Transepidermálna strata vody. Viete, prečo máte suchú pleť?

Transepidermálna strata vody. Viete, prečo máte suchú pleť?

Termín transepidermálna strata vody sa často objavuje v popisoch kozmetických produktov alebo na kozmeticky a dermatologicky zameraných blogoch a videokanáloch. Nie každý ale vie, čo si pod týmto termínom predstaviť. O čo v skutočnosti ide, a prečo by vás mal zaujímať?

Koža pozostáva z troch základných vrstiev - vrchnej epidermis, prostrednej dermis a najspodnejšej hypodermis, čiže podkožia. Ak dochádza k výparu vodu z dermis prostredníctvom epidermis, respektíve jej najvrchnejšej vrstvy stratum corneum, hovoríme o transepidermálnej strate vody. Tú síce pleť dokáže sama o sebe regulovať, niektoré faktory narušujúce fungovanie kožného plášťa ako poranenia pleti, príliš nízka vzdušná vlhkosť alebo agresívne kozmetické produkty na ňu majú ale tiež vplyv, a to nie pozitívny.

Suchá pleť sa blíži ...

Transepidermálna strata vody sa podieľa na vzniku suchej pleti a rade jej nepríjemných prejavov, a hoci sa jedná o prirodzenú záležitosť, pleti môžete s hydratáciou pomôcť.

Hydratácia sa vzťahuje k tomu, koľko vody pleť obsahuje a zároveň k tomu, ako v sebe molekuly vody dokáže zadržať. V starostlivosti o pleť by ste preto mali používať ako humektanty, ktoré do epidermis "naťahujú" vodu, či už z ovzdušia pri dostatočnej vzdušnej vlhkosti, alebo z dermis v prípade nízkej vlhkosti, tak aj okluzíva, ktorá transepidermálnu stratu vody znižujú. Spoločne tieto látky v epidermis utvárajú zásobu vody a bariéru brániacu jej strate. Okluziva navyše bráni vstupu toxínov a baktérií do kože.

Popri suchej pleti, šupinkovatej a začervenanej pleti môže byť transepidermálna strata vody navyše príčinou i nepríjemných dermatitíd a ekzémov, ktoré vznikajú kvôli poškodeniu ochrannej kožnej bariéry.

Vonkajšie prostredie má na hydratáciu kože vplyv

Obsah vody v stratum corneum sa líši v závislosti na vzdušnej vlhkosti. Práve preto máte tak často suchú pleť v chladnom či veternom počasí s nízkou vlhkosťou. Popri tom stratum corneum poškodzuje denaturácia keratínu, odstránenie prirodzených zvlhčujúcich faktorov z kože a narušenie lipidovej dvojvrstvy. Na vine môžu byť produkty s obsahom detergentov, mydiel či iných dráždivých chemických látok, ale aj príliš časté čistenie pleti. Mieru poškodenia potom určuje to, ako moc pleť týmto negatívnym faktorom vystavujete. Akonáhle dôjde k oslabeniu, poškodeniu či úplnej redukcii lipidového plášťa, transepidermálna strata vody narastá.

Produkty určené na čistenie pleti majú z pleti odstrániť nežiaduce látky - nečistoty, oleje, kožný maz, čo je samozrejme v poriadku. Príliš agresívny produkt ale môže poškodzovať ochrannú kožnú bariéru a zvyšovať náchylnosť pleti k poškodeniu, podráždeniu či nadmernej citlivosti. Popri tom uberá na hydratácii a jemnosti, koža hrubne.

Agresívne tenzidy čiže surfaktanty

Iónogenne (aniónové alebo katiónové) tenzidy či surfaktanty patria k nejagresívnejším. Laurylsulfát sodný (SLS, Sodium lauryl sulfate) je jedným z najsilnejších. Má malý hydrodynamický rádius a je jediným tenzidom schopným narušiť intercelulárne lipidy. Kvôli tomu môže rozkladať lipidovú dvojvrstvu v koži. Spoločne s ďalšími ionogénnymi tenzidmi adsorbuje kožné bielkoviny, spôsobuje ich denaturáciu a opuchy. To, k akému veľkému narušeniu a denaturácii bielkovín dôjde, záleží na tom, po akú dobu ho tenzidu vystavujeme a tiež na jeho monomérovej koncentrácii.

Ako tenzidy denaturujú kožné bielkoviny, dochádza k narušeniu enzymatických reakcií regulujúcich olupovaniu pleti a zápalové a oxidačné procesy. Kožná bariéra v dôsledku toho stále viac priepustná, čo má za následok suchú pleť, hrubosť, popraskanie a dokonca zápaly. Zhoršujú sa aj hydratačné vlastnosti pleti, pretože z jej povrchu miznú prirodzené hydratačné faktory.

Všetky surfaktanty navyše zhoršujú schopnosť tkaniva viazať a vstrebávať vodu z atmosféry. Táto schopnosť zadržať vodu je nepriamo úmerná úbytku prirodzených zvlhčujúcich faktorov.

Dajte si pozor na vodu!

Pozor, aj teplota vody, ktorou pleť umývame, môže ešte navýšiť schopnosť produktov dráždiť, zvyšuje sa totiž schopnosť pleti vstrebávať účinné látky z nich. S horúcou vodou dochádza tiež k výraznejšiemu odstráneniu ochrannej lipidovej vrstvy.

Tiež dlhodobý kontakt s vodou má na ochranný kožný plášť neblahý účinok, podobne ako tenzidy. Okrem erytému (začervenanie), zápalu či dermatitíd môže dlhodobé vystavovanie pleti vode spôsobovať opuchy, znižovať kohéziu (vzájomné väzby) korneocyty a zvyšovať priepustnosť pleti pre rad látok. Výsledkom potom môže byť narušenie kožných lipidov chrániacich pleť, a súvisiaca citlivá pleť. Kvôli vode môže tiež dochádzať k úbytku prirodzených zvlhčujúcich faktorov a ochranných lipidov, a dochádza tak k výraznejšej transepidermálnej strate vody. Pleť je potom paradoxne kvôli vode suchá, objavujú sa šupinky, náchylnosť k množeniu patogénov.

Hydratujte stratum corneum

Dlhodobé dráždenie pleti a s tým súvisiaca transepidermálna strata vody narúša ochrannú funkciu stratum corneum a znižuje aj jej schopnosť chrániť pleť pred vonkajšími vplyvmi. Čím agresívnejšie výrobky alebo ich dlhodobejšie používanie sú, tým väčšie je odstránenie ochranných lipidov, bielkovín, prirodzených zvlhčujúcich faktorov a samozrejme vlahy z kože.

Stratum corneum posilníte ich hydratáciou krémami či pleťovými mliekami. Tie viažu vodu, môžu utvárať na koži ochrannú bariéru a znižovať transepidermálnu stratu vody.

HYDR8 B5 - hydratačné sérum na pokožku HYDR8 B5 - hydratačné sérum na pokožku Potrebujete svojej pleti dodať vlahu? Spoľahnite sa na ľahký gél HYDR8. Vďaka kyseline hyalurónovej a kyseline pantoténovej bude pleť vyhladená a chránená. Teraz v novom, guľatom balení. 53 €

Emolienty ako glycerol a urea bránia kryštalizácii tukov v stratum corneum, čo vedie k väčšiemu zadržanie vody v koži. Navyše stimulujú regeneráciu kožnej bariéry a zlepšujú hydratáciu stratum corneum.

Okluzíva ako vazelína pôsobia preventívne proti vysychaniu pleti utvorením ľahkej vrstvy na koži. Tiež ceramidy obnovujú stratum corneum a zlepšujú jeho vlastnosti a súdržnosť. Niacinamid zase navyšuje syntézu kožných lipidov, čím zlepšuje fungovanie kožnej bariéry.

ULTIMATE RECOVERY ULTIMATE RECOVERY Intenzívny regeneračný krém vhodný na ošetrenie suchej a poškodenej pokožky. Či už máte veľmi suchú a citlivú pleť alebo ste absolvovala kozmetické ošetrenie ako je peeling alebo laser, alebo ste si spálila pokožku na slniečku, ULTIMATE RECOVERY vám pomôže dostať vašu pokožku späť do formy v rekordne krátkom čase. 47 €

Tiež čo sa čistenia pleti týka, nemusíte mať obavy. Existuje rad látok, ktoré pleť čistia, bez toho aby ju narušovali či dráždili. Vyskúšať môžete produkty s rozmarínovým či pomarančovým olejom, chlorofylom či jemnými kyselinami, napríklad kyselinou salicylovou, mliečnou či mandľovou.

Staršie články:
Hormóny a pleť: Môžu za akné a vrásky?
Problémy s pleťou13.7.2018

Hormóny a pleť: Môžu za akné a vrásky?

Ako ovplyvňujú hormóny našu pleť v rôznych životných etapách? Majú hormóny vplyv na vrásky a ako pleť ovplyvňuje menopauza? Prečítajte si to v našom článku.

Čo robiť proti míliám? V lete je hlavnou ochrana pred UV lúčmi
Problémy s pleťou10.7.2018

Čo robiť proti míliám? V lete je hlavnou ochrana pred UV lúčmi

Malé, neškodné, ale pekne otravné. To sú mílie, biele bodky, ktoré sa z času na čas objavujú pod očami, na očných viečkach, ale aj kdekoľvek inde na tvári a celom tele. Ako sa ich zbaviť? A aká je prevencia ich vzniku? Obzvlášť teraz v lete sa vám tieto tipy budú určite hodiť.

Začervenanie pleti vás už nemusí trápiť
Problémy s pleťou9.7.2018

Začervenanie pleti vás už nemusí trápiť

Ako sa zbaviť začervenania pleti? Správnou starostlivosťou, vynechaním dráždivých produktov, ale aj správnou životosprávou.

Mastná pleť v lete: Zbavte sa lesku a pupienkov aj v horúčave
Problémy s pleťou1.7.2018

Mastná pleť v lete: Zbavte sa lesku a pupienkov aj v horúčave

Či už sa jedná o sezónnu záležitosť, alebo celoživotnú, mastná pleť dokáže jedného riadne nahnevať a pokaziť snahy o dokonalý vzhľad. Hlavne v lete sa mastná, lesknúce sa pleť stáva takmer neriešiteľným problémom. Našťastie ale existujú spôsoby, ako lesknutiu pleti obmedziť. A to aj v najteplejšom ročnom období!

Vyvraciame najväčšie mýty o akné. A pridávame aj tipy, ako sa ho zbaviť
Problémy s pleťou30.5.2018

Vyvraciame najväčšie mýty o akné. A pridávame aj tipy, ako sa ho zbaviť

Mnoho ľudí trpí počas svojho života na akné. A čo týka mladistvých a mladých ľudí medzi 12 až 24 rokmi, z tých zažije podľa štatistík trápenie s pupienkami až 85%.