Nie je jazva ako jazva, líšia sa pôvodom i svojou liečbou. Urobte si v tom poriadok!

Nie je jazva ako jazva, líšia sa pôvodom i svojou liečbou. Urobte si v tom poriadok!

Každá jazva má svoj príbeh. Lenže my už nežijeme v rezervácii s indiánmi a nie sme nútení si tieto "známky z boja" nechávať na koži pre určitú spoločenskú prestíž. Pokojne si ich môžeme nechať odstrániť, v súčasnej dobe už existuje mnoho spôsobov.

Aby sa však dala určiť správna liečba, ktorá povedie k redukcii viditeľnosti jaziev, je potrebné najprv určiť, o aký typ jazvy sa presne jedná. Rozlišujeme ich niekoľko. V článku sa vyhneme odbornej klasifikácii jaziev podľa príčiny vzniku a zameriame sa na to, čo sami môžeme vidieť voľným okom, teda rozdelíme si ich podľa vzhľadu.
 

Atrofické jazvy

Atrofické či hypotrofické jazvy nevystupujú nad úroveň vrchnej vrstvy kože, ich povrch je pod ňou (tvoria priehlbiny či jamky), prípadne je s nimi zarovnaný v jednej hladine. Tento typ jazvy sa často pripisuje hyperpigmentácii, avšak skutočnými vinníkmi jaziev v tomto prípade je skôr akné alebo kiahne.
 

Jazvy po akné

Jazvičky po akné sú samostatnou kapitolou, ktorú možno zahrnúť pod atrofické jazvy. Akné a vyrážky majú tendenciu sa v priebehu času napraviť, niekedy po nich však zostanú nepekné malé jazvy v podobe priehlbín na koži.
 
New Gel+ E New Gel+ E Chcete naozaj vyhladiť vaše jazvy, či strie? Máme pre Vás riešenie v podobe silikónového gélu New Gel+ E, ktorý navyše obsahuje vitamín E. Tento gél je ideálny v kombinácii so silikónovými náplasťami New Gel+. 37 €  
 
Jazvy po akné môžu mať mnoho podôb. Jednou z nich sú "široké póry", ktoré prechádzajú najvrchnejšou vrstvou kože. Vznikajú vo chvíli, keď sa infekcia akné dostane na povrch kože a poruší kožné tkanivo. Zároveň môžu byť tiež dôsledkom neodborného zápasu s bielymi a čiernymi komedónami. V kožnom tkanive dôjde k zápalu, ten naruší štruktúru a výrobu kolagénových vlákien (ktoré sú zodpovedné za integritu a elasticitu pleti). Zápal sa potom prehlbuje hlbšie do kože a vytvára hlboké ostré jazvy. V angličtine sa tomuto typu jaziev hovorí cepínové jazvy. Dôvod je jednoduchý - jazvičky vyzerajú, ako by ste ich do kože vysekali cepínom. Po akné vám, ale na pamiatku môžu zostať aj plošne väčšie jazvy. Aj tie vznikajú z nedostatku kolagénu v koži. Môžu byť povrchové, ale môžu zasahovať až do strednej dermis.
 
 jazvy 
 

Hypertrofické jazvy

Hypertrofické jazvy sú viditeľne vyvýšené nad povrch kože. Oproti atrofickými jazvám, ktoré charakterizuje strata tkaniva, hypertrofické jazvy charakterizuje presný opak, prítomnosť prebytočného väziva. Ich vznik je daný nesprávnym hojením jazvy, ten sa formuje len v oblasti zranenia a nezasahuje do ďalšieho tkaniva (na rozdiel od keloidných jaziev). Problematická nie je len estetická stránka hypertrofických jaziev. Môže totiž dôjsť k obmedzeniu hybnosti postihnutých tkanív, napríklad v oblasti kĺbov.
 

Strie

Hovoríte si, že strie predsa nie sú jazvy? Omyl! Vedzte, že sa tiež jedná o jazvy, respektíve pajazvičky, ktoré sa tvoria pod kožou. Práve preto je tak obtiažne s nimi bojovať. Nejde totiž o ľahký kozmetický problém. Ak vás téma strií zaujíma, pozrite sa do článkov v našom magazíne: v jednom z nich sme odhalili skutočnú príčinu vzniku strií, v ďalšom sme zaoberali najväčšími mýtmi o striách.
 
I alergie vám může způsobit kruhy pod očima. My naštěstí víme, jak s nimi bojovat I alergie vám může způsobit kruhy pod očima. My naštěstí víme, jak s nimi bojovat Příčiny vzniku kruhů pod očima nebyly zatím stále kompletně vysvětleny. Na vině je třeba nadměrná pigmentace nebo poškození krevních kapilár. My se dnes ale nebudeme zabývat příčinami, ale odstraněním následků. Tady máte několik tipů, jak se zbavit kruhů pod očima.
 

Keloidné jazvy

Keloidné jazvy sú v podstate hypertrofické, zjazvené tkanivo vystupuje nad úroveň povrchu okolitej kože. Pretože proces hojenia neprebiehal správne, je toto tkanivo tuhé, zhrubnuté a tmavšie ako okolitá pleť. Navyše, tento typ jazvy zasahuje aj do tkaniva, ktoré nebolo zasiahnuté ranou. Dôvodov tohto zhrubnutia je viacej, avšak najčastejšie k nemu dôjde po úraze, kedy už je rana zrastená, a pokožka stále produkuje nadbytok kolagénu. Zhrubnuté tkanivo môže človeka zároveň obmedzovať v hybnosti, ak sa nachádza v pohyblivej oblasti.
 
Sledujte Magazín krásy, pretože sa onedlho dočkáte ďalších článkov, v ktorých sa dozviete, ďalšie zaujímavosti zo sveta dermatológie a kozmetiky.
 
Zbavte sa nadobro jaziev. Máme pre vás zoznam možných ošetrení! Zbavte sa nadobro jaziev. Máme pre vás zoznam možných ošetrení! Ako prvé je potreba zdôrazniť, že žiadna procedúra ani látka nedokáže už vytvorenú jazvu kompletne zneviditeľniť. Každopádne ale možno pomerne efektívne pracovať s jej viditeľnosťou.

S článkom súvisia tieto produkty:

New Gel+ E
Chcete naozaj vyhladiť vaše jazvy, či strie? Máme pre Vás riešenie v podobe silikónového gélu New Gel+
100% vegan
V tehotenstve a pri dojčení
37 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Zbavte sa nadobro jaziev. Máme pre vás zoznam možných ošetrení!
Problémy s pleťou30.9.2015

Zbavte sa nadobro jaziev. Máme pre vás zoznam možných ošetrení!

Ako prvé je potreba zdôrazniť, že žiadna procedúra ani látka nedokáže už vytvorenú jazvu kompletne zneviditeľniť. Každopádne ale možno pomerne efektívne pracovať s jej viditeľnosťou.

Červené žilky na tvári: vieme, čo ich spôsobuje
Problémy s pleťou28.9.2015

Červené žilky na tvári: vieme, čo ich spôsobuje

¨Prečo mám na tvári rozšírené žilky?¨ Tak túto otázku si zrejme pri pohľade do zrkadla už položila nejedna z nás.

Vypadli vám riasy? Vieme, ako to napraviť
Problémy s pleťou24.8.2015

Vypadli vám riasy? Vieme, ako to napraviť

Ak si práve teraz zúfate, že vaše riasy už nie sú, čo bývali, a chceli by ste podporiť ich rast, máme tu článok presne pre vás! Zameriame sa totiž na to, prečo vám riasy padajú a tiež na to, ako rast rias podporiť, keď už sú zrazu preč.

Ako sa zbaviť mílií?
Problémy s pleťou21.8.2015

Ako sa zbaviť mílií?

Nie je to akné, napriek tomu je takmer rovnako ťažké tieto "biele bodky" odstrániť. Tiež vás trápia? Vybrali sme pre vás 3 najlepšie možnosti, ako im dať nadobro zbohom.

Najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť jaziev po akné
Problémy s pleťou28.7.2015

Najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť jaziev po akné

Problémy s akné dokážu v časoch puberty pekne potrápiť. S jeho následkami sa mnohí stretávajú v podobe jaziev tiež v rokoch, keď už pubertu majú dávno za sebou. A čo horšie, mnoho ľudí zožiera akné aj v dospelosti. Preto sa budeme v našom magazíne tejto téme viacej venovať. Teraz sa zameriame hlavne na možnosti odstránenia jaziev po akné. Aké teda sú?