Počas mesiaca september meníme kuriérsku spoločnosť zo SPS na GLS. Ďakujeme za pochopenie

Telomerová teória starnutia

Teória, ktorá predpokladá, že za mechanizmom starnutia stojí skracovanie koncových častí chromozómov, telomér

Táto nová teória starnutia prináša mnoho prísľubov na poli anti-aging, farmácie a medicíny. Teória sa zrodila z technologických prielomov v genetike a genetickom inžinierstve. Prvýkrát boli teloméry objavené ruským teoretikom Alexejom Olovnikovom v 70. rokoch, o rozvoj teórie a jeho prepojenie s enzýmom telomerázy sa postarali Elizabeth Blackburnová, Carol Greiderová a Jack Szostak v roku 1984. Za tento objav boli v roku 2009 ocenení Nobelovou cenou za fyziológiu a medicínu.

Nežiaduce krátenia telomér

Teloméry sa ukázali ako sekvencia nukleových kyselín napojených na koniec ramien chromozómu (chromatíd). Teloméry sa správajú tak, že napomáhajú zachovať integritu chromozómov a ich existencia je spoločná všetkým cicavcom. Vždy, keď sa bunky delia, dôjde k skráteniu telomér. Po mnohonásobnom opakovaní tohto cyklu sa stane, že telomér dôjde do svojej kritickej dĺžky, a nemôže už ďalej chrániť chromozóm. V dôsledku toho dochádza k bunkovému poškodeniu a bunkovej smrti, ktoré bývajú späté so starnutím organizmu.

Enzým obnovujúci teloméry

Kľúčovým prvkom v znovu budovania miznúcich telomér je podľa vedcov enzým telomeráza, ktorý môže spôsobiť až bunkovú nesmrteľnosť. Tento enzým sa v organizme nachádza iba v pohlavných a rakovinových bunkách, v bežných telesných buď nie je, alebo je jeho aktivita mizivá. Aktívne telomeráza dokáže podľa všetkého opraviť a doplniť teloméry tým, že ovplyvní životnosť deliacich sa buniek.

Budúci výskum tak prisľubuje veľké nádeje v liečbe rakoviny a zotavenia sa z onkologických ochorení bez rizika návratu choroby.

S článkom súvisia tieto produkty:

Doprava zadarmo
Light of Life
Predĺžte svoj život a spomaľte starnutie organizmu s týmto exkluzívnym výživovým doplnkom. Vyvinutý na
179 €
Na sklade - ihneď posielame