5 dôvodov, prečo je "vitamín krásy" biotín nevyhnutný pre váš pôvab aj zdravie

5 dôvodov, prečo je "vitamín krásy" biotín nevyhnutný pre váš pôvab aj zdravie

Vitamíny zo skupiny B sú pre zdravie pleti a vlasov kľúčové. Jedným z nich je aj biotín, ktorý sa v anglosaskom svete prezýva vitamín krásy. A too pre jeho nesporne pozitívny vplyv na našu atraktivitu!

Tento vo vode rozpustný vitamín je životne dôležitý pre správne fungovanie organizmu. Zúčastňuje sa metabolizmu sacharidov, tukov a mastných kyselín a ich premeny na energiu. Je prínosný pre pokožku, nechty, nervy, tráviaci trakt, metabolizmus a bunky, napomáha vytvárať dôležité enzýmy a je tiež nevyhnutne dôležitý pre normálny rast plodu. Čo je, ale najdôležitejšie, je jeho pozitívny vplyv na kvalitu vlasov. Je toho však oveľa viac!
 

S čím všetkým nám teda môže biotín pomôcť?

1. Vlasy

Nízka hladina biotínu môže viesť k stenčovaniu vlasov, prípadne ich šednutiu. Konzumácia výživových doplnkov s obsahom biotínu však pôsobí proti vypadávaniu vlasov. Navyše užívanie týchto doplnkov nie je pre organizmus nijako škodlivé a kvalitu vlasov všeobecne zlepšuje.
 
Dvojitá  štúdia vykonaná v Kalifornii navyše potvrdila, že orálne užívanie biotínu výrazne podporilo rast vlasov u skupiny žien, ktorá pozorovala dočasné stenčenie vlasov. Skvelé výsledky má biotín tiež čo sa týka padania vlasov v dôsledku stresu.
 
Faktom je, že neexistuje toľko vedecky preukázaných štúdií, ktoré by podporovali vplyv biotínu na rast vlasov. Dokázané však je, že jeho nedostatok sa prejavuje práve padaním vlasov. Na jeho dostatočnú hladinu by sme si teda, ak chceme mať krásne a husté vlasy, mali dávať pozor!
 
Dôvodov, prečo vlasy vypadávajú, je však veľa, na vine môže byť aj nedostatok iných živín, než len biotínu. Pre zlepšenie kvality vlasov je preto lepšie užívať komplexný výživový doplnok, ktorý v sebe kombinuje väčšinu živín, ktoré sú zodpovedné za zdravie vlasov ako napríklad BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic.
 
 
Biotín na vlasy nepôsobí pozitívne iba pri užívaní v podobe stravy bohatej na biotín, prípadne biotinových potravinových doplnkov. Dokonca aj šampóny, séra a ďalšie produkty starostlivosti o vlasy dokážu vašej hrive pomôcť, a to okamžitým nárastom objemu vlasov. Ak vás trápi zľahnutý účes bez objemu, potom siahnite po starostlivosť na vlasy s obsahom biotínu. Napríklad po kompletnej rade značky Renokin proti padaniu vlasov!
 
Pelo Baum sérum Pelo Baum sérum Zastavte konečne vypadávanie vlasov a získajte opäť husté vlasy, po ktorých túžite. Peptidy, prírodné výťažky a vitamíny v sére Pelo Baum spoločne s technológiou nanokapsúl udržujú vlasovú časť hlavy zdravú a vlasom poskytujú dostatok kľúčových živín. Vlasy vďaka tomu prestávajú vypadávať, šedivieť, a naopak začínajú opätovne rásť v tej najlepšej kvalite. 67 €
 
Pelo Baum šampón Pelo Baum šampón Bojujte proti vypadávaniu vlasov už počas ich umývania! Revitalizačný šampón Pelo Baum posilní vaše vlasy aj pokožku hlavy, a vlasom zároveň dodáva objem a lesk. Zaistí to kokteil peptidov, vitamínov a prírodných výťažkov. Výsledkom sú krásne a zdravé vlasy, ktorým pristane akýkoľvek styling. 18 €
 
Pelo Baum kondicionér Pelo Baum kondicionér Dodajte lesk a silu suchým vlasom. Už nemusíte mať strach z rozčesávania mokrých vlasov, s kondicionérom Pelo Baum sa nebudú zamotávať a hrebeň či kefa nimi krásne prejdú. Doprajte svojim vlasom kvalitnú výživu, ktorú pre skvelý vzhľad potrebujú. 20 €
 

2. Pleť

Absolútne nevyhnutný je biotín pre správnu štruktúru kože. Má ochrannú úlohu, pleť chráni pred škodlivým vplyvom okolitého prostredia, pôsobí ako prevencia vzniku seboroickej dermatitídy a nadmerného vysúšaniu pleti. Podobne aktívnou zložkou je tiež síra, ktorá sa zúčastňuje syntézy kolagénu a jeho dozrievania. Vďaka tomu napomáha udržať pleť zdravú.
 
Podľa iných štúdií je navyše biotín účinný aj v liečení kožných vyrážok ako je spomínaná seboroická dermatitída. Nedostatok biotínu môže na druhej strane viesť k rôznym problémom s pleťou vrátane akné, psoriázy a svrbenia kože a samozrejme k vyrážkam.
 

3. Nechty

Nedostatok biotínu sa okrem nekvalitných vlasov a ich vypadávaním prejavuje aj zhoršenou kvalitou nechtov, ktoré sa štiepia a lámu. Pri dostatku biotínu sú nechty silné, pružné a priesvitné plus taktiež kožička okolo nechtov je zdravá.
 

4. Chudnutie

Biotín podporuje metabolické fungovanie organizmu a pôsobí ako koenzým napomáhajúci trávenie, pričom rozkladá cukry, tuky a bielkoviny. Túto premenu ešte viac urýchľuje, ak je spárovaný s pikolinátom chrómu. Spomalený metabolizmus je možné vďaka biotínu zrýchliť, a tým pádom dochádza k rýchlejšiemu váhovému úbytku.
 

5. Hladina cukru v krvi

Niektoré štúdie poukazujú na to, že ľudia s diabetom II. typu mávajú zníženú hladinu biotínu a jeho dodanie prostredníctvom potravinových doplnkov napomáha regulácii hladiny cukru v krvi. Pretože sa biotín zúčastňuje vzniku mastných kyselín premenou z glukózy, znižuje obsah cukru v krvi.
 
Nedostatkom biotínu sú ohrození najmä chronickí fajčiari, alkoholici, tehotné ženy (pre správny vývoj plodu je dostatok biotínu nevyhnutný!), Osoby s ochorením pečene a tiež každý, ktorého strava pozostáva z veľkej časti z priemyselne spracovaných potravín. Medzi hlavné symptómy nedostatku biotínu patrí okrem vypadávania vlasov aj popraskané kútiky pier, šupinky na koži, suché oči alebo depresie.
 
Zvýšiť hladinu biotínu však nie je tak zložité, siahnuť môžete napríklad po vajciach, vnútornostiach, orechoch (ideálne sú mandle a arašidy), strukovinách a hubách alebo jednoducho po výživovom doplnku, ktorý biotín obsahuje.
Staršie články:
Prečítajte si súpis všetkých možností, ako sa zbaviť keloidov
Problémy s pleťou26.5.2016

Prečítajte si súpis všetkých možností, ako sa zbaviť keloidov

Keloidy patria medzi najhoršie problémy s pleťou, ktorých sa dá len veľmi ťažko zbaviť. Žiadna z liečby nie je 100% efektívna, najmä ak sa jedná o staršie jazvy. Navyše sa často keloidné zjazvenie vracia, dokonca až po niekoľkých rokoch. Ale aj tak sa ponúka veľa možností, ako tieto jazvy liečiť.

Kyselina azelaová vám pomôže s akné, ružovkou aj nadmernou pigmentáciou
Problémy s pleťou29.4.2016

Kyselina azelaová vám pomôže s akné, ružovkou aj nadmernou pigmentáciou

Už ste počuli o látke menom kyselina azelaová? Táto hviezda starostlivosti o pleť je stále obľúbenejšia. Nielen, že dokáže uľaviť od akné a rosacey, ale pôsobí aj proti nadmernej pigmentácii.

Myslíte si, že pehy sú neškodné? Kdeže, môže sa z nich rozvinúť i rakovina
Problémy s pleťou18.4.2016

Myslíte si, že pehy sú neškodné? Kdeže, môže sa z nich rozvinúť i rakovina

Veľa z nás má pehy už od detstva a považujeme ich za normálnu súčasť nášho života. Ale ony sa tie roztomilé pehy môžu v priebehu času pretransformovávať v niečo veľmi zlovestné...

Ako bojovať s hyperpigmentáciou? Urobte si v tom poriadok
Problémy s pleťou28.3.2016

Ako bojovať s hyperpigmentáciou? Urobte si v tom poriadok

Hyperpigmentácia je jedným z najčastejších problémov, ktoré sa môžu prejaviť na pleti, je veľmi zložité ju liečiť a zbaviť sa jej. Práve preto má často negatívny vplyv na sebavedomie a život jedinca.

Ultrafialové žiarenie vás na horách ohrozuje niekoľkonásobne viac než normálne. Prečo tomu tak je?
Problémy s pleťou8.2.2016

Ultrafialové žiarenie vás na horách ohrozuje niekoľkonásobne viac než normálne. Prečo tomu tak je?

Ak sa radíte medzi milovníkov zimných športov, zbystrite! Škodlivému ultrafialovému žiareniu ste totiž na svahu vystavení niekoľkonásobne viac, ako keď napríklad idete v meste na nákup, a to aj za predpokladu, že vám na cestu svieti slniečko. Ako je to možné?