Nie je retinol ako retinyl retinoate. V čom je druhý spomínaný lepší? Na omladenie skoro vo všetkom!

Nie je retinol ako retinyl retinoate. V čom je druhý spomínaný lepší? Na omladenie skoro vo všetkom!

Hľadáte účinnú látku na omladenie pleti? Ak ste si doteraz mysleli, že najlepší efekt má retinol, máme pre vás prekvapenie - všetko je inak. "Bratranec" či "nová generácia retinolu", ako retinyl retinoate nazývajú médiá, to totiž zvládne oveľa lepšie.

Retinoidy, medzi ktoré zaraďujeme napríklad kyselinu retinovú, sú skupina biochemických látok, o ktorých dermatológovia, ale aj široká verejnosť vie, že dokážu omladiť pleť - vyhladzujú vrásky, dodávajú chýbajúci objem a postarajú sa aj o ďalšie známky starnutia pleti.
 

Omladenie, ktoré má svoj háčik

Znie to ako rozprávka, že? Nanešťastie to má všetko jedno "ALE": pleť môžu podráždiť a v prípade zlého používania môžu spôsobiť viac zlého, ako dobrého. Jednou z možností, ako sa týmto komplikáciám vyhnúť, je nepoužívať priamo retinoidy, ale ich menej dráždivé prekurzory, teda látky, ktoré sú samy o sebe neaktívne, avšak v organizme sa môžu premeniť na už aktívnu retinoidy.
 
Medzi najbežnejšie prekurzory v starostlivosti o pleť sú formy vitamínu A, a to retinol a retinyl palmitát. Sú síce menej dráždivé ako kyselina retinová, bohužiaľ však majú tiež menej výrazný účinok, ktorý sa prejavuje až za dlhšiu dobu. V organizme totiž musia prejsť minimálne dvoma metabolickými procesmi, ktoré ich na kyselinu retinovú premenia.
 
Doba tejto premeny sa líši človek od človeka, nejaký čas však vždy zaberie. V dôsledku toho je anti-aging účinok retinolu či retinyl palmitátu miernejší ako prípade vlastnej kyseliny retinovej. Obaja prekurzory majú navyše tendenciu podliehať na dennom svetle degradácii.
 

Anti-aging bez kompromisov

Existuje však ešte ďalšia varianta, ako si užiť dokonalých omladzujúcich účinkov samotnej kyseliny retinovej, avšak bez nepríjemných vedľajších účinkov a podráždenia. Volá sa retinyl retinoate!
 
Tento nový prekurzor a derivát vitamínu A v sebe kombinuje vysokú účinnosť, takmer žiadne riziko podráždenia pleti a navyše je v porovnaní s ostatnými derivátmi vysoko stabilný, čím je zachovaná jeho dlhodobá vysoká efektivita.
 
Molekula retinyl retinoate vzniká chemicky spojením kyseliny retinovej a retinolu. Keď vstúpi pri topickej aplikácii do organizmu, stačí už iba jeden metabolický krok k rozloženiu látky späť na kyselinu retinovú a retinol. Kyselina retinová je aktívna a účinná okamžite, zatiaľ čo retinol zostáva v pleti, pričom sa môže na kyselinu retinovou transformovať neskôr. Výsledkom je, že je biologická aktivita retinyl retinoate v pleti je výrazne vyššia ako samotného retinolu či retinaldehydu a dokonca obdobná ako u samotnej kyseliny retinovej.
 

Stabilný a účinný

Retinyl retinoate je v koži neaktívny až do momentu, keď dôjde k jeho premene. Aj táto premena, ale prebieha postupne, pričom množstvo kyseliny retinovej v pleti narastá tiež postupne, najmä v porovnaní s jej priamou topickou aplikáciou. Efekt je síce porovnateľný, avšak vďaka postupnému nárastu jeho koncentrácie  nehrozí toľko v koži podráždenie.
 
Čo býva najväčším problémom u prekurzorov, ako je retinol a retinaldehyd? Ich stabilita. Aj keď sú skladované správne a v adekvátnom balení (ideálne tmavý či nepriehľadný obal, ktorý bráni prieniku slnečných lúčov), môže ľahko dôjsť k ich degradácii hneď po aplikácii na kožu. Preto je nevyhnutné, aby boli na pleť aplikované výhradne večer, inak môže dôjsť k zníženiu ich účinnosti.
 
To u retinyl retinoate v žiadnom prípade neplatí! Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu je voči slnečnému žiareniu oveľa odolnejší ako retinol a väčšina ostatných foriem vitamínu A.
 

Vedecky potvrdené!

Účinok retinol retinoate potvrdzujú aj vedecké štúdie! Tá z roku 2010 z kórejskej Yonsei Univerzity v Soule vykonávaná na 46 ženách starších tridsiatich rokov priniesla nečakaný výsledok. Polovica zo žien aplikovala po dobu 12 týždňov na polovicu tváre retinyl retinoate a na druhú polovicu placebo. Druhá kontrolná skupina potom po dobu 8 týždňov nanášala na polovicu tváre retinyl retionate a na druhú samotný retinol.
 
Účinok topicky aplikovaných látok nebol hodnotený len subjektívne podľa pocitu žien, ale aj prístrojovým meraním a porovnávaním fotografií. A s akým výsledkom? Retinyl retionate nielen, že bol lepší ako placebo, ale jeho účinok bol tiež výraznejší ako v prípade klasického retinolu. K najväčšiemu zlepšeniu došlo v oblasti redukcie vrások a hrubosti pleti, ale aj ďalších parametroch. Navyše neboli po aplikácii pozorované žiadne vedľajšie účinky.
 
Máte už skúsenosť s používaním retinolu, alebo ste ohľadom topickej aplikácie derivátov vitamínu A úplný nováčik? Či tak alebo tak, šancu dajte retinyl retinoate. Vyskúšať ho môžete napríklad v luxusnom superkréme  aktivujúcemu mladosť Medik8 r-Retinoate®. Ten môžte na rozdiel od retinolu používať aj ráno, pleť nedráždi a prvých výsledkov si na pleti všimnete už po štyroch týždňoch používania.
 

Skvelá sila antioxidantov

Okrem patentovanej aktívnej molekuly vitamínu A retinyl retinoate obsahuje ďalšie dva silné antioxidanty, vitamíny C a E. Tie neutralizujú voľné radikály, ktoré sú jednou z hlavných príčin starnutia pleti, podporujú jej hydratáciu a navyše zjednocujú farebný tón. Vedeli ste, že tmavšie škvrny dokážu opticky "zostaršit" až o dvadsať rokov?
 
Zloženie tohto luxusného "miláčika" dopĺňa 100% kyselina hyaluronová, ktorá stimuluje hydratáciu pleti a zlepšuje jej vzhľad, pretože v sebe dokáže zadržať 1000x väčší objem vody, než je jej váha. Posledným prvkom, ktorý je ďalší "win-win" pre vašu pleť, je glycerol, ktorý sa postará o obnovu kožných lipidov, podporuje prirodzenú funkciu kožnej bariéry a zamedzuje transepidermálnej strate vody.
Staršie články:
Tieto kozmetické ingrediencie musíte poznať (a používať). Budete mať po nich totiž krásnu pleť!
Omladenie pleti30.5.2017

Tieto kozmetické ingrediencie musíte poznať (a používať). Budete mať po nich totiž krásnu pleť!

Ak vám kyselina hyalurónová znie ako niečo, čo si rozhodne nechcete dávať na pleť, a ceramidy vám evokujú kuchynské hrnce, potom by ste sa s týmito a ďalšími účinnými zložkami starostlivosti o pleť mali bližšie zoznámiť. Pomôžu vám totiž dosiahnuť mladistvého vzhľadu a odstrániť problémy, ktoré trápia vašu pleť.

Máte suchú pleť? Kyselina pantoténová a panthenol tento problém vyriešia (a fungujú aj proti vráskam)
Omladenie pleti25.5.2017

Máte suchú pleť? Kyselina pantoténová a panthenol tento problém vyriešia (a fungujú aj proti vráskam)

Kyselina pantoténová známa tiež pod pomenovaním vitamín B5 je členom "rodiny" silných vitamínov skupiny B. Jej provitamín panthenol (teda provitamín B5) je jej alkoholovou formou.

Naozaj potrebujete špecializovanú očnú starostlivosť?
Omladenie pleti29.4.2017

Naozaj potrebujete špecializovanú očnú starostlivosť?

V očnom okolí sa ako prvé začínajú objavovať známky starnutia pleti. A je to práve správna starostlivosť o pleť, ktorá hrá kľúčovú úlohu v zachovaní jej mladistvého vzhľadu. Vyberte si preto tie správne produkty, ktoré vám pomôžu zvrátiť či aspoň spomaliť tok času.

Dermaroller si poradí s vráskami, rozšírenými pórmi i jazvičkami. A zvládne toho omnoho viac!
Omladenie pleti25.4.2017

Dermaroller si poradí s vráskami, rozšírenými pórmi i jazvičkami. A zvládne toho omnoho viac!

Mikroihličkovanie či dermarolling je dvojaké pomenovanie toho istého - procedúry, ktorá vám pomôže zbaviť sa alebo zlepšiť stav mnohých problémov pleti.

Na suchú pleť je ideálna kyselina hyaluronová. Čo všetko dokáže?
Omladenie pleti15.4.2017

Na suchú pleť je ideálna kyselina hyaluronová. Čo všetko dokáže?

Vo svete starostlivosti o pleť sa objavujú stále nové a nové účinné látky, ktoré mnohokrát nie sú ani tak účinné, ako výrobcovia produktov udávajú. U kyseliny hyalurónovej to ale neplatí! Na všetky typy pleti má totiž bezpočetné skvelých účinkov.