Kyselina hyalurónová - elixír mladosti pokožky

Kyselina hyalurónová - elixír mladosti pokožky

Kyselina hyalurónová má blahodárne účinky na starnutie pokožky. Tvorí jednu z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty a je súčasťou spojivových, epiteliálnych a nervových tkanív. Vo veľkom množstve sa nachádza v očnom sklovci, koži a chrupavkách. 55% z celkového obsahu tejto kyseliny v ľudskom tele sa fyziologicky nachádza v pokožke. Výskumy ukázali, že s pribúdajúcim vekom obsah kyseliny hyalurónovej v pokožke rapídne klesá a tento pokles vedie ku vzniku vrások a ďalším prejavom starnutia pokožky.

Kyselina hyalurónová, čiže hyaluronan hrá základnú úlohu pri zachovaní napätia, pružnosti a poddajnosti pokožky. Svojimi antioxidačnými účinkami ju chráni pred voľnými radikálmi, podporuje tvorbu kolagénu a podieľa sa na iných dôležitých biologických pochodoch v pokožke. Starnutím sa koncentrácia kyseliny v pokožke rapídne znižuje. Tým dochádza k dehydratácii pokožky, ktorá je príčinou jej vyblednutia a vrásnenia. Pravidelné dodávanie tejto kyseliny mladosti pleti je teda veľmi dôležité pre jej zdravie a mladistvý vzhľad.
 

Kyselinu hyaluronovou obsahují i některé krémy

V kozmetike sa kyselina hyalurónová dodáva pokožke dvojakým spôsobom. Prvým z nich je klasická aplikácia pomocou pleťových krémov a sér. Jej hlavnou nevýhodou je minimálna vstrebateľnosť do kože. Molekuly hyaluronanu sú totiž tak veľké, že nemôžu prejsť cez vrchnú časť kože. Nové výskumy v estetickej dermatológii však vyvinuli prípravok, ktorý dokáže dostať kyselinu až do strednej časti pokožky (dermis), kde vznikajú vrásky. Prípravok Jalusint pracuje na základe prekurzorov* kyseliny hyalurónovej a to konkrétne kyseliny glukurónovej a N-acetylglukosamínu. Tieto dve látky sú pomocou lipozómov transportované do dermis, kde na základe chemickej reakcie vytvoria kyselinu hyalurónovú, ktorá pokožku viditeľne hydratuje a omladí. Laicky povedané sa jedná o dve látky, ktoré preniknú hlboko do kože a až tam kyselinu hyalurónovú vytvoria. Momentálne zrejme neexistuje žiadny neinjekčný prípravok s tak veľkou účinnosťou.
 
Druhý spôsob aplikácie kyseliny je injekčný vpich čistého hyaluronanu v podobe gélu do problematickej časti pokožky. Táto metóda odstránenia vrások je veľmi účinná a rýchla. K aplikácii nie je potrebná lokálna anestézia a rekonvalescencia trvá približne jeden deň.
 
 
Aplikace kyseliny hyaluronové injekcí
Blahodárne účinky kyseliny hyalurónovej:
 
Zaisťuje účinnú hydratáciu
Má regeneračné účinky
Chráni kožu pred vonkajšími vplyvmi
Udržuje pokožku a tkanivá pevné a pružné
Vyhladzuje staršie vrásky a odďaluje vznik nových
Účinne blokuje voľné radikály    
Zabraňuje vzniku strií
Výrazne koriguje problémové prejavy pleti
Urýchľuje hojenie ran
Brání vzniku jaziev
 

To však nie je všetko, hyalurónová kyselina sa používa nielen k omladeniu pleti. Jej účinky sa využívajú už desaťročia aj na liečbu popálenín a kožných vredov, v očnom lekárstve (napr. transplantáciu rohovky, operáciu zeleného zákalu ai.) na liečbu osteoartrózy či k augmentácii v plastickej chirurgii (napr. výplň vrások, vtiahnutých jaziev, zväčšenie prsníkov).

* Zlúčeniny, ktoré sa zúčastňujú chemickej reakcie, kedy vzniká iná zlúčenina

Staršie články:
Takmer najpredávanejší dermatologický produkt v Británii – Retinol 3TR
Omladenie pleti1.3.2013

Takmer najpredávanejší dermatologický produkt v Británii – Retinol 3TR

Do našej ponuky sme zaradili nový a veľmi zaujímavý výrobok. Ide o nočné sérum ktoré napomáha tvorbe syntézy kolagénu, zlepšuje textúru pokožky a zvyšuje hydratáciu pokožky.

Ako sa starať o pleť vo veku od 20-tich do 50-tich rokov
Omladenie pleti25.12.2011

Ako sa starať o pleť vo veku od 20-tich do 50-tich rokov

Či už je Vám 20, 30, alebo aj 50 rokov, máme pre Vás zaujímavý súhrn tipov pre starostlivosť o vašu pleť. Každá žena môže byť ešte krajšie a mladšie, keď vie ako na to ;)

Sedem profi tipov pro vašu pleť a dekolt
Omladenie pleti23.12.2011

Sedem profi tipov pro vašu pleť a dekolt

Teraz vám v siedmich krokoch poradíme, na čo hľadieť pri starostlivosti o vašu pleť a dekolt.

6 rád v boji proti vráskam
Omladenie pleti16.10.2011

6 rád v boji proti vráskam

Základom krásnej a zdravej pleti je dôkladná a pravidelná starostlivosť. Ani dokonalá starostlivosť však nezastaví starnutie, ktoré sa najčastejšie prejavuje vznikom vrások a ochabnutím pokožky. Starnutie pleti sa nedá zastaviť, ale správnou starostlivosťou ho môžete spomaliť. Kvalitná kozmetika a pravidelné čistenie pleti sú základom. Čo môžeme v boji proti vráskam urobiť navyše?

6 tipov, ako dosiahnuť husté a dlhé riasy
Omladenie pleti12.10.2011

6 tipov, ako dosiahnuť husté a dlhé riasy

Krásne riasy sú symbolom ženskosti. Každá žena túži po oslnivom pohľade očí olemovaných dlhými a hustými riasami. Kvôli tomu skúša najrôznejšie metódy predlžovania rias, ktoré sú väčšinou finančne náročné alebo nezdravé pre oči. Pokiaľ ste už podstúpila niektorú z metód predlžovania a teraz sú vaše riasy oslabené či krátke, alebo ste skúšala rôzne prípravky a žmurkajúca bábika z vás stále nie je. Prečítajte si naše rady.