Pohárik červeného vína vás zbaví vrások. Ako? Vďaka resveratrolu!

Pohárik červeného vína vás zbaví vrások. Ako? Vďaka resveratrolu!

Tú prvú vetu v nadpise sme samozrejme trochu nadniesli, jeden pohárik vína vás známok starnutia pleti bohužiaľ nezbaví. Ale resveratrol, ktorý je jednou zo zložiek červeného i bieleho vína, je doslova elixír mladosti. Pôsobí proti starnutiu pleti, podporuje zachovanie mladosti celého organizmu aj zdravie kardiovaskulárnej sústavy. Preto by ste si ho mali dopriať ako ústne (či už vo víne, alebo v doplnkoch stravy), tak topicky, teda priamo na pleť. Pozitívnych účinkov má navyše ešte oveľa viac!

Resveratrol, antioxidant zo skupiny polyfenolov, nájdeme v mnohých rastlinách, v najvyššej koncentrácii v tých, ktoré majú prirodzene tmavo fialový odtieň. Teda napríklad modré odrody viniča, najmä ich šupky a semienka. Pripite si Merlotom či Pinot Noir!
 
Roky klinických štúdií ukázali, že pokiaľ sa resveratrol konzumuje ústne, napomáha aktivácii tzv. génov dlhovekosti. V poslednej dobe sa však ukazuje, že tiež topická aplikácia resveratrolu môže pomôcť spomaliť prejavy starnutia pleti.
 

Ochranca resveratrol

V prírode funguje resveratrol ako obranná zbraň rastlín. Produkcia tejto antimikrobiálnej látky je odpoveďou na stres, infekcie či silné ultrafialové žiarenie, ktoré na rastlinu pôsobí. Udržuje bunky zdravé a napomáha ich správnemu fungovaniu. V súčasnosti sa resveratrol stal predmetom záujmu kvôli svojim výrazným antioxidačným a anti-agingovým vlastnostiam.
 
Svoj antioxidačný potenciál prejavuje resveratrol dvoma spôsobmi: pôsobí a odstraňuje už sformované voľné radikály, a tiež pôsobí ako prevencia ich formovania.
 
Antioxidačný potenciál resveratrolu je podľa posledných zistení výrazne vyšší ako vitamínu C a vitamínu E. Jedna zo štúdií napríklad ukázala, že resveratrol je 95% účinný v prevencii peroxidácie lipidov, oproti vitamínu E (účinnosť 65%) a vitamínu C (účinnost 37%). Peroxidácia lipidov je proces, keď voľné radikály "kradnú" elektróny lipidom v bunkových membránach, čo vedie k poškodeniu buniek. Proces prebieha mechanizmom reťazovej reakcie voľných radikálov.
 
Táto akcia činí resveratrol vysoko efektívnym v boji proti škodlivému vplyvu voľných radikálov, ktorý vedie k starnutiu a deštrukcii buniek.
 Resveratrol červené víno 

Prečítajte si o tom, ako v organizme vznikajú a "škodia" voľné radikály!

Antioxidanty milujeme. A vy by ste mali tiež! Antioxidanty milujeme. A vy by ste mali tiež! O antioxidantoch sa v poslednej dobe hovorí stále viac ako už vo vedeckých kruhoch, tak i medzi laikmi. Výživové doplnky a kozmetické prípravky s obsahom antioxidantov sa objavujú viac a viac, a samozrejme ich nájdete aj v našom e-shope. Antioxidanty a ich zdravotné benefity tiež milujú médiá. Avšak aj cez túto pozornosť, ktorej sa im dostáva, veľa ľudí stále nevie, čo to vlastne antioxidanty sú a ako fungujú. A preto sme tu my s naším vysvetlujúcim článkom!
 

Ako to presne funguje?

Najnovšie výskumy potvrdzujú teóriu, že stimuláciou bunkových proteínov známych ako sirtuíny môže resveratrol predĺžiť životy buniek v organizme. Tím vedený doktorom Davidom Sinclairom na Harvarde prvýkrát skutočne preukázal vplyv resveratrolu na tieto proteíny. Zvyšuje totiž aktivitu mitochondrií, ktoré produkujú vo vnútri buniek energiu, a tým pádom predlžuje dĺžku života buniek. Inými slovami, spomaľuje ich starnutie! Mimochodom, sirtuíny chránia organizmus aj pred negatívnymi vplyvmi, ktoré na neho má nadváha a obezita.
 

Milujete vyhrievanie sa na slniečku? Potom sa obrňte resveratrolom

Ak si najviac užívate, keď slnko poriadne páli, potom by sa resveratrol mal stať vaším pravidelným pomocníkom. Jeho topická aplikácia totiž chráni kožu pred poškodením UVA a UVB žiarením, rovnako tak redukuje negatívny vplyv oxidatívneho stresu, ktorý vzniká, keď kožu ultrafialovému žiareniu vystavíme.
 
Potrebujete ešte nejaký dôvod, prečo si túto "zázračnú" látku viac všímať? Tu máte ďalšie: Resveratrol má potenciál pôsobiť ako prevencia rozvinutia rakoviny kože, pretože bráni abnormálnej proliferácii buniek (tzn. ich nadmernému deleniu, ktoré je pre rakovinové bujnenie typické).
 
Vedci Univerzity vo Wisconsine objavili, že resveratrol môže rozvoj rakovinového bujnenia dokonca pozastaviť. Podľa ich zistení môže jeho topická aplikácia výrazne spomaliť rast tumoru (jednalo sa o laboratórny pokus na myšiach). V rovnakej štúdii tiež vedci objavili, že dokáže brániť zhrubnutiu kože, fenoménu, ktorý obmedzuje elasticitu pleti a vzniká v dôsledku nadmerného vystaveniu kože ultrafialovému žiareniu.
 

Omladenie vďaka vínu

Pohárik kvalitného červeného vína (všeobecne mávajú vyšší obsah resveratrolu európske vína, než vína z Ameriky) nielen, že ochráni vašu pleť pred škodlivými vplyvmi, podporí zdravie vášho srdca a ciev, ale tiež podporí váš mladší vzhľad.
 
Resveratrol totiž v organizme stimuluje syntézu kolagénu, ktorý je zodpovedný za elasticitu pleti a jej pevné kontúry. Zvyšuje tiež cirkuláciu krvi, a tým pádom napomáha výžive a okysličeniu pleti. Jedine dobre zásobená pleť môže vyzerať sviežo a mlado!
 

Ako pomôže vo výživových doplnkoch?

To, ako resveratrol pôsobí proti starnutiu buniek, sme si prebrali podrobne vyššie. Nie je to však zďaleka všetko, čo môže tento silný antioxidant ponúknuť. Ak sa ho rozhodnete konzumovať v potravinových doplnkoch, bude pôsobiť preventívne proti týmto ochoreniam:
 
  • Choroby kardiovaskulárnej sústavy: Resveratrol redukuje zápal, chráni pred oxidáciou zlého LDL cholesterolu a pôsobí proti zhlukovaniu krvných doštičiek, ktoré môžu sformovať zrazeninu vedúcu až k srdcovému infarktu.
  • Rakovina: Resveratrol redukuje rozšírenie rakovinových buniek a naopak podporuje ich odumieranie.
  • Alzheimerova choroba: Predpokladá sa, že resveratrol chránia nervové bunky pred poškodením, a tým pádom pôsobí ako prevencia rozvoja Alzheimerovej choroby.
  • Cukrovka: Resveratrol pôsobí ako prevencia inzulínovej rezistencie, stavu, kedy sa organizmus stáva menej citlivým na inzulín, hormón znižujúci hladinu cukru v krvi. Inzulínová rezistencia typicky predchádza vzniku cukrovky.
Staršie články:
Antioxidanty milujeme. A vy by ste mali tiež!
Omladenie pleti1.2.2016

Antioxidanty milujeme. A vy by ste mali tiež!

O antioxidantoch sa v poslednej dobe hovorí stále viac ako už vo vedeckých kruhoch, tak i medzi laikmi. Výživové doplnky a kozmetické prípravky s obsahom antioxidantov sa objavujú viac a viac, a samozrejme ich nájdete aj v našom e-shope. Antioxidanty a ich zdravotné benefity tiež milujú médiá. Avšak aj cez túto pozornosť, ktorej sa im dostáva, veľa ľudí stále nevie, čo to vlastne antioxidanty sú a ako fungujú. A preto sme tu my s naším vysvetlujúcim článkom!

Môže za tmavé kruhy pod očami nevyspatosť alebo je to celé trochu inak?
Omladenie pleti23.1.2016

Môže za tmavé kruhy pod očami nevyspatosť alebo je to celé trochu inak?

Často sa tvrdí, že za tmavými kruhmi pod očami stojí únava, príliš veľké pracovné vypätie alebo to, že ste "vymýšľali" dlho do noci a išli neskoro spať. Môže to byť síce pravda, ale veľkú úlohu v tomto prípade zohrávajú aj gény. Ako teda presne vznikajú nepríjemné tmavé škvrny v okolí očí a pod očami?

Hrešili ste cez sviatky? Vieme, ako vaše drobné hriechy napraviť, či už boli na kráse alebo v strave
Omladenie pleti13.1.2016

Hrešili ste cez sviatky? Vieme, ako vaše drobné hriechy napraviť, či už boli na kráse alebo v strave

Neboli ste v období vianočných sviatkov, povianočnej pohody a silvestrovských osláv práve dvakrát dôslední, čo sa týka správneho stravovania a starostlivosti o pleť? Máte pocit, že ste do Nového roku nevkročili zrovna v najlepšej forme? Máme pre vás riešenie na mieru!

Ako obnoviť elasticitu pleti a vyzmizíkovať už existujúce vrásky?
Omladenie pleti6.12.2015

Ako obnoviť elasticitu pleti a vyzmizíkovať už existujúce vrásky?

Rovnako ako sa pri každodennom nosení obnosí tričko alebo kabát, "obnosí" sa s rastúcim vekom aj naša pokožka. U trička sa objavia žmolky, látka začne presvitať. Na pokožke sa vek, ale prejavuje inak. Prvým znakom je strata jej elasticity. A odtiaľ sme už len krôčik od vzniku vrások, povädnutých kontúr tváre a vzhľadu, ktorý pridáva roky. Práve preto by nás malo zaujímať, ako je možné pružnosť pleti podporiť.

Kyselina kojová sa získava síce z plesne, ale pomôže vám k žiariaco porcelánovej pleti
Omladenie pleti6.12.2015

Kyselina kojová sa získava síce z plesne, ale pomôže vám k žiariaco porcelánovej pleti

Skutočnosť, že sa nejaká kozmetická substancia získava z pliesne či huby, nepôsobí zrovna ako lákadlo. Keď však dáte kyseline kojovej šancu, dokáže vás zbaviť nepríjemných prejavov nadmernej pigmentácie a navyše jej používanie pôsobí aj ako prevencia vzniku nepekných tmavých škvŕn.