Čo sú rastové faktory

Čo sú rastové faktory

Musíme si priznať, že väčšinu žien po tridsiatke už začínajú trápiť prejavy starnutia, úplne konkrétne povedané - vrásky. Predajcovia sa nám snažia ponúkať nespočetné množstvo krémov, sér a zázračných kúr a ešte k tomu väčšina sľubuje vyhladenie vrások a lifting tváre do druhého dňa.

Každý krém obsahuje inú zázračnú zložku, takže je jasné, že máme problém sa vyznať v tom, čo naozaj funguje. V poslednej dobe sa hovorí dosť o využití rastových faktorov v kozmetike, takže sme sa rozhodli venovať práve tejto téme.  

Hlavná účinná zložka – rastový faktor

Všeobecne povedané, rastový faktor je látka alebo podnet, ktorý navodzuje rast organizmu alebo jeho časti. Dokáže tak zvyšovať počty buniek (tzv. proliferácie buniek), alebo nejaké nové vytvárať.
Všeobecná poučka síce znie dobre a úprimne, nájdete ju kdekoľvek na Internete.
Ale aký rastový faktor je vlastne ten dobrý? Je dôležité si uvedomiť, že rastových faktorov existuje nespočetné množstvo druhov a samozrejme, nie všetky sú prospešné pre našu pokožku. Musíme teda vybrať výrobok, ktorý obsahuje rastový faktor určený priamo pre kožu - tzv. epidermálny rastový faktor (EGF). U tohto rastového faktora bol totiž preukázaný účinok, a to nie hocijaký. Epidermálny rastový faktor preukázateľne zvyšuje počet epidermálnych buniek a zároveň zvyšuje tvorbu kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej. To sú všetko látky, ktoré sú dôležité pre zdravú pokožku bez vrások. EGF v podstate aktivuje kožné receptory, ktoré stimulujú obnovu buniek a následnú regeneráciu pokožky.
 

Ako sa rastové faktory vyrábajú a ako ich dopraviť dovnútra?

Rastové faktory sú najčastejšie vyrábané synteticky v laboratóriách. Najkvalitnejšie rastové faktory sú vyrábané biotechnologickým postupom a samozrejme sú tiež filtrované tak, aby výsledný produkt obsahoval iba čistý a pozor, tiež stabilizovaný rastový faktor.
Aby aktívne látky mohli fungovať, musíme ich tiež nejakým spôsobom dopraviť dovnútra pokožky. Je totiž logické, že akákoľvek aktívna látka bude ťažko účinkovať na povrchu pokožky, kde nemá čo množiť alebo vytvárať. Preto je nutné, aby bola aktívna látka uzavretá v tzv. nosnom médiu, ktoré nám zaručí prienik medzibunkovým priestorom do pokožky. Podľa posledných výskumov je najúčinnejšou a tiež najbezpečnejšou formou dopravenia látok do pokožky tzv. lipozomálny systém distribúcie. Aktívne látky sú uzavreté do lipozómu, ktorý látku chráni a má schopnosť dopraviť aktívnu zložku tam, kde ju potrebujeme. Ide v podstate o ochranný obal aktívnej látky.
 

Jedna ingrediencia spravidla nestačí

Každý účinný prípravok proti vráskam obsahuje aspoň jednu silnú aktívnu látku. Avšak kvalitná účinná kozmetika nevsádza len na jedného koňa, ale svojho hlavného ťahúňa podporí aj doplnkovými látkami. Nejde nám predsa len o to, aby sa vrásky potlačili, ale aj o celkovú hydratáciu a regeneráciu pokožky. Z hľadiska kombinácie rastového faktora sa spravidla dodávajú ešte látky vhodné pre hydratáciu, ako je kyselina hyalurónová, rastlinné výťažky a iné upokojujúce látky, ktoré pokožku regenerujú.
Staršie články:
Brrr... Zase tá zima
Omladenie pleti22.11.2013

Brrr... Zase tá zima

Ráno se probúdzame do teplôt len niečo málo nad nulou a vätšina z nás už nažhavila svoje vykurovacie telesá, alebo ich minimálne pripravila do pohotovostnej polohy. Nekompromisné znamenie, že sa babie leto definitívne končí. Najvyšší čas vyzbrojiť sa proti mrazivému počasiu.

5 rád pre krásne pery aj v zime
Omladenie pleti21.11.2013

5 rád pre krásne pery aj v zime

Pery sú v priebehu chladného počasia vystavené mnohým negatívnym vplyvom. Rýchlo tak schnú, praskajú a celkovo slabnú. Prinášame Vám niekoľko jednoduchých zásad, ktoré stačí dodržiavať, aby pery boli ako zo škatuľky aj v zime. Zároveň poradíme, ako vykúzliť krásne a plné pery napríklad na silvestrovskú párty.

Kyselina hyalurónová - elixír mladosti pokožky
Omladenie pleti20.11.2013

Kyselina hyalurónová - elixír mladosti pokožky

Kyselina hyalurónová má blahodárne účinky na starnutie pokožky. Tvorí jednu z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty a je súčasťou spojivových, epiteliálnych a nervových tkanív. Vo veľkom množstve sa nachádza v očnom sklovci, koži a chrupavkách. 55% z celkového obsahu tejto kyseliny v ľudskom tele sa fyziologicky nachádza v pokožke. Výskumy ukázali, že s pribúdajúcim vekom obsah kyseliny hyalurónovej v pokožke rapídne klesá a tento pokles vedie ku vzniku vrások a ďalším prejavom starnutia pokožky.

Takmer najpredávanejší dermatologický produkt v Británii – Retinol 3TR
Omladenie pleti1.3.2013

Takmer najpredávanejší dermatologický produkt v Británii – Retinol 3TR

Do našej ponuky sme zaradili nový a veľmi zaujímavý výrobok. Ide o nočné sérum ktoré napomáha tvorbe syntézy kolagénu, zlepšuje textúru pokožky a zvyšuje hydratáciu pokožky.

Ako sa starať o pleť vo veku od 20-tich do 50-tich rokov
Omladenie pleti25.12.2011

Ako sa starať o pleť vo veku od 20-tich do 50-tich rokov

Či už je Vám 20, 30, alebo aj 50 rokov, máme pre Vás zaujímavý súhrn tipov pre starostlivosť o vašu pleť. Každá žena môže byť ešte krajšie a mladšie, keď vie ako na to ;)