Vilín virginský

Severoamerický druh okrasného kríky, z ktorého niektorých častí sa vyrába účinný rastlinný extrakt

Vilín virgínsky je listnatý ker, na ktorom vyrastajú žiarivo žlté a oranžové kvety s červeným stredom unikátneho vzhľadu, na ktororm sú okvetné lístky veľmi úzke a dlhé. Kvitnú počas zimy a jesene, je preto aj v Európe obľúbenou okrasnú drevinou. Prvotné druhy Hamamelu pochádzajú z Ázie, domovom tohto druhu sú ale východné štáty Severnej Ameriky. Tento ker môže dorásť až do výšky piatich metrov. Pre výrobu extraktov sa využíva jeho sušená kôra a listy.

Vilín v tradičnej medicíne

V Severnej Amerike využívali vilín po stáročia ako liečivú rastlinu Indiáni, podľa ktorých zastavoval krvácanie a dokázal pomôcť v prípade vonkajších, ale aj vnútorných poranení, uľavoval od opuchov, bolestí svalov a chrbta.

V súčasnosti sa využíva v tradičnej medicíne i homeopatii tiež pre zastavenie krvácania, obsiahnuté taníny totiž podľa zástancov tradičnej medicíny urýchľujú zhlukovanie krvných doštičiek. Ďalej má urýchľovať hojenie a byť efektívnou zložkou liečby žalúdočných vredov.

Silný antioxidant prospešný pleti

Vilín obsahuje rad antioxidantov, pôsobí protizápalovo a upokojuje, je preto súčasťou série voľne predajných prípravkov, napríklad proti kŕčovým žilám a hemoroidom, proti ktorým majú byť účinné najmä obsiahnutá živice, flavonoidy a prokyanadiny.

Pri topickej aplikácii upokojuje, účinný je dokonca proti oparom a pleť chráni. Zlepšiť môže tiež stav ekzému, dermatitídy a ďalších zápalových prejavov kože. Podporuje prečistenie pleti, pôsobí antimikrobiálne a vďaka vysokému obsahu tanínov tiež adstringentne, je preto vhodný na redukciu rozšírených pórov a zlepšenie vzhľadu starnúcej pleti. Navyšuje tiež hydratáciu kože, podporuje uzamknutie vlahy v nej a stimuluje vlastné obranné mechanizmy pleti voči UV lúčom.

S článkom súvisia tieto produkty:

DAILY REFRESH BALANCING TONER
Obnovte rovnováhu a hydratáciu pleti s DAILY REFRESH BALANCING TONER, tonikom bez obsahu alkoholu, ktoré
100% vegan
V tehotenstve a pri dojčení
23 €
Na sklade - ihneď posielame