Spálili ste na slnku? Pomôže vám vitamín E! A aké ďalšie problémy ešte rieši?

Spálili ste na slnku? Pomôže vám vitamín E! A aké ďalšie problémy ešte rieši?

Vitamín E alias Tokoferol je účinný antioxidant, ktorý má na pleť a celý organizmus až zázračné účinky, zvládne omladenie aj pomoc pri rozličných problémoch. Tak prečo ho ešte nepoužívate?

Pred jeho používaním je však najprv potrebné vybrať si tu správnu formu. Vitamín E možno konzumovať samozrejme v potrave, jeho najväčšími zdrojmi sú orechy, semienka, rastlinné oleje a obilné klíčky. Potom sa tiež môžete spoľahnúť na doplnky stravy, ktoré vám ho dodajú rovno v čistej forme. Čím je vlastne vitamín E telu tak prospešný? Chráni bunky proti starnutiu, má protirakovinové účinky, podporuje správne fungovanie a zdravie reprodukčných orgánov a nervového systému.
 
Nie každý však vie, aké sú jeho účinky na pleť. Sú jedným slovom úžasné! Zaobstarať si ho môžete napríklad vo forme kapsúl obsahujúcich čistý vitamín E alebo ako olej. V oboch prípadoch sa aplikuje priamo na pleť. Teraz už sa ale poďme pozrieť na to, s čím všetkým vám tokoferol pomôže.
vitamin E
 

Jeho pravidelná aplikácia dokáže zlepšiť textúru pleti a napomáha jej zbaviť sa rozličných problémov:

1. Hydratuje pleť

Tokoferol možno použiť aj ako náhradu za rôzne krémy a mlieka, ktoré sú plné rôznych zbytočných látok (napríklad parfumácia, parabény či alkohol), ktoré môžu pri dlhodobom používaní pleť dráždiť a dokonca presúšať. Nielen, že vitamín E pleť hydratuje, ale keďže je silným antioxidantom, uľahčuje regeneráciu pleti. Pre príliš suchú pleť je možné vitamín E zmiešať s olivovým olej a potom aplikovať na pleť. Pretože sa však jedná o pomerne hutnú zmes, je ideálne nanášať ju, až keď si idete ľahnúť, ako nočnú starostlivosť.
 

2. Omladí vás

Ako pleť starne, produkcia kolagénu v pleti sa zmierňuje, čím dochádza k tomu, že pleť stráca svoju pevnosť a elasticitu. Nezdravá strava, znečistenie a vystavenie chemikáliám môže tento proces starnutia ešte viac urýchliť, pričom pleť je potom ovisnutá, zašednutá, s jemnými ryhami a vráskami. Ak chcete tento proces zvrátiť alebo aspoň pozastaviť, siahnite po tokoferole. Vďaka obsahu antioxidantov jeho pravidelná aplikácia napomáha vyhladzovať vrásky a ryhy, ale pôsobí aj ako prevencia proti ich ďalšiemu rozvoju. Navyše udržiava pleť pevnú a rozžiarenú.
 
 

3. Preč s popraskanými perami a oparmi

Pretože vitamín E zaisťuje dostatočné zvlhčenie, napomáha predchádzať suchým perám. Svojimi ďalšími vlastnosťami pôsobí ako prevenciasuchá pokožka pred vypučaním oparu, čím poskytuje úľavu od pocitov štípania a bolesti, ktoré ho spevádzajú.
 

4. Zbaví vás jaziev

Tokoferol napomáha rýchlejšiemu blednutiu jaziev, je považovaný za jeden z najlepších bojovníkov pri nechirurgickej eliminácii jaziev od popálenín či akné. Pár kvapiek vitamínu E aplikovaných a vmasírovaných do pleti postihnutej jazvami dokáže zázraky bez ohľadu na to, či sa jedná o nové jazvy či jazvy staršieho dáta. Krúživou masážou zaistíte prienik vitamínu do spodných vrstiev pokožky a aktivizáciu jeho účinkov na zjazvené tkanivo. Vhodná je každodenná aplikácia tokoferolu.
 

5. Redukuje strie

Aj strie sú jazvy. Veľa ľudí verí, že keď už sa raz "urodí", máme ich na celý život. Avšak to tak nemusí nutne byť. Pravidelná topická aplikácia tokoferolu na strie zabezpečí ich vyblednutiu a menšie viditeľnosť. Pre ešte väčšiu účinnosť môžete vitamín E zmiešať s čerstvou šťavou z citróna. Výslednú zmes vmasírujte do postihnutej oblasti a nechajte pol hodiny pôsobiť. Rozdiel vo vzhľade pokožku zaznamenáte hneď po odmytí, však mesačný kôra zaistí vskutku významnú zmenu.
 

6. Spálili ste sa? Nevadí!

Menšie spáleniny od slniečka dokáže vitamín E spoľahlivo ošetriť. Pri topickej aplikácii je okamžite absorbovaný do dermis, kde zahojí poškodenie spôsobené ultrafialovým žiarením. Aby bola pleť naozaj regenerovaná, v prípade spálenín od slniečka je vhodné aplikovať tokoferol na pleť dvakrát denne.
 
Tokoferol si však dokáže poradiť aj so zložitejšími prípadmi, hojivo pôsobí tiež na kožu postihnutú klasickými popáleninami. Len je treba ho aplikovať až vo chvíli, keď je už koža od popálenin schladená.
 vitamin E 

7. Lieči ekzém a psoriázu

Aj prejavy tak nepríjemných kožných chorôb ako ekzém či psoriáza dokáže vitamín E zmierniť. Najprv je v týchto prípadoch samozrejme treba vyskúšať toleranciu prípravku na kožu.

S článkom súvisia tieto produkty:

Monoderma E5
Čistý vitamín E 5 % (Tokoferol). Vitamín E je prírodnou ochranou Vašej pokožky proti voľným radikálom
V tehotenstve a pri dojčení
19 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
VIDEO: Pleťová voda alebo pleťové tonikum? Vyberte si, čo je pre vás lepšie
Omladenie pleti29.7.2015

VIDEO: Pleťová voda alebo pleťové tonikum? Vyberte si, čo je pre vás lepšie

Pleťové mlieko, pleťová voda, pleťové tonikum, to sú len niektoré z prípravkov, ktoré využívame na čistenie našej pleti. Aký je, ale medzi nimi rozdiel a na čo sú vlastne vhodné? A aké benefity pleti prinášajú rôzne séra či pleťové vitamíny? Práve táto téma nás dnes bude zaujímať.

Chcete husté a výrazné obočie? Vieme, ako na to!
Omladenie pleti28.7.2015

Chcete husté a výrazné obočie? Vieme, ako na to!

Posledné obdobie by sa dalo nazvať dobou výrazného a hustého obočia. Lenže ako ho docieliť, keď vám príroda v tomto smere práve dvakrát nepriala? Tak práve to sme pre vás zisťovali.

4 prehrešky, čo vám spôsobujú vrásky okolo očí
Omladenie pleti8.6.2015

4 prehrešky, čo vám spôsobujú vrásky okolo očí

S očnými vráskami je to nekonečný boj. Kvôli nim nielenže vyzeráme staršie, ale dokážu nás potrápiť dokonca aj zhoršením zraku. Navyše v boji proti nim míňame nemalé čiastky za špeciálne prípravky, séra a krémy proti vráskam. Skrátka a jednoducho, kto vrásky okolo očí potrebuje?

Rozdiel medzi denným a nočným krémom je zásadný!
Omladenie pleti1.6.2015

Rozdiel medzi denným a nočným krémom je zásadný!

Používate na pleť len jeden krém, bez ohľadu na deň či noc a máte pocit, že pre svoju pleť aspoň niečo robíte? V tom prípade spozornite!

Symptómy ružovky nie sú len červené tváre. My našťastie vieme, ako sa ich zbaviť!
Omladenie pleti20.5.2015

Symptómy ružovky nie sú len červené tváre. My našťastie vieme, ako sa ich zbaviť!

Ak ste si mysleli, že ružovka, či rosacea, znamená, že vám po pobyte v zime sčervenajú líca, ste vedľa ako tá povestná jedľa. Ružovka má mnoho prejavov, ktoré sú často oveľa nepríjemnejšie, než len začervenaná tvár.