Preeklampsie

Zdravotná komplikácia spätá s tehotenstvom

Preeklampsia je zdravotný problém objavujúci sa v tehotenstve, pre ktoré je typický vysoký krvný tlak a známky poškodenia ďalších orgánových systémov, predovšetkým obličiek a pečene. Obvykle začína počas 20. týždňa tehotenstva u žien, ktorých krvný tlak bol doteraz v norme. Dokonca aj jemný vzrast krvného tlaku môže byť známkou rozvoja preeklampsie.

Problematická terapia preeklampsie

Ak je preeklampsia neliečená, môže mať závažné, dokonca až fatálne následky ako pre ženu, tak dieťa. V prípade preeklampsie je jedinou možnou liečbou pôrod dieťaťa, a to aj predčasný.

Preeklampsia sa niekedy rozvíja bezpríznakovo, tiež vysoký tlak sa môže vyvíjať len zvoľna, alebo mať naopak skokový nárast. Pravidelné meranie krvného tlaku je dôležitou súčasťou prenatálnej starostlivosti. Ak vykazuje tlak vyššie hodnoty než 140/90, jedná sa abnormálny stav vyžadujúci kontrolu lekára.

Medzi ďalšie známky patrí nadmerný obsah bielkovín v moči alebo iné znaky problémov s obličkami, bolesti hlavy, problémy so zrakom, bolesti brucha pod rebrami, zhoršené fungovanie pečene, krátky dych a znížený počet krvných doštičiek v krvi, prípadne nárast váhy a výrazné opuchy hlavy a rúk.

Príčiny ani prevencia nie sú úplne objasnené

Presná príčina preeklampsia nie je známa, na jej rozvoji sa však podieľa rad faktorov. Podľa niektorých lekárov stojí na jej začiatku placenta. V začiatku tehotenstva sa v organizme vyvíjajú nové krvné cievy, ktoré ju majú zásobiť krvou. U žien s preeklampsiou bolo pozorované, že tieto krvné cesty nie sú dostatočne vyvinuté alebo nesprávne fungujú. Príčinou toho môžu byť problémy s imunitným systémom, nedostatočné prekrvenie maternice, poškodenie krvných ciev a isté typy génov.

Vzhľadom k tomu, ako nie je uspokojivo objasnená príčina preeklampsia, nie sú stanovené ani preventívne odporúčania.