Serenoa pílovitá (Serenoa serrulata)

Palma, ktorej plody majú podľa tradičnej medicíny pozitívny vplyv na ľudský organizmus

Serenoa pílovitá čiže Serenoa serrulata je druhom severoamerickej palmy. Rastie predovšetkým na juhovýchode Spojených štátov. Americkí indiáni ju využívali ako liek na mnoho zdravotných ťažkostí, predovšetkým spojených s pohlavným a močovým ústrojenstvom.

S čím Serenoa pomáha?

Hlavné benefity sú pripisované plodom - bobuliam tejto palmy, ktoré sa využívajú v prípade bolestí hrdla, a tiež v prípade reprodukčných ťažkostí.

Serenoa pílovitá pôsobí anabolicky, napomáha budovať a posilňovať telesné tkanivá a orgány. V respiračnom trakte stimuluje odkašliavanie a odhlienenie, podporuje organizmus pri kašli, astme, prechladnutí.

Ďalej má diuretický účinok a znižuje aktivitu receptov estrogénov a androgénov. Okrem toho má afrodiziakálny účinok a pôsobí mierne sedatívne, navodzuje vnútorný pokoj a uľavuje od nervozity. Napomáha tiež v prípade ťažkostí tráviaceho traktu, podporuje trávenie, chuť k jedlu a zlepšuje absorpciu živín z čriev, pozitívne pôsobí aj v prípade problémov s močovým mechúrom.

Vhodná na chudnutie

Pozitívny účinok má i na nervovú sústavu a aktivitu žliaz s vnútornou sekréciou. Okrem toho je Serenoe pripisovaný pozitívny vplyv v prípade vypadávania vlasov a pri akné. Vzhľadom k pozitívnemu vplyvu na tráviacu sústavu napomáha úprave telesnej hmotnosti. Medzi hlavné účinné látky v Serenoe pílkovitej patria etylové estery, voľné kyseliny, taníny, polysacharidy, saponíny a volatilné oleje.