Kolagén vyhladí vaše vrásky. Lenže kde ho vziať? Ideálne v doplnkoch stravy!

Kolagén vyhladí vaše vrásky. Lenže kde ho vziať? Ideálne v doplnkoch stravy!

Kde sa berie kolagén a prečo by ste sa mali zamerať na zvyšovanie jeho hladiny v organizme? To sa dozviete v našom článku!

Už viackrát sme sa v našich článkoch zaoberali úlohou kolagénu v procese vyhladzovania vrások. Jednalo sa, ale skôr o kozmetické prípravky, ktoré produkciu kolagénu v organizme stimulujú. Dnes sa pozrieme "na zúbok" výživovým doplnkom, ktoré by mali hladinu kolagénu zvyšovať, a tým pádom redukovať počet aj hĺbku vrások.
 

A teraz bomba hneď na úvod:

Štúdia z roku 2014 potvrdila, že orálna konzumácia kolagénu znižuje množstvo vrások okolo očí a vrásky skutočne vyhladzuje!
 
57 ženám vo veku 45 až 65 rokov bol po dobu ôsmich týždňov orálne podávaní hydrolyzovaný peptid kolagénu (pričom ďalším 57 ženám lekári podávali iba placebo, aby predišli riziku skreslenia tohto výskumu).
 
Čo lekári zistili je vskutku prelomové. Po ôsmich týždňoch zaregistrovali ženy, ktoré patrili do kontrolnej skupiny užívajúcej kolagén, zlepšenie stavu vrások. Pre zabezpečenie skutočnej presnosti im boli vrásky zmerané pred začiatkom užívania, po štyroch týždňoch užívania (v polovici výskumu), po ôsmich týždňoch užívania (v závere výskumu) a ešte štyri týždne od skončenia užívania kolagénu.
 
Vykonané merania preukázali, že po ôsmich týždňov užívania kolagénu došlo k redukcii hĺbky a množstva vrások okolo očí o 20 percent. Tento efekt navyše pretrvával na pleti ešte minimálne štyri týždne, kedy došlo k ďalšiemu meraniu hĺbky a množstva vrások.
 výživové doplnky 
 
Ďalšou zaujímavou skutočnosťou, ktorá je spojená s týmto skúmaním je, že sa u žien výrazne zvýšila hladina vlastného prokolagénu (prekurzora kolagénu) v organizme, a to o 65%! Ako to tak vyzerá, kvalitné výživové doplnky s obsahom kolagénu naozaj podporujú mladistvý vzhľad pleti a jej celkové omladenie.
 

Kolagén môže za mladistvú pleť i zdravé kĺby

Kolagén udržiava pleť a kĺby pružné a tiež podporuje ich zdravé fungovanie. Lenže zhruba po dosiahnutí tridsiatich rokov sa v našom organizme začína jeho hladina znižovať. Keď v kosti stratíme kolagénové štruktúry, prihodí sa nám osteoporóza. Keď sa zníži jeho množstvo v pleti, prídu na rad vrásky.
 
V minulosti obsahovala naša strava aj potraviny, ktoré tento úbytok kolagénu dokázali spomaliť, ako napríklad domáci vývar. Keď vyvaríte celé kura alebo hovädzie kosti, po vychladnutí sa na hladine vytvorí gélovitá látka ... kolagén! Predtým bolo skrátka normálne skonzumovať alebo aspoň vyvariť celé zviera. Práve vďaka tomu bol náš organizmus kolagénom lepšie zásobený. Lenže dnes, v čase, keď si kúpime rovno iba kuracie prsíčko vzniká v našej strave naopak kolagénový deficit.
 

Všetko je potrebné overiť

Riešením môžu byť práve výživové doplnky s obsahom kolagénu, hoci presný mechanizmus tohto biologického procesu zatiaľ nie je známy. Vedci, ktorí sa témou zaoberajú, predpokladajú, že tajomstvom k obnove pleti je rozdelenie kolagénu na veľmi malé reťazce aminokyselín a peptidov. Ak majú tieto fragmenty správnu veľkosť sú absorbované do krvného obehu a spúšťajú v koži produkciu kolagénu.
 
Práve veľkosť týchto malých častíc je pre vedcov argumentom skôr pre uživanie doplnkov s kolagénom, než pre výživný vývar. Enzýmy, ktoré sú v laboratóriách využívané pre to, aby mali častice kolagénu správnu veľkosť a mohli byť využité krvným obehom na stimuláciu produkcie kolagénu, nie sú v organizme prirodzene prítomné. Kolagén z vývaru tak podľa tohto tvrdenia vypnutej pleti veľmi nepomôže. Tieto lekárske zistenia sú však momentálne stále vo fázy overovania, teda nemožno na ne 100% spoliehať.
 
Nie je však všetko tak jednoduché ako sa zdá. Pre kolagénové fragmenty totiž nie je ľahké zvládnuť cestu tráviacim ústrojenstvom, teda skrze prostredie s vysoko kyslým ph a navyše sa akumulovať priamo v dermis. Výsledky štúdie uskutočnenej v roku 2014 preto mnoho dermatológov chápe skôr ako šťastnú náhodu, než ako skutočne preverený fakt.
 
Je jasné, že v tomto smere bude potrebné vykonať ešte veľa skúmania a štúdií, aby sa preukázala priama súvislosť medzi redukciou vrások a ústnou konzumáciou kolagénu. Zatiaľ to vyzerá, že orálne konzumovaný kolagén určite neuškodí a vrásky vyhladzuje a redukuje, a pôsobí tým pádom proti starnutiu pleti a jeho známkam, ktoré spôsobuje okrem iného znižovanie prirodzenej hladiny kolagénu v organizme.
Staršie články:
Bojujte proti starnutiu pleti doma: Vieme, s akými prípravkami sa zbaviť vrások
Omladenie pleti28.2.2016

Bojujte proti starnutiu pleti doma: Vieme, s akými prípravkami sa zbaviť vrások

Existuje veľa produktov a metód, ako zlepšiť celkový vzhľad pleti a redukovať prejavy jej starnutia. Niektoré z nich sú k dispozícii pre domáce použitie, iné musí vykonať doktor či iný odborne vyškolený personál. My sme pre vás pripravili súpis toho najlepšieho, čím môžete v domácich podmienkach bojovať proti vráskam a jemným linkám.

Topicky aplikovaný vitamín C si poradí so starnutím pleti a opraví aj fotopoškodenie
Omladenie pleti20.2.2016

Topicky aplikovaný vitamín C si poradí so starnutím pleti a opraví aj fotopoškodenie

Vitamín C chráni organizmus pred chrípkou, keď ho však aplikujete topicky, teda priamo na pleť, pomôže vám zachovať mladistvý vzhľad a navyše zlepší stav pleti poškodenej slnečným žiarením.

Pohárik červeného vína vás zbaví vrások. Ako? Vďaka resveratrolu!
Omladenie pleti4.2.2016

Pohárik červeného vína vás zbaví vrások. Ako? Vďaka resveratrolu!

Tú prvú vetu v nadpise sme samozrejme trochu nadniesli, jeden pohárik vína vás známok starnutia pleti bohužiaľ nezbaví. Ale resveratrol, ktorý je jednou zo zložiek červeného i bieleho vína, je doslova elixír mladosti. Pôsobí proti starnutiu pleti, podporuje zachovanie mladosti celého organizmu aj zdravie kardiovaskulárnej sústavy. Preto by ste si ho mali dopriať ako ústne (či už vo víne, alebo v doplnkoch stravy), tak topicky, teda priamo na pleť. Pozitívnych účinkov má navyše ešte oveľa viac!

Antioxidanty milujeme. A vy by ste mali tiež!
Omladenie pleti1.2.2016

Antioxidanty milujeme. A vy by ste mali tiež!

O antioxidantoch sa v poslednej dobe hovorí stále viac ako už vo vedeckých kruhoch, tak i medzi laikmi. Výživové doplnky a kozmetické prípravky s obsahom antioxidantov sa objavujú viac a viac, a samozrejme ich nájdete aj v našom e-shope. Antioxidanty a ich zdravotné benefity tiež milujú médiá. Avšak aj cez túto pozornosť, ktorej sa im dostáva, veľa ľudí stále nevie, čo to vlastne antioxidanty sú a ako fungujú. A preto sme tu my s naším vysvetlujúcim článkom!

Môže za tmavé kruhy pod očami nevyspatosť alebo je to celé trochu inak?
Omladenie pleti23.1.2016

Môže za tmavé kruhy pod očami nevyspatosť alebo je to celé trochu inak?

Často sa tvrdí, že za tmavými kruhmi pod očami stojí únava, príliš veľké pracovné vypätie alebo to, že ste "vymýšľali" dlho do noci a išli neskoro spať. Môže to byť síce pravda, ale veľkú úlohu v tomto prípade zohrávajú aj gény. Ako teda presne vznikajú nepríjemné tmavé škvrny v okolí očí a pod očami?