Mýty o retinoloch: Diel Prvý

Mýty o retinoloch: Diel Prvý

O retinoidoch či retinoloch koluje veľa mýtov a poloprávd. Pretože my v Medaprexe si myslíme, že nie je potreba sa ich úplne báť len je potreba ich mať poriadne zmapované, rozhodli sme sa týmto bludom urobiť hrubú čiaru!

Všetko, čo začína od R (retinoid, retinol, kyselina retinová a pod.) je rovnaké

Toto je tak polovičná pravda. Niektoré prípravky obsahujú priamo kyselinu retinovú, onú magickú ingredienciu odďalujúcu známky starnutia, iné obsahujú látky, ktoré sa na kyselinu retinovú zmenia priamo v koži na bunkovej úrovni. I keď v mnohých tituloch odborné literatúry tvrdia, že retinol je pri použití na koži jemnejší než kyselina retinová, biochemicky sa jedná o jednu a tu istú látku. Jediný rozdiel je, že u kyseliny retinovej sú vidieť výsledky hneď, u retinolu je nutné si na ne chvíľu počkať.
 
To však nejde tvrdiť o tzv. pre-retinoloch (retinyl palmitát, retinyl acetát, retinyl linoleát), ktoré sú naozaj jemnejšie ako kyselina retinová, avšak majú taktiež výrazne slabší efekt.
 
RETINOL 3TR RETINOL 3TR Vitamínové sérum obsahujúce Retinol a Tokoferol je ideálnym prípravkom na nočnú starostlivosť. Pokožku počas noci dokonale vyživí, rozjasní a zredukuje jemné vrásky. Tento prípravok vyhral Silver Aesthetic Award (strieborné miesto) za najlepšie predávaný maloobchodný produkt vo Veľkej Británii. 40 €
 

Celý efekt retinolu tkvie v tom, že odstraní vrchné vrstvy pokožky

Ok, to, že retinoly odstraňujú mrtvé kožné bunky, sme si tak trochu mysleli. Však olupovanie a začervenanie pokožky, nie je primárnym účinkom retinolov, to sú  skorej vedľajšie účinky podráždenia. V pravom slova zmysle preto nejde o exfoliáciu akú dosiahnete napríklad použitím kyseliny glykólovej. Samotné olupovanie nie je dôvodom, prečo ľudia po aplikácií retinolu vyzerajú lepšie. Retinoly fungujú oveľa sofistikovanejšie - ovplyvňujú génovú expresiu a stimulujú zvýšenie produkcie kolagénu, vyhĺadenie pleti a farebné vyrovnanie nadmerne pigmentovaných oblastí. 
 

Retinol by ste nemali nosiť cez deň, pretože sa potom môžte spáliť

Takto toto je ten najväčší mýtus o retinoloch vôbec! A bez mučenia priznávame, že i nám sa ťažko verí, že to nie je pravda. Je to síce fakt, že sa retinoly rozpadajú na slnku, a práve preto sú väčšinou v nepriehľadných flaštičkách a taktiež preto sa nemajú používať cez deň. Musí byť zaručené, že sú účinné látky v nich stále aktívne a aplikácia nie je zbytočná. Ale určite po nich nebude vaša pleť viacej náchylná na spálenie sa na slniečku. Tento omyl vychádza z niekoľkých starých štúdií, v ktorých pacienti, ktorí používali retinoly, opísali, že potom, čo na ich pleť dopadli slnečné lúče, ihneď sa spálili. Začervenanie ich pleti však je potreba pripísať skorej retinolom než vystaveniu pokožky žiareniu. Nové klinické štúdie preukázali, že retinoly, nezkracujú čas, za aký sa pleť vystavená UV žiareniu spáli. 
 

Retinol aplikujte vždy na suchú pleť

Aj keď vo väčšine príbalových letákov nájdete informáciu, že sa prípravky s obsahom retinolov musia aplikovať na úplne suchú pleť kvôli vyššiemu riziku podráždenia, neexistuje jediný dôkaz vo vedeckej literatúre, že mokrá či vlhká pleť spôsobuje väčšiu citlivosť na retinoly. Na druhej strane nie je pravda, že by aplikácia na vlhkú pleť maximalizovala ich účinok . Nič z toho skrátka neovplyvní , koľko z retinolu sa v pleti transformuje na kyselinu retinovú, formu vitamínu A, ktorý má blahodárny vplyv na pleť. Záleží to len a jedine na chemickom zložení vašej pleti a receptoroch retinolov.
 staršia pleť na slnku 

Treba počkať 4-6 týždňov, než bude po aplikácií retinolu výsledok viditeľný

Akokoľvek by sme to vám (i sebe) priali, skutočný výsledok býva viditeľný bohužiaľ až  po dvojnásobnom alebo dokonca až po trojnásobnom množstve času. Kyseline retinovej trvá približne dvanásť týždňov, aby v pleti vyprovokovala viditeľné zmeny. Takže to chce aspoň tie 3 mesiace, než po jej aplikácií viditeľne zkrásniete. 
 

Jemné retinoly sú rovnako efektívne ako tie silnejšie

Značka ¨pre citlivú pleť ¨ na obale produktu často (aj keď nie vždy) značí, že sa jedná o produkt  s nižšou koncentráciou aktívnych látok. Aj tak, ale dermatológovia odporúčajú ich použitie, pretože tieto nižšie koncentrácie tvoria skvelú vstupnú bránu pre silnejšie retinoly do pleti. Akonáhle si uživateľ, človek s citlivou pleťou zvykne na nižšie koncentrácie , je následne možné koncentráciu postupne zvyšovať, pretože sú bunky v pleti lepšie pripravené zvládnuť ich ¨silu¨. 
 

Retinol by ste mali prestať používať, pokiaľ je vaša pleť podráždená 

Tak to ani náhodou, jednoducho to musíte vyzdržať. Podráždenie, ktoré sa na pleti objaví po pridaní vitamínu A k vašej dennej starostlivosti, je jej súčasťou. Po dvoch až troch týždňoch sa bunky kože adaptujú na prítomnosť kyseliny retinovej a začnú ju tolerovať. Samozrejme máme na mysli len jemné podráždenie a jemné olupovanie kože, nie nepríjemnú vyrážku, ktorá zostáva dlhšie. V tomto prípade je vhodnejšie siahnuť po prípravku s nižšou koncentráciou. 
Staršie články:
Novinka: Omládnite vaše intímne partie a omládnete aj vy
Omladenie pleti21.9.2015

Novinka: Omládnite vaše intímne partie a omládnete aj vy

Mladistvé intímne partie sú pre spokojný a aktívny sexuálny život niečo ako svieži vietor do plachetníc. Bez ktorého to síce ide, ale s ním to je oveľa lepšie. Že nehcete ísť pod ¨nôž¨, to naprosto chápeme. Ponúkame vám, ale iné riešenie!

Doprajte svojej pleti reštart po náročnom lete
Omladenie pleti21.9.2015

Doprajte svojej pleti reštart po náročnom lete

Ako už sme písali v našom Magazíne krásy, leto je pre vašu pleť veľmi náročné obdobie. Užívate si nápor slniečka a tepla naplno a nezdá sa vám, že by to mohlo škodiť? Ale bohužiaľ, škodí.

Leto je za nami. Čo na našej pleti napáchalo?
Omladenie pleti16.9.2015

Leto je za nami. Čo na našej pleti napáchalo?

Celú zimu sa vždy tešíme až začne svietiť slniečko a naplno sa rozbehne leto. Lenže pozor, leto nie je zrovna priaznivé ročné obdobie z hľadiska vašej pleti. Teraz, na začiatku jesene, je preto potreba napraviť , čo vám leto na pleti spôsobilo. A že toho nie je vôbec málo! Čo všetko sa môže na vašej pleti v lete objaviť?

Takto svoju pleť určite nečistite!
Omladenie pleti14.9.2015

Takto svoju pleť určite nečistite!

Je plno chybičiek, ktorých sa dopúšťame na svojej pleti. Určite sa zhodneme na tom, že jednou z nich je vynechávanie odličovania a čistenia pleti. Ale možno ste nevedeli, že pleti môže uškodiť aj čistenie ako také, pokiaľ nie je vykonané správne. A aké sú tie najväčšie hriechy v rámci čistenia pleti?

Zrelé dámy testovali prípravok na redukciu vrások okolo očí Eyelift. Ako to dopadlo?
Omladenie pleti9.9.2015

Zrelé dámy testovali prípravok na redukciu vrások okolo očí Eyelift. Ako to dopadlo?

Oslovili sme čitateľky, či majú záujem otestovať špičkový krém Eyelift pre vyhladenie vrások okolo očí. Nakoniec sme vybrali päť z nich, ktoré sa na jeden mesiac stali "testerkami" tohto prípravku. Spozorovali na sebe dámy, že im v okolí očí miznú vrásky? A podarilo sa im vďaka Eyeliftu zbaviť opuchov očí?