Mimické vrásky vznikajú, keď sa mračíte aj smejete. Môžete sa ich však zbaviť

Mimické vrásky vznikajú, keď sa mračíte aj smejete. Môžete sa ich však zbaviť

Mimické vrásky vznikajú opakovanými kontrakciami (sťahovaním) svalov na tvári. Sú to napríklad vrásky na čele, ktoré sa formujú, keď sa mračíme, alebo vrásky okolo úst vznikajúce pri smiechu, rovnako ako glaberálne ryhy medzi obočím a alebo vrásky okolo očí. Všetky sú dôsledkom interakcií medzi nervovými a svalovými bunkami.

Vznik mimických vrások určuje viacero faktorov. Jedným z nich sú genetické dispozície, ktoré sa u jednotlivcov líšia. Čo však máme všetci spoločné, to je postupný úbytok kolagénu a elastínu v koži, ktorý vedie k povoleniu pleti a úbytku jej pružnosti, ktorý sa potom prejavuje vznikom vrások. Vlákna elastínu sa narušujú, pleť stráca schopnosť regenerácie a po svalovej kontrakcii sa už pleť nevracia späť. V mieste kontrakcií sa naopak objavujú mimické linky.

Ďalším faktorom vzniku vrások je slnečné žiarenie, o ktorom sa predpokladá, že je príčinou až 80% viditeľných známok starnutia pleti. Negatívny vplyv má samozrejme aj fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu alebo nezdravá strava s nedostatočným množstvom antioxidantov.

Ako vznikajú mimické vrásky?

Svalové kontrakcie sú spúšťané elektrickými impulzmi - akčnom potenciálom, ktorý sa presúva od neurónov do svalových buniek. Deje sa tak prostredníctvom neurotransmiterov, ktoré sa uvoľňujú z končatín neurónov a rozpúšťajú sa v priestore medzi neurónom a svalovou bunkou. Nadväzujú sa potom na druhý neurón na svalovej bunke, kde utvárajú akčný potenciál, elektrický impulz skrze svalovú bunku. Neurotransmiter zúčastňujúci sa tejto akcie je acetylcholín.

Keď sa akčný potenciál pohybuje cez prvý neurón, kanáliky vápenatých iónov sa otvárajú. Ióny prúdia cez bunky a spúšťajú prepojenie vačkov s acetylcholínom s uzáverom neurónovej membrány. Proteínový komplex zvaný SNARE potom umožňuje acetylcholínu dokončiť exocytózu, teda jeho uvoľnenie do synoptického priestoru medzi neurónom a svalovou bunkou. V priestore sa potom naviaže na receptory na svalovej bunke, čo vedie k tomu, že sa na nej otvoria sodíkové kanáliky, ktoré akčný potenciál prevedú do bunky. Následne dôjde k svalovej kontrakcii, keď sa acetylcholín naviaže na receptory v postsynaptickej membráne svalovej bunky.

Dva faktory vzniku mimických vrások

Pre svalovú kontrakciu sú teda kľúčové dva procesy, a to vstup iónov vápnika do neurónu a vznik proteínového komplexu SNARE. Ak teda chceme obmedziť vznik mimických vrások, je potrebné zamerať sa na inhibíciu týchto dvoch procesov.

Ako? Vyberte si peptidy, ako je argirelox. Ten pôsobí proti vzniku mimických vrások, podobne ako pôsobí botulotoxín, ale inými cestami. Je schopný zabrániť tomu, aby nervy prenášali signály do svalov, ktoré sa na ich základe sťahujú. Vzhľadom k tomu, že ku svalovým kontrakciám nedochádza, mimické vrásky sú tak minimalizované.

Ako tento peptid funguje?

Argirelox (Acetyl hexapeptid-8, Pentapeptid-18), respektíve jeho súčasť Acetyl hexapeptid-8 je zložkou takmer totožnou s čiastkovou časťou proteínového komplexu SNARE. Naň sa nadviaže, čím ho destabilizuje, a teda zabráni uvoľneniu acetylcholínu, a tým pádom svalovej kontrakcii.

Druhá súčasť Argireloxu je pentapeptid-18, ktorý upravuje uvoľnenie acetylcholínu z nervových buniek, a zároveň zložitým mechanizmom uzatvára kanáliky vápenatých iónov. Výsledkom je nižšia citlivosť neurónov, a tým pádom zabránenie uvoľnenia acetylcholínu. Svalové kontrakcie sú vďaka tomu utlmené.

Argirelox tak pôsobí dvojitým mechanizmom - bráni formovaniu komplexov SNARE a uzatvára vápenaté kanáliky, čo oboje vedie k redukcii svalových kontrakcií, a tým pádom k minimalizácii mimických vrások.

Aká ďalšia taktika proti mimickým vráskam funguje?

Rozhodne sa oplatí pleť chrániť pred negatívnym vplyvom UV lúčov, a to za každého počasia aj v každom ročnom období. Vyberajte vždy širokospektrálnu ochranu, ktorá chráni pred UVA i UVB lúčmi.

ADVANCED DAY TOTAL PROTECT ADVANCED DAY TOTAL PROTECT Potrebujete hydratovať pokožku a zároveň redukovať vrásky? Radi by ste pleť chránili pred slnečným žiarením? Tento bohatý revitalizačný denný krém poskytuje komplexné anti-ageing a hydratačné riešenie pre zrelú a normálnu až suchú pleť. Navyše obsahuje SPF 30, takže pokožku chráni pred UV žiarením. 68 €

Ďalej voľte lokálne aplikované produkty s antioxidantmi. Ideálny je vitamín C, ktorý sa podieľa na produkcii kolagénu v koži, ktorú navyše rozjasňuje a osviežuje, plus chráni pred poškodením voľnými radikálmi. Ďalšou účinnou taktikou je aplikácia retinoidov, teda látok odvodených od vitamínu A, ako je retinol, retinaldehyd či retinyl retinoate, ktoré stimulujú regeneráciu a obnovu pleti na úrovni buniek, a tým pádom navyšujú produkciu kolagénu a elastínu.

PURE C15 sérum PURE C15 sérum Tiež vás hnevajú tmavé škvrny na pleti a vrásky? Zbavte sa ich s týmto účinným sérom, vďaka ktorému získate viditeľne svetlejší tón pleti. Pleť bude navyše spevnená a chránená proti voľným radikálom. Doprajte si maximum, čo vašej pleti dokáže vitamín C ponúknuť, vďaka inovatívnej forme tzv. "dobíjania". 57 €

Omladenie samozrejme podporí aj exfoliácia, teda odstránenie odumretých buniek z povrchu kože. Obľúbenými látkami stimulujúcimi exfoliáciu sú alfa a beta hydroxykyseliny, napríklad kyselina salicylová, mandľová či mliečna.

SURFACE RADIANCE CLEANSE SURFACE RADIANCE CLEANSE Osviežujúci čistiaci produkt, ktorý jemne obnovuje povrch pleti vďaka komplexu látok podporujúcich exfoliáciu, vás zbaví rozšírených pórov a vyčistí vašu pleť. Odstráni aj prvé známky starnutia problematickej pleti. Pleť je po aplikácii zjemnená, rozžiarená a prečistená bez pocitu suchosti či pnutia. Užite si dvojitú exfoliačnú silu AHA a BHA kyselín a extraktov z citrusových plodov a mangostanu. 27 €

Staršie články:
Mikrobióm kože vám pomôže vyzerať mlado. Zoznámte sa priateľskými baktériami na pleti
Omladenie pleti6.11.2019

Mikrobióm kože vám pomôže vyzerať mlado. Zoznámte sa priateľskými baktériami na pleti

Vedeli ste, že na povrchu ľudskej kože sa vyskytuje komplexný ekosystém pozostávajúci z miliónov mikroorganizmov? Tie tvoria mikrobióm kože, prirodzenú populáciu poskytujúcu pleti ochranu pred "zlými" mikroorganizmami, ktoré naopak robia všetko pre rozvoj problémov pleti.

Smie sa vitamín A používať v lete? To si píšte, že áno!
Omladenie pleti14.10.2019

Smie sa vitamín A používať v lete? To si píšte, že áno!

Určite ste už počuli o tom, že používanie vitamínu A a jeho derivátov v topicky aplikovaných produktoch nie je v letných mesiacoch, keď svieti slnko, tak celkom vhodné. Je to ale naozaj tak, alebo sa jedná o mýtus? Skutočne sa máte používania svojho obľúbeného retinolu alebo retinalu počas leta vzdať?

Exotický mangostan proti zápalom v koži a omladenie
Omladenie pleti14.10.2019

Exotický mangostan proti zápalom v koži a omladenie

Vo svete kozmetiky z času na čas objavujú zaujímavé prírodné extrakty, ktoré majú ešte zaujímavejšie účinky na pleť. Jedným z nich je rozhodne aj výťažok z exotického mangostanu. Ten nielen, že podporuje prečistenie pleti, ale má tiež preukázateľné účinky proti vráskam.

Chystáte sa na chemický peeling? Takto na neho pripravíte pleť
Omladenie pleti7.10.2019

Chystáte sa na chemický peeling? Takto na neho pripravíte pleť

Okrem aplikácie produktov na domáce použitie nie je občas od veci zveriť sa do rúk odborníkov. Najlepšie je potom prepojiť kozmetické produkty s profesionálnymi ošetreniami rovnakej značky, tak ako v prípade britskej značky Medik8, ktorá okrem účinných kozmetických produktov ponúka aj profesionálne ošetrenie vo forme peelingov.

Kyselina hyalurónová proti vráskam a na hydratáciu. Ako omladzuje pleť?
Omladenie pleti5.10.2019

Kyselina hyalurónová proti vráskam a na hydratáciu. Ako omladzuje pleť?

Aj keď je kyselina hyalurónová obľúbenou zložkou kozmetických produktov aj doplnkov stravy, je predovšetkým prirodzenou súčasťou ľudského organizmu. Okrem toho má jednu výnimočnú vlastnosť - priťahuje k sebe veľké množstvo vody, dokonca až tisícnásobok svojej váhy. V koži potom priebežne navyšuje jej hydratáciu a dodáva jej svieži vzhľad a pružnosť.