Chystáte sa na chemický peeling či laserové omladenie?

Chystáte sa na chemický peeling či laserové omladenie?

Poslúchnite samozrejme rady svojho lekára, zároveň si ale už teraz môžete prečítať, ako by mala vyzerať vaša starostlivosť o pleť po estetickom ošetrení.

Ak chcete dramatické omladenie či výraznú redukciu niektorých kozmetických nedostatkov, ktoré vám lokálne aplikované produkty nemusia vždy priniesť, možno ste sa rozhodli navštíviť dermatológa a podstúpiť estetické ošetrenie. To vám schvaľujeme, len odporúčame prečítať tento manuál, ako sa o svoju pleť po ošetrení starať, aby vám nakoniec neostala len nespokojnosť, prázdna peňaženka a oči pre plač.

Laserové ošetrenie alebo peeling?

Asi najbežnejšími zákrokmi, čo sa rejuvenácie a zlepšenia vzhľadu pleti týka, sú laserové omladenie a chemický peeling. Pre omladenie a redukciu nedostatkov pleti, ako je nadmerná pigmentácia či vrásky, sa laser začal využívať už v 80. rokoch 20. storočia. Vtedy sa však jednalo o ošetrení skôr rizikové, s dlhou dobou rekonvalescencie a pozitívnymi výsledkami bez záruky. Dnes je už všetko inak, estetická dermatológia plne ovládla laserové žiarenie vo svoj prospech.

Rovnako ako v prípade chemického peelingu rôznej úrovne, ktorý tiež nie je v estetickej medicíne žiadnym nováčikom, a ktorého použitie na kozmetické účely je známe už z 19. storočia, sa jedná o tzv. resurface, teda výrazný zásah do vrchných vrstiev pleti, ktoré menia charakter a správanie kože. Dôležité je teda nielen správne prevedenie zákroku, ale aj následná starostlivosť o pleť.

Hĺbkové procedúry

Hlboký chemický peeling alebo laserové omladenie s využitím ablativneho lasera, ktoré môžu odstraňovať vrchnú vrstvu či vrstvy kože, sú pre pleť najnáročnejšie. Výmenou za dramatický účinok u nich existuje najväčšie riziko vzniku jaziev, hyperpigmentácia či hypopigmentácia.

Po zákroku môže koža krvácať, objavuje sa olupovaniu a chrasty. Ihneď po ošetrení je nutné nechať pleť oddýchnuť a podporiť jej zhojenie, ku ktorému zvyčajne dochádza po desiatich až štrnástich dňoch. Počas tejto doby dodržujte odporúčania lekára, ktorý procedúru vykonával, hlavné ale je chrasty nestrhávať a nechať ich, aby sa samy zahojili.

Rozhodne nepodľahnite svrbeniu, ktoré by zvádzalo k škrabaniu a driapaniu, tým by ste si iba privodili jazvy či pigmentáciu. Ak to váš lekár odporučí, tak na pleť môžete aplikovať produkty na báze vazelíny, ktoré môžu uľaviť od suchej a napnutej pleti a svrbenia, pretože napomáhajú obnove kožného plášťa a znižujú transepidermálnu stratu vody.

Ako by mala vyzerať starostlivosti o pleť po peelingu či ošetrení laserom?

V prípade ešte nezacelenej pleti ju umývajte iba prevarenou vodou a jemne osušujte - spočiatku najlepšie sterilným krytím, po zahojení raniek vždy čistým, jemným uteráčikom. Počas prvých dní po zákroku by ste sa mali úplne vyhýbať slnečnému žiareniu, ktoré môže zhoršovať hojenie, podporovať zápal v pleti, ale predovšetkým zapríčiňovať nadmernú pigmentáciu a urýchľovať fotostarnutie kože, ktorému ste sa naopak snažili procedúrou zabrániť.

Akonáhle je pleť zacelená, spoľahnite sa na širokospektrálny opaľovací krém, ktorý chráni pred UVA i UVB lúčmi. Ten by ste na pleť mali aplikovať každý deň a aplikáciu počas dňa dôsledne opakovať. Trvá šesť až osem týždňov, než sa po hĺbkovom zákroku kompletne obnovia všetky vrstvy kože. Po túto dobu by ste mali byť k svojej pleti obzvlášť opatrní.

Ak ste boli až do zákroku zvyknutí na pleť nanášať kozmetické produkty obsahujúce AHA či BHA kyseliny či retinoidmi, s ich aplikáciou počkajte zhruba mesiac po zákroku. Ich opätovné zavedenie do starostlivosti prediskutujte so svojím ošetrujúcim lekárom.

Nasledujúci postup v starostlivosti po náročnejších hĺbkových procedúrach je už totožný s postupom po stredne hĺbkových a neskôr povrchových ošetreniach.

Stredne hĺbkové ošetrenie

U zákrokov stredne hĺbkových platia obdobné odporúčania ako u zákrokov postihujúcich najhlbšie vrstvy kože. Hlavné je nezasahovať do hojenie škrabaním pleti či strhávaním chrastičiek, aby sa čo najmenej minimalizovalo riziko vzniku nadmernej pigmentácie či naopak hypopigmentácie.

Z rovnakého dôvodu by ste mali chrániť pleť pred slnečnými lúčmi širokospektrálnym produktom. Nezabúdajte na to, že UVA lúče bez problémov prestupujú sklom, teda ani to, že zostanete celý deň doma, vás pred nimi neochráni. V prípade hojacej sa poškodenej pleti, môže byť vhodnejšie použitie opaľovacieho krému s fyzikálnymi (minerálnymi) filtrami namiesto filtrov chemických, ktoré môžu precitlivenú pleť dráždiť.

V závislosti na hĺbke vykonaného ošetrenie sa môže objaviť začervenanie a opuchy pleti, ktorú by ste preto mali len jemne čistiť a hydratovať. Na pleť by ste mali používať výhradne hypoalergénne produkty bez potenciálne dráždivých látok, akými sú napríklad parfumácia či parabény.

GENTLE CLEANSE GENTLE CLEANSE Na čistenie citlivej pokožky je ideálne používať jemné, nedráždivé prípravky, ako je pena GENTLE CLEANSE. Odstraňuje nečistoty, kožný maz i make-up. Vďaka zvlhčujúcim látkam bude po použití vaša pokožka hodvábne hladká a hydratovaná. Bonusom je krásna rozmarínová vôňa tejto peny. 27 €

Pre hydratáciu pleti, ktorá sa môže olupovať, byť suchá či svrbiaca, vyberte krém určený pre regeneráciu namáhanej a poškodenie pleti Ultimate Recovery Intense s obsahom hodvábneho púdru Serica pre rýchlejšiu obnovu pleti, arnikou pre upokojenie a ďalšími látkami s antibakteriálnym, antioxidačným, upokojujúcim a regeneračným účinkom.

ULTIMATE RECOVERY ULTIMATE RECOVERY Intenzívny regeneračný krém vhodný na ošetrenie suchej a poškodenej pokožky. Či už máte veľmi suchú a citlivú pleť alebo ste absolvovala kozmetické ošetrenie ako je peeling alebo laser, alebo ste si spálila pokožku na slniečku, ULTIMATE RECOVERY vám pomôže dostať vašu pokožku späť do formy v rekordne krátkom čase. 47 €

Po podobných zákrokoch je vhodné siahnuť aj po produkte s rastovými faktormi, ktoré napomôžu urýchliť obnovu epitelu, kožného plášťa a skrátiť dobu hojenia. Pretrvávajúci erytém môžete po niekoľkých dňoch po zákroku, kedy je už pleť plne uzavretá, zamaskovať mejkapom či krycím CC krémom.

Povrchové procedúry

V súčasnosti sú stále obľúbenejšie semi-invazívne či dokonca neinvazívne formy omladenie, u ktorých je minimálna alebo dokonca žiadna požadovaná doba rekonvalescencie. Tieto procedúry typicky fungujú na princípe hĺbkového prehriatia tkaniva, kedy dochádza k nárastu produkcie kolagénu vo fibroblastoch.

Pozitívom je, že je minimalizovaná aj bolestivosť a nepohodlie pri zákroku, vnímať je možné vlastné prehriatie kože, prípadne jemné pichanie. Drobné začervenanie po zákroku môžete zamaskovať zeleným korektorom alebo CC krémom, upokojenie pleti potom podporí jemná biocelulózová maska ​​s obsahom zinku a ďalších látok podporujúcich hojenie a regeneráciu, ako je kyselina hyalurónová. Pleťová maska ​​navýši hydratáciu pleti a zvýrazní účinok ošetrenia.

ULTIMATE RECOVERY BIO-CELLULOSE MASK (6 ks) ULTIMATE RECOVERY BIO-CELLULOSE MASK (6 ks) Doprajte pleti regeneráciu po náročných kozmetických ošetreniach a zbavte sa napnutej či nadmerne suchej pleti so šupinkami vďaka pleťovej maske ULTIMATE RECOVERY BIO-CELLULOSE MASK. 81 €

Aj v prípade povrchových zákrokov sa však odporúča pleť chrániť pred UV lúčmi, čo by ste ale mali činiť každý deň aj bez podstúpenie zákroku. V súčasnosti je totiž slnko už jasne identifikované ako hlavná príčina predčasného starnutia pleti.

Staršie články:
Dokonalá ochrana pleti vďaka extraktu z moringy
Omladenie pleti13.9.2018

Dokonalá ochrana pleti vďaka extraktu z moringy

Moringa je známa ako superpotravina. Dochutíte s ňou skvelé jedlo, po ktorého konzumácii budete ťažiť z pozitívneho vplyvu, ktorý má moringa na organizmus, a dokonca ju môžete zahrnúť aj do svojej starostlivosti o pleť, ktorú chráni a vyživuje. Proste multifunkčná superstar.

Chlorofyl nám poskytuje kyslík na dýchanie. A je prospešný aj pre pleť
Omladenie pleti7.9.2018

Chlorofyl nám poskytuje kyslík na dýchanie. A je prospešný aj pre pleť

Vďaka chlorofylu pre nás rastliny vyrábajú kyslík. Užitočný ale dokáže byť aj pleti a celému organizmu vďaka vysokému obsahu antioxidantov a vitamínov.

Najlepšia starostlivosť o pleť v 50 a viac rokoch
Omladenie pleti22.8.2018

Najlepšia starostlivosť o pleť v 50 a viac rokoch

V päťdesiatke by ste nemali rezignovať na starostlivosť o pleť v domnienke, že vznik vrások je už neodvratný a nezvratný. Naopak, dôslednú starostlivosťou môžete vzhľad svojej pleti "zakonzervovať" a spomaliť jej ďalší starnutie.

Marakujový olej, luxusné zázrak pre omladenie vašej pleti
Omladenie pleti13.8.2018

Marakujový olej, luxusné zázrak pre omladenie vašej pleti

Marakujový olej možno ako kozmetickú ingredienciu vôbec nepoznáte. Ale mali by ste! Podporí váš boj proti vráskam, nadmernej pigmentáciu, pleť tiež upokojuje, a dokonca podporuje jej prečistenie.

Bez mobilu ani ranu? Dajte si pozor, pridávate tým vráskam
Omladenie pleti8.8.2018

Bez mobilu ani ranu? Dajte si pozor, pridávate tým vráskam

A tým nemáme na mysli, že budete mať vrásky kvôli informáciám, ktoré sa z mobilného telefónu dozviete. Modré svetlo, ktoré žiari z jeho displeja, totiž škodí nielen očiam, ale aj pleti.