Rednutie kostí

Osteoporóza čiže rednutie kostí je ochorenie, ktoré spôsobuje postupný úbytok a oslabovanie kostí, čo ich robí náchylnejšie k fraktúram.

Nebezpečenstvo u seniorov

Hoci môže osteoporóza postihnúť všetky typy kostí, chrbtica, bedrá a zápästia podliehajú fraktúram najčastejšie. U seniorov sú zlomeniny krčka obzvlášť nebezpečné kvôli dlhému obdobiu hojenia, keď pacient nie je mobilný a môže dôjsť k rozvoju zápalu pľúc alebo vzniku krvnej zrazeniny, pričom oboje môže mať fatálne následky.

Ženy sú k osteoporóze náchylnejšie, pretože ich kosti sú ľahšie a majú menšiu hustotu, okrem toho po menopauze podlieha ženský organizmus výraznejším hormonálnym zmenám, ktoré úbytok kostnej hmoty urýchľujú.

Čo je príčinou rednutia kostí?

Presná príčina osteoporózy nie je v súčasnosti známa, však proces, počas ktorého sa kosť stáva porézny, je objasnený pomerne dobre. V ranom veku, keď dôjde k fraktúre, je kosť postupne nahradená. Pred tridsiatym rokom veku je hustota kostnej hmoty najvyššia. K úbytku kostnej hmoty dochádza, keď je rozklad rýchlejší ako formovanie novej kostí hmoty. Dochádza k nemu zvyčajne po 35. roku života. Kosti začínajú strácať vápnik, minerál zodpovedný za ich pevnosť, rýchlejšie, než je jeho obsah nahradzovaný, a výsledkom je úbytok kostnej hmoty.

U žien dochádza k zrýchleniu straty kostnej hmoty počas prvých piatich až siedmich rokov po menopauze, neskôr sa úbytok opäť spomalí. Vedci veria, že tento mechanizmus ovplyvňuje rapídne zníženie produkcie estrogénu, o ktorom sa lekári domnievajú, že napomáha vápnik zadržať v kostiach.

Ženy v ohrození

Hoci je úbytok hustoty kostí prirodzenou súčasťou starnutia, u niektorých žien je riziko osteoporózy vyššie. Najmä u tých s drobnou telesnou konštrukciou, fajčiarok, pravidelných konzumentiek alkoholu a so sedavým spôsobom života, rovnako ako u žien s rodinnou históriou fraktúry krčku a tých, ktoré si nechali odstrániť vaječníky pred 40. rokom života.

Symptómy osteoporózy nemusia byť na prvý dojem zreteľné, medzi prvé príznaky môže patriť až viditeľná zmena držania tela či priamo fraktúra. Prvou známkou, že niečo nie je v poriadku, môžu byť bolesti chrbta spôsobené zmenami chrbticových stavcov.