Strie

Typ jaziev, ktorý sa formuje v pleti a je pre neho typický odlišný farebný odtieň ako je okolitá koža

Vznik strií spôsobuje poranenie (natrhnutie) dermis. Tieto jazvy sa môžu v priebehu rokov zmenšovať, málokedy však kompletne zmiznú.
 
Strie sú často výsledkom rýchleho rozťahovanie kože spojeného s rýchlym rastom objemu alebo rýchlymi veľkými váhovými prírastkami. Vo väčšine prípadov strie ovplyvňujú tiež hormonálne zmeny spojené s pubertou, tehotenstvom, bodybuildingom, hormonálnou terapiou a pod. Strie, ktoré vznikajú v priebehu tehotenstva a objavujú sa v priebehu posledného trimestra na bruchu, prsiach, stehnách a spodnom chrbte, označujeme ako tehotenské strie.
 

Ako vznikajú

Strie sa objavujú spočiatku ako červené či fialovej lézie, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie v oblastiach, kde sa nachádza väčšie množstvo tuku. Obvyklými miestami sú preto brucho, poprsie, vrchná časť rúk, chrbát, vonkajšie a vnútorné stehná, boky a zadok. V priebehu času majú strie tendenciu atrofovať a strácať pigment. Postihnuté časti kože sa javia prázdne, prepadnuté a sú na dotyk jemné.
 
Strie vznikajú v dermis, v tkanive, ktorá napomáha pleti udržať si svoj tvar. Strie nevzniknú, kým má koža v dermis dostatočnú oporu. Niekedy môžu spôsobovať svrbenie či pálenie, rovnako ako emočnú nepohodu. Nie je to však nutne podmienkou. Neplynú z nich žiadne zdravotné riziká, ani neznižujú fyzické schopnosti jedinca. Ide teda skôr o kozmetický než zdravotný problém.
 
Strie spôsobuje rozťahovanie kože. Ich prejavy sú výraznejšie, keď je v organizme vyššia hladina kortizónu, hormónu produkovaného v žľazách nadobličiek. Kortizón v koži oslabuje elastínové vlákna. Tak ako sa pleť rozťahuje, vzniká nedostatok podporného materiálu, čo vedie k poškodeniu v dermis a epidermis a potom dochádza ku zjazveniu v podobe strií.
 
Liečba strií, teda zlepšenie ich vzhľadu, môže prebiehať niekoľkými spôsobmi, napríklad laserovou terapiou, dermabráziou, resurfáciou a topickým používaním retinolu, prípadne ďalších typov vitamínov ako je kyselina askorbová. Medzi ďalšie používané látky patrí kyselina glykolová, tyrozín a sulfát zinku.