Mastná pleť v lete: Zbavte sa lesku a pupienkov aj v horúčave

Mastná pleť v lete: Zbavte sa lesku a pupienkov aj v horúčave

Či už sa jedná o sezónnu záležitosť, alebo celoživotnú, mastná pleť dokáže jedného riadne nahnevať a pokaziť snahy o dokonalý vzhľad. Hlavne v lete sa mastná, lesknúce sa pleť stáva takmer neriešiteľným problémom. Našťastie ale existujú spôsoby, ako lesknutiu pleti obmedziť. A to aj v najteplejšom ročnom období!

Ako prvé je potrebné si ujasniť, z čoho mastná pleť vlastne pramení. Na vine je nadprodukcia kožného mazu daná aktivitou mazových žliaz. Tú ovplyvňuje predovšetkým genetika, pretože čím väčšia mazové žľazy máte, tým viac kožného mazu produkujú, svoj podiel majú ale aj zmeny v hladinách hormónov, stres a v neposlednom rade strava. V lete sa navyše k týmto faktorom pripája tiež teplé počasie či vyššia vlhkosť, ktoré k produkcii kožného mazu tiež prispievajú.

Mastná pleť rovná sa akné. Alebo nie?

Mastná pleť nemusí byť vždy synonymom akné, tieto dva kožné neduhy spolu ale napriek tomu môžu súvisieť. Na povrchu kože sa totiž môžu hromadiť odumreté kožné bunky, ktoré následne môžu v koži uzamykať kožný maz.

Akonáhle sebum (kožný maz) zostáva pod kožou, objavuje sa zápal, ktorý je dokonalou živnou pôdou pre aktivitu baktérií a ďalších patogénov. Netrvá dlho a na svete je pupienok. Našťastie sú ale k dispozícii mechanizmy, ktoré tento proces vedia zvrátiť. Spoľahnite sa primárne na kozmetické výrobky určené pre mastnú pleť.

Čistenie pleti je základ. Robte to ale jemne!

Zároveň by ste sa ale nemali snažiť pleť až príliš umývať, čím ju zbavíte všetkého kožného mazu. Výsledkom totiž nebude matná pleť so zdravým vzhľadom, ale je možné podráždenie pleti, nežiaduca zmena jej pH a ešte väčšie navýšenie produkcie kožného mazu. Teda presný opak toho, čoho ste chceli dosiahnuť. Rozhodne sa vyvarujte produktov s obsahom alkoholu, ktorý pleť extrémne vysuší. Naopak voľte jemné čističe pleti, ktoré ju nepresušia, ale naopak podporia zachovanie jej prirodzenej hydratácie a funkciu ochrannej kožnej bariéry.

CLARIFYING FOAM CLARIFYING FOAM Vysoko-účinná antibakteriálna exfoliačná čistiaca pena pre aknóznu pokožku. Čistí póry hĺbkovo, napomáha redukovať prejavy akné a znižuje tvorbu mazu. Výhodou je jednoduchá aplikácia, obsah prírodných a upokojujúcich látok, hĺbková čistiaca schopnosť. 27 €

Jemne mastnej pleti prospeje penový čistič pleti s obsahom AHA či BHA kyselín podporujúcich jej exfoliáciu. Čistenie pleti je ale len začiatok! Pleti pomôžu tiež adstringentné toniká či pleťové vody, ktoré prečistia a viditeľne stiahnu póry, ktoré by ste na pleť mali aplikovať po čistení. Tie ešte viac obmedzia produkciu kožného mazu a zlepšia vzhľad mastnej pleti počas dňa.

Exfoliácie, respektíve peelingu sa nevzdávajte

Existuje mýtus, že výživná kozmetika spôsobuje mastnú pleť a stimuluje produkciu kožného mazu. Tak to ale vôbec nie je. Skutočnou príčinou, ak sa zameriavame na kozmetiku, nie sú ani tak výživné produkty, ale skôr produkty, ktoré pleť presušujú alebo sú voči nej príliš agresívne, napríklad v prípade veľmi hrubých scrubov či rotačných čistiacich pleťových kief s hrubými štetinkami. Tiež tie môžu vašu pleť pripraviť o dôležitý prirodzený maz, čo zapríčiní obranný mechanizmus v podobe jeho ešte väčšie produkcie.

Do svojej starostlivosti by ste mali tiež raz či dvakrát týždenne zahrnúť peelingový prípravok. Pre mastnú pleť je totiž obzvlášť dôležitý, z jej povrchu odstráni odumreté kožné bunky, a vďaka tomu udrží póry čisté. Nielen, že vaša koža nebude v ohrození akné kvôli nahromadeniu kožného mazu, nečistôt a baktérií, ale navyše zlepší účinnosť ostatných kozmetických produktov a ich prestup do hlbších vrstiev pleti.

Chráňte pred slnkom, ale pozor na oleje

Aj mastná pleť si zasluhuje ochranu pred ultrafialovým žiarením. Len si dajte pozor, aby opaľovacie krémy neobsahovali oleje, ktoré by ešte podporili lesknutie sa pleti. Siahnite preto radšej skôr ako po chemickej ochrane po ochrane fyzikálnej, ktorá využíva oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého, ktoré slnečné lúče od kože priamo odrazia.

Ak sa na opaľovací krém necítite, zvoliť môžete i CC krém, ktorý funguje podobne ako make-up, teda ľahko kryje nedostatky, ale zároveň pleť chráni pred slnečným žiarením. A vie toho ešte oveľa viac - pleť hydratuje a omladzuje.

Dermaheal CC - odtieň Natural Beige Dermaheal CC - odtieň Natural Beige Multifunkčný krém, ktorý je určený na kompletnú korekciu. Dokáže redukovať všetky nedostatky pokožky, hydratovať, upokojiť, rozjasniť a chrániť pred slniečkom. Odtieň Natural Beige - prirodzene béžová. 23 €

Tiež slniečko a žiara pripravujú pleť o vlahu, a nemyslite si, že mastná pleť vlahu nevyžaduje! Len na to musíte ísť chytro. Určite nepoužívajte hutné, mastné krémy ako vaša kamarátka, ktorá má suchú pleť. Siahnite skôr po ľahkom géle či sére, ktorý kožu nezaťaží a neupchá póry, napríklad s obsahom kyseliny hyalurónovej. Kyselina hyalurónová v pleti zadrží vodu, čím zlepší funkciu ochrannej kožnej bariéry, čo vo výsledku zníži produkciu kožného mazu. Kožného mazu vás teda síce nezbaví, pleť však zahrnie vlahou, bez toho aby ju ešte umastila. A to sa v lete počíta.

Okrem gélu či séra sa vám bude hodiť aj bežný denný krém, aj keď nie až tak bežný. Mastná pleť vyžaduje taký krém, ktorý mastnotu stiahne a redukuje jej lesknutie sa počas dňa.

BALANCE MOISTURISER & GLYCOLIC ACID ACTIVATOR BALANCE MOISTURISER & GLYCOLIC ACID ACTIVATOR Hľadáte matujúci denný hydratačný krém s veľmi ľahkou textúrou bez obsahu olejov? BALANCE MOISTURISER & GLYCOLIC ACID ACTIVATOR nielen že zabezpečuje matujúci efekt, ale taktiež eliminuje výskyt baktérií spôsobujúcich vznik akné. 61 €

Pozor si dajte na kozmetiku s vazelínou, naopak voľte skôr tú s obsahom ceramidov, ktorá tiež podporia fungovanie a obnovu kožného plášťa. Odľahčiť by ste mali tiež svoju nočnú starostlivosť. Ak ste zvyknutí používať hutný nočný krém, voľte počas leta skôr ľahké sérum. Zásah do čierneho bude sérum s obsahom retinolu, ktorý nielen, že pôsobí proti vráskam, ale aj pleť prečisťuje a funguje proti akné.

A na záver, nezabudnite svoju pleť mať radi. Veď trocha lesku, najmä dnes, v čase, keď tak "frčí" highlighter a trblietavé púdre, nie je na škodu!

S článkom súvisia tieto produkty:

HYDR8 B5 - hydratačné sérum na pokožku
Potrebujete svojej pleti dodať vlahu? Spoľahnite sa na ľahký gél HYDR8. Vďaka kyseline hyalurónovej a
100% vegan
V tehotenstve a pri dojčení
53 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Vyvraciame najväčšie mýty o akné. A pridávame aj tipy, ako sa ho zbaviť
Problémy s pleťou30.5.2018

Vyvraciame najväčšie mýty o akné. A pridávame aj tipy, ako sa ho zbaviť

Mnoho ľudí trpí počas svojho života na akné. A čo týka mladistvých a mladých ľudí medzi 12 až 24 rokmi, z tých zažije podľa štatistík trápenie s pupienkami až 85%.

Jazvy po akné. Konečne sa ich zbavte
Problémy s pleťou22.5.2018

Jazvy po akné. Konečne sa ich zbavte

Aj keď už akné nehyzdí vašu tvár, dosť možno vám naň ostali nežiadúce spomienky v podobe jazvičiek po akné. Našťastie je možné ich odstrániť alebo aspoň zlepšiť ich vzhľad, či už sú začervenané, vyvýšené alebo naopak tvoria na koži priehlbiny.

Ako sa zbaviť čiernych bodiek? Vieme, čo vám pomôže
Problémy s pleťou14.5.2018

Ako sa zbaviť čiernych bodiek? Vieme, čo vám pomôže

Komedóny sú jednou z najbežnejších foriem akné. Sú bežným problémom osôb s mastnou pleťou, objaviť sa však môžu na všetkých typoch pleti. Vznikajú, keď kožné póry upchá "mix" odumretých kožných buniek a kožného mazu.

Pigmentové škvrny spôsobuje slnko i teplo. Našťastie sa ich dá zbaviť!
Problémy s pleťou7.5.2018

Pigmentové škvrny spôsobuje slnko i teplo. Našťastie sa ich dá zbaviť!

Tmavé škvrny sú hneď po vráskach jedným z najčastejších problémov s pleťou, ktoré ženy v dospelosti riešia. Bohužiaľ sa jedná aj o jeden z najzložitejších problémov. Kožné bunky totiž majú vlastnú pamäť a čím dlhšie hyperpigmentáciou trpíte, tým náročnejšie je jej zosvetlenie. Čo je však ešte horšie, stačí len trochu ultrafialových lúčov a tmavé škvrny sú späť. Vedeli ste, že ich vzhľad ešte zhoršuje teplo spôsobujúce prehriatie pleti?

Zbaviť sa akné je možné. Skúste vitamín A
Problémy s pleťou9.4.2018

Zbaviť sa akné je možné. Skúste vitamín A

Označenie vitamín A sa vzťahuje k skupine úzko príbuzných látok, medzi ktoré zaraďujeme jednu vo vode rozpustnú látku ( "starý známy" retinol) a štyri karotenoidy (alfa, beta, gama a beta-kryptoxantin).