Pigmentové škvrny spôsobuje slnko i teplo. Našťastie sa ich dá zbaviť!

Pigmentové škvrny spôsobuje slnko i teplo. Našťastie sa ich dá zbaviť!

Tmavé škvrny sú hneď po vráskach jedným z najčastejších problémov s pleťou, ktoré ženy v dospelosti riešia. Bohužiaľ sa jedná aj o jeden z najzložitejších problémov. Kožné bunky totiž majú vlastnú pamäť a čím dlhšie hyperpigmentáciou trpíte, tým náročnejšie je jej zosvetlenie. Čo je však ešte horšie, stačí len trochu ultrafialových lúčov a tmavé škvrny sú späť. Vedeli ste, že ich vzhľad ešte zhoršuje teplo spôsobujúce prehriatie pleti?

Okolo tridsiateho roku života sa na pleti môžu začať objavovať drobné tmavšie škvrnky. Za hlavnú príčinu nadmernej pigmentácie býva považované slnečné žiarenie, úloha tepla však nie je zanedbateľná. Vyvarovať by ste sa mali aj silnej mechanickej exfoliácie, ktorá môže aktivitu melanocytov aktivizovať a zväčšovať množstvo produkovaného pigment. Vplyv majú tiež hormóny a genetické dispozície:

Hormóny

Hormóny, predovšetkým estrogén a progesterón, môžu zapríčiniť väčšiu produkciu melanínu, čo následne spôsobuje jeho hromadenie v koži a vznik tmavých škvŕn. Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie alebo v tehotenstve sa kvôli týmto hormónom zvyšuje riziko, že sa na pleti objavia tmavé škvrny známe ako melazma.

Genetika

Hoci považujeme za hlavného vinníka tmavých fľakov na pleti slnko, u mnohých ľudí hrajú hlavnú úlohu vrodené dispozície, teda to, že majú skrátka v koži viac melanínu ako ostatní. Slnečné žiarenie ho len rýchlejšie "vytiahne".. Väčšie množstvo kožných buniek produkujúcich pigment sa prenáša z rodičov na potomkov. Tiež pehy sú genetická záležitosť

Vek

Tmavo sfarbené kožné bunky vystupujú s rastúcim vekom k povrchu kože. Nie nadarmo sa hyperpigmentácia prezýva starecké škvrny.

Slniečko

Ultrafialové žiarenie je dobre známou príčinou nadmernej pigmentácie, ktorú snáď netreba ani zmieňovať. Vplyv ale hrá aj teplo, ktoré rovnako ako slnečné lúče stimuluje produkciu kožného farbiva melanínu a zhoršuje vzhľad pigmentácie.

Nedostatky pleti a jazvičky

Tmavé škvrny môžu mať príčinu aj v zápale v pleti, a následujúcej tvorbe drobných jaziev, napríklad z vytláčania pupienkov. Tento typ škvrniek má dokonca i svoj názov, a to pozápalová hyperpigmentácia. Dochádza k nej, keď melanocyty v epidermis produkujú viac kožného pigmentu. Tmavšie kožné bunky však bývajú časom nahradené novými, ktoré už nemusia byť stmavené. Vďaka bohu za obnovu kožných buniek!

Zosvetlenie tmavých škvŕn na koži podporujú lokálne aplikované produkty s obsahom vitamínu C a vitamínu E. Ani tie však, i za podpory produktov so širokospektrálnou ochranou proti UV lúčom, ba dokonca i pri ich dennom používaní, nemusia vzniku nadmernej pigmentácie zabrániť. Najčastejšie bývajú postihnuté tzv. exponované lokality, čelo, nos a líca.

Obmedzte melanin

Cieľom vašich snáh by malo byť zníženie aktivity melanínu, a to čo možno najviac. Potlačením jeho činnosti potom môže dôjsť k zosvetleniu pigmentácie. Znamená to však nielen vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu a chrániť pred ním pleť produktami s vysokým UV filtrom, ale tiež sa pokúsiť vyvarovať sa vysokých teplôt.

Pleť by ste skrátka mali udržať v nižších teplotách. Sauna ani hot jóga teda vašej hyperpigmentácii príliš neprospejú. Ak pravidelne cvičíte, pleť by ste sa mali snažiť počas i po cvičení čo najviac schladiť. Pomôcť vám v tom môže napríklad gélová maska. Tú majte pripravenú v chladničke a po cvičení a vyčistení pleti si ju naneste na tvár. Po pätnástich minútach bude vaša pleť v pohode!

Vyskúšať môžete aj textilné masku s obsahom zeleného čaju, ktorá po cvičení začervenanú pokožku upokojí, zjemní a dodá jej chýbajúcu vlahu. Možno radšej uprednostníte sérum proti začervenaniu pleti, ktoré redukuje erytém a upokojuje pleť.

Proti tmavým škvrnám vitamíny

Popri tejto starostlivosti o pleť s pigmentáciou zacieľte priamo aj na zosvetlenie tmavých škvŕn. Základom sú vitamíny C a E, ktoré okrem toho, že zosvetľujú pleť, podporujú aj jej vlastnú ochranu a odolnosť pred UV lúčmi. Popri tom pôsobia proti "čiernym bodkám", zjednocujú tón pleti a odstraňujú farebné rozdiely spôsobené napríklad akné, navyše fungujú aj proti vráskam, pretože stimulujú produkciu kolagénu v koži. Naviac sú to silné antioxidanty, ktoré pleť chránia pred reaktívnymi druhmi kyslíka (voľnými radikálmi), zodpovednými za predčasné starnutie pleti.

Z radu produktov od britskej firmy Medik8 s vitamínom C preto siahnite po ultra stabilným sére Pure C15 s 15% kyselinou L-askorbovou, vitamínom C, vitamínom E a glutatiónom, ktoré sa postará o omladenie pleti aj redukciu tmavých škvŕn.

PURE C15 sérum PURE C15 sérum Tiež vás hnevajú tmavé škvrny na pleti a vrásky? Zbavte sa ich s týmto účinným sérom, vďaka ktorému získate viditeľne svetlejší tón pleti. Pleť bude navyše spevnená a chránená proti voľným radikálom. Doprajte si maximum, čo vašej pleti dokáže vitamín C ponúknuť, vďaka inovatívnej forme tzv. "dobíjania". 57 €

Ak sa vám zdá, že potrebujete niečo silnejšie, potom hľadajte výrobky určené priamo na zosvetlenie pleti. Obsahovať by mali aktívne látky, ktoré inhibujú produkciu melanínu. Medzi najúčinnejšie patrí extrakt zo sladkého drievka, sójový extrakt či kyselina kojová. Od prehnane silných látok, ako napríklad hydrochinón, dajte radšej ruky preč, stále sa totiž skúma jeho zdravotná nezávadnosť.

Zbavte sa pigmentácie exfoliáciou

Aby ste podporili účinky látok zosvetľujúcich pleť, v starostlivosti by nemal chýbať produkt stimulujúci exfoliáciu pleti. Akonáhle sa na pleti farebné nerovnosti objavia, jedným zo spôsobov, ako sa ich zbaviť, je práve exfoliácia, teda jemné olupovanie pleti a zrýchlenie bežného životného cyklu buniek. Pri exfoliácii sa mechanicky pomocou kozmetického peelingu, produktu s mikročiastočkami, alebo s využitím jemných AHA či BHA kyselín, odstraňujú odumreté bunky na povrchu kože, a odhaľuje sa tak nová, spodná vrstva pleti. Zároveň sa týmto spôsobom urýchľuje obnova kožných buniek.

Pri pravidelnom používaní podporujú tieto produkty rozpad nahromadeného pigmentu, a zlepšujú vzhľad pleti. Pozor, aby ste to však s exfoliáciou nepreháňali. Najmä v lete, keď sú melanocyty aktívne, môže nadmerná exfoliácia ich aktivitu ešte viac stimulovať. Pleť navyše môže byť kvôli nadmernej exfoliácii citlivejšia na slnečné žiarenie, a tým pádom náchylnejšia k vzniku tmavých škvŕn. Ak sa rozhodnete pre chemickú exfoliáciu s využitím kyselín, siahnite po sére White Balance Brightening Serum.

Retinol proti vráskam funguje aj proti nadmernej pigmentácii

A pretože snáď neexistuje problém s pleťou, ktorého stav by nezlepšil retinol, musíme ho odporučiť aj v prípade hyperpigmentácie, ktorú zosvetľuje. Okrem toho omladzuje pleť, spevňuje jej kontúry a vyhladzuje jemné linky a vrásky. Navyše sťahuje rozšírené póry a zjednocuje pleť.

Ak máte z retinolu obavy kvôli možnému podráždeniu, dodržujte spočiatku odporúčané rozostupy medzi aplikáciami, alebo môžete vyskúšať unikátny krém proti vráskam r-Retinoate. Ten neobsahuje retinol, ale špeciálnu molekulu retinyl retinoate, ktorá vznikla spojením kyseliny retinovej a retinolu. Krém je vďaka tomu účinnejšie ako klasický retinol, ale zároveň stabilnejší a vhodný aj pre citlivú pleť, pretože nedráždi.

To, že je potrebné chrániť kožu pred UV lúčmi, aby ste zabránili vzniku tmavých škvŕn, to už zmieňovať netreba. Pripomenúť si ale iste zaslúži to, že by ste mali na pleť naniesť dostatočné množstvo opaľovacieho krému a jeho aplikáciu počas dňa opakovať. Pre rozžiarenú, farebne zjednotenú pleť siahnite po krycom make-upe alebo CC kréme, ktoré nedostatky schovajú a navyše môžu obsahovať i UVA / UVB ochranu.

Staršie články:
Zbaviť sa akné je možné. Skúste vitamín A
Problémy s pleťou9.4.2018

Zbaviť sa akné je možné. Skúste vitamín A

Označenie vitamín A sa vzťahuje k skupine úzko príbuzných látok, medzi ktoré zaraďujeme jednu vo vode rozpustnú látku ( "starý známy" retinol) a štyri karotenoidy (alfa, beta, gama a beta-kryptoxantin).

Proti akné vyskúšajte vitamín C
Problémy s pleťou22.3.2018

Proti akné vyskúšajte vitamín C

Už neviete, ako si poradiť s akné? Vyskúšajte vitamín C, silný antioxidant, ktorý navyše podporí organizmus aj v prípade liečby akné tetracyklínmi.

Najväčšie mýty o akné vyvrátené!
Problémy s pleťou29.6.2017

Najväčšie mýty o akné vyvrátené!

Teórií o tom, ako vzniká akné, aké sú jeho príčiny alebo najpodivnejšie spúšťače, existuje veľa, rovnako ako overených rád, ako sa ho zbaviť. Veľká časť z nich sú však polopravdy a mýty ...

Prečo sú prirodzene zvlhčujúce faktory v pleti tak dôležité? Aby ste netrpeli xerózou
Problémy s pleťou13.4.2017

Prečo sú prirodzene zvlhčujúce faktory v pleti tak dôležité? Aby ste netrpeli xerózou

Xeróza čiže nadmerná suchosť pleti je častým problémom a v niektorom období života sa s ňou stretne takmer každý. Bežná je sezónna xeróza, ktorá sa objavuje počas chladných, suchých zimných mesiacov.

Jedlá, ktoré zjete, majú vplyv na to, kde sa vám urobia pupienky. Zbavte sa ich s prehľadom
Problémy s pleťou1.3.2017

Jedlá, ktoré zjete, majú vplyv na to, kde sa vám urobia pupienky. Zbavte sa ich s prehľadom

Tento trend sa volá face-mapping. O čo v ňom ide? Zistiť, aký vplyv majú jedlá, ktoré skonzumujete, na to, kde sa vám vytvorí pupienok.