Ako bojovať s hyperpigmentáciou? Urobte si v tom poriadok

Ako bojovať s hyperpigmentáciou? Urobte si v tom poriadok

Hyperpigmentácia je jedným z najčastejších problémov, ktoré sa môžu prejaviť na pleti, je veľmi zložité ju liečiť a zbaviť sa jej. Práve preto má často negatívny vplyv na sebavedomie a život jedinca.

Charakteristické je pre ňu stmavenie kože v dôsledku zvýšenej produkcie melanínu, pigmentu, ktorý sfarbuje pleť.
 
Ľudia sa zvyčajne snažia zbaviť hyperpigmentácie topickou aplikáciou rôznych prípravkov. Medzi najobľúbenejšie prostriedky sa donedávna radil hydrochynín. Pretože sa však stále špekuluje o jeho zdravotnej nezávadnosti alebo závadnosti, začínajú sa trendy liečby hyperpigmentácie orientovať trochu iným smerom. Existujú totiž nové lokálne aplikované látky, ktoré sľubujú, že s hyperpigmentáciou zatočia. Poďme sa im pozrieť na zúbok!
 

Zatočte s hyperpigmentáciou pomocou denného a  nočného krému proti nadmernej pigmentácii White Balance!

Ako vlastne hyperpigmentácia vzniká? Rozdeľujeme ju na niekoľko typov, okrem iného:

  • Melazma: často sa jej hovorí aj "maska tehotenstva". Objavuje sa na pokožke, ktorá je často vystavená slnečnému žiareniu, najmä na tvári. Melazma sa môže objaviť u kohokoľvek, častejšie však k jej rozvoju dochádza u ľudí s tmavšou pleťou. Náchylné k rozvoju melazmy sú ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, estrogény alebo ženy v tehotenstve.
  • Pozápalová hyperpigmentácia: rozvíja sa po zranení alebo zápale kože ako je akné, ekzém alebo napríklad psoriáza, kedy dôjde k zvýšeniu produkcie pigmentu, čo vedie v dôsledku k vzniku tmavých oblastí na pokožke. Aj tento typ hyperpigmentácie je častejší u osôb s tmavším tónom pleti.
 
  • Poškodenie slnečným žiarením: nadmerné vystavovanie pleti ultrafialovému žiareniu je najčastejšou príčinou vzniku hyperpigmentácie u osôb so svetlejšou pleťou. Slnečné žiarenie navyše zhoršuje prejavy melazmy.
 
Keďže je hyperpigmentácia veľmi častým problémom, ktorý sa týka ľudí naprieč spoločenským spektrom, neustále prebiehajú rôzne vedecké prieskumy ohľadom nových látok, ktoré dokážu hyperpigmentáciu bezpečne eliminovať a tmavé škvrny zosvetliť. Samozrejme najlepšie je chrániť svoju pleť tak, aby vôbec k rozvoju hyperpigmentácie nedošlo, a to dennou aplikáciou prípravkov s minimálnym SPF 30. Lenže keď sa už raz hyperpigmentácia rozvinie, je potrebné použiť látky, ktoré s ňou zatočia.
 

A aké to sú?

Arbutín

Prírodný derivát hydrochynínu sa derivuje z rastlín, najmä z jednoho typu brusnice a z čučoriedok. Obvykle sa v prípravkoch nachádza v kombinácii s ďalšími látkami, ktoré majú potenciál pleť zosvetliť. V prípravkoch väčšinou nájdeme arbutín v koncentrácii 3%. Pri tejto koncentrácii vedecké štúdie dokazujú, že dokáže pleť skutočne zosvetliť.
 

Niacínamid

Jedna z foriem vitamínu B3 sa chová veľmi podobne ako sója, kedy inhibuje transport melanozómov do vrchných vrstiev pleti. Využíva sa v mnohých kozmetických prípravkoch, nielen vďaka svojmu potenciálu pleť zosvetliť, ale aj pre svoje antioxidačné vlastnosti.
 
Vyskúšajte Dermaheal Super Brightening sérum proti hyperpigmentácii, ktoré v sebe pre najvyššií bieliaci účinok  kombinuje arbutín, niacínamid a taktiež obsahuje sójový olej.
 
 

Kyselina kojová

Tento antioxidant sa získava najmä z húb, a potom v oveľa menšej miere z rastlín. Rozkladá v pleti melanín a pôsobí preventívne proti jeho produkcii v koži. V prípravkoch na zosvetlenie pleti sa obvykle nachádza v koncentrácii 1% - 4%, pričom pri týchto koncentráciách bola klinickými testami preukázaná účinnosť.
 
Užite si zosvetľujúcu silu kyseliny kojovej v sére White Balance Click. Zbaví vás stareckých škvŕn aj hyperpigmentácie spôsobenej slnečným žiarením!
 
 

Sója

Sója sa derivuje zo sójových bôbov a veľmi často sa využíva na zosvetlenie pleti v rôznych hydratačných prípravkoch. Funguje na princípe potlačenia prenosu melanozómov do vrchnej vrstvy kože, čo spôsobuje jej stmavenie. Vedecké štúdie skutočne preukázali, že sója dokáže potlačiť presun pigmentu na povrch pleti.

 

Kyselina elagová

Táto prírodná látka je derivovaná z jahôd, čerešní, granátových jabĺk a ďalších plodov. Pôsobí ako silný antioxidant a potláča enzýmy, ktoré sú nevyhnutné pre produkciu melanínu. Aj keď vám je meno tejto látky v podstate neznáme, buďte si istí, že o nej ešte budete počuť!
 

Lignín peroxidáza

Tento enzým, ktorý pochádza z húb, má schopnosť v pleti rozkladať melanín. Okrem iného ho nájdeme v celulóze. Keď sa rozloží, celulózu zosvetlí. Práve týmto spôsobom sa celulóza zosvetľuje pre ďalšie použitie v papierenskom priemysle. A práve počas tohto procesu sa zistilo, že táto látka má zosvetľujúce schopnosti, ktoré je možné využiť aj pre vybielenie pleti.
 

Sladké drievko

Z koreňa sladkého drievka sa derivuje bezpočet extraktov sladkého drievka. U jedného z nich, liquirtinu, bola preukázaná účinnosť v boji s hyperpigmentáciou.
Staršie články:
Ultrafialové žiarenie vás na horách ohrozuje niekoľkonásobne viac než normálne. Prečo tomu tak je?
Problémy s pleťou8.2.2016

Ultrafialové žiarenie vás na horách ohrozuje niekoľkonásobne viac než normálne. Prečo tomu tak je?

Ak sa radíte medzi milovníkov zimných športov, zbystrite! Škodlivému ultrafialovému žiareniu ste totiž na svahu vystavení niekoľkonásobne viac, ako keď napríklad idete v meste na nákup, a to aj za predpokladu, že vám na cestu svieti slniečko. Ako je to možné?

Keloidná a hypertrofická jazva nie je to isté!
Problémy s pleťou9.10.2015

Keloidná a hypertrofická jazva nie je to isté!

Veľa ľudí sa domnieva, že keloidné a hypertrofické jazvy sú jedno a to isté. To, ale nie je vôbec pravda. Síce majú spoločné znaky, ale zároveň sa od seba tiež odlišujú. A to dosť zásadne.

Nie je jazva ako jazva, líšia sa pôvodom i svojou liečbou. Urobte si v tom poriadok!
Problémy s pleťou3.10.2015

Nie je jazva ako jazva, líšia sa pôvodom i svojou liečbou. Urobte si v tom poriadok!

Každá jazva má svoj príbeh. Lenže my už nežijeme v rezervácii s indiánmi a nie sme nútení si tieto "známky z boja" nechávať na koži pre určitú spoločenskú prestíž. Pokojne si ich môžeme nechať odstrániť, v súčasnej dobe už existuje mnoho spôsobov.

Zbavte sa nadobro jaziev. Máme pre vás zoznam možných ošetrení!
Problémy s pleťou30.9.2015

Zbavte sa nadobro jaziev. Máme pre vás zoznam možných ošetrení!

Ako prvé je potreba zdôrazniť, že žiadna procedúra ani látka nedokáže už vytvorenú jazvu kompletne zneviditeľniť. Každopádne ale možno pomerne efektívne pracovať s jej viditeľnosťou.

Červené žilky na tvári: vieme, čo ich spôsobuje
Problémy s pleťou28.9.2015

Červené žilky na tvári: vieme, čo ich spôsobuje

¨Prečo mám na tvári rozšírené žilky?¨ Tak túto otázku si zrejme pri pohľade do zrkadla už položila nejedna z nás.