UPF

Ultraviolet Protection Factor (ochranný faktor pred ultrafialovým žiarením), označenie oblečenia, ktoré chráni pred ultrafialovým žiarením

 
Oblečenie, ktoré chráni pred slnečným žiarením, sa vyrába z látky, ktorá neprepúšťa (alebo len čiastočne) ultrafialové žiarenie, navyše tiež môže obsahovať látky, ktoré pôsobia proti UV žiareniu, aby toto oblečenie bolo ešte funkčnejšie.
 
Okrem tejto špeciálnej látky je vytvorený pre oblečenie s UPF špecifický dizajn, ktorý najviac vyhovuje potrebe chrániť pleť. Vďaka tomu sú u tohto typu oblečenia časté dlhé rukávy, roláky a dlhé nohavice, obľúbené sú však aj sukne a šaty.
 

Charakteristický materiál

Pre látky a textílie, ktoré sa pre tento typ oblečenia využívajú, je typická vysoká hustota tkaniny, vláknitá štruktúra a tmavý odtieň. Najčastejšie sa používajú ťažké prírodné vlákna ako bavlna, ľan a konopné vlákna alebo ľahké syntetické vlákna ako polyester, nylon, polypropylén a elastan, ale potom prírodné či syntetické modrý denim, keper a plátno. Ich negatívom však zostáva zadržiavanie tepla spôsobené tmavým odtieňom alebo hrúbkou látky.
 
Toto ochranné oblečenie sa logicky nosí najčastejšie v lete a vlhkom počasí, kedy svieti slnko. Práve preto sú tiež tieto textílie niekedy vybavené vetraním, odvádzajú vlhkosť a pôsobia antibakteriálne, aby sa zabezpečilo čo najpohodlnejšie nosenie a priedušnosť oblečenia.
 

Podobne ako SPF

UPF (Ultraviolet Protection Factor, Ochranný faktor pred ultrafialovým žiarením) ukazuje pomer, za ako dlho dôjde k spáleniu kože bez ochrany a s ochranou, podobne ako je tomu u SPF u opaľovacích krémov. Štandardné letné oblečenie má UPF 6, špeciálne ochranné oblečenie potom typicky UPF 30, čo značí, že látkou prejde iba jedna z tridsiatich jednotiek ultrafialového žiarenia.
 
Priekopníkom v tomto je odvetí je slnečná Austrália, kde sa moderným vývojom tohto oblečenia zaoberajú už od roku 1996 (jednalo sa o výrobcu plaviek), po Austrálii nadviazala Veľká Británia (1998) a USA (2001). Snahy o ochranu pleti oblečením však samozrejme siahajú hlboko do minulosti.
 

Stupne ochrany

  • UPF 15 - 24 - dobrá ochrana, kedy je blokované 93,3 až 95,9% UV žiarenia
  • UPF 25 - 39 - veľmi dobrá ochrana, kedy je blokované 96 až 97,4% UV žiarenia
  • UPF 40 - 50+ - výborná ochrana, kedy je blokované 97,5 až 98+% UV žiarenia