Typy plešatenia: Tinea capitis je nákazlivá a to hlavne pre deti!

Typy plešatenia: Tinea capitis je nákazlivá a to hlavne pre deti!

Akokoľvek sa môže zdať, že deti nie sú stratou vlasov postihnuté, je to omyl! Nadmerné padanie vlasov býva dôvodom až 3 % návštev detí u detského lekára. A padanie vlasov pôsobí na detskú psychiku snáď ešte negatívnejšie než na psychiku dospelého človeka!

Tineu capitis čiže plieseň hlavy spôsobuje povrchová pliesňová infekcia pokožky vo vlasovej časti hlavy, v obočí a v oblasti rias, so sklonom "atakovať" vlasy aj vlasové folikuly. Tinea capitis je najčastejšou príčinou straty vlasov u detí. Najviac postihuje deti predškolského veku, objaviť sa však môže aj neskôr.
 
Infekciu vyvolávajú huby, takzvané zoofilné dermatofyty. Tie prenikajú do vrchnej vrstvy kože a napádajú vlasy a/alebo pokožku hlavy. Huby môžu napadnúť ako pokožku hlavy, tak vlasy, v tomto prípade je účinný pre diagnostiku test Woodovou lampou. V prípade, že pleseň napadne len vlasy, je tento test neúčinný. Ďalšou variantou tinea capitis je, keď sa na pokožke hlavy objavia stvrdnuté miesta, z ktorých vlasy vypadajú.
 

Lysiny a polámané vlasy

Prvotným znakom prítomnej infekcie je začervenanie postihnutej oblasti kože. Tá postupom času bledne a na pokožke sa vytvárajú šupinky. Vlasy začínajú byť výrazne lámavejšie s nezdravým vzhľadom. Nasleduje vznik lysiniek, pričom priamo nad povrchom kože bývajú vidieť polámané vlasové vlákna. Obyčajne sú tieto lysiny pravidelného okrúhleho či oválneho tvaru. Na hlave sa môže objaviť niekoľko lysých miest zároveň.
 
Niekedy sa vlasové vlákno odlomí priamo na úrovni kože, jeho vzhľad teda pripomína čiernu bodku na koži. Medzi ďalšie prejavy tinea capitis sa radí vznik šedivých šupiniek či lupín. V pokročilej forme môžu na hlave vznikať aj hnisajúce hrbolčeky.
 
Diagnózu určí odborník podľa vzhľadu hlavy a postihnutej oblasti. Ďalej je možné pre diagnózu využiť test Woodovou lampou, ta vyžaruje ultrafialové žiarenie, ktoré potvrdí prítomnosť pliesňovej infekcie. Test Woodovou lampou sa vykonáva v tmavej miestnosti, kedy sa na požadovanú oblasť namieri ultrafialové žiarenie z lampy. Biopsia hlavy nebýva spravidla kvôli určeniu diagnózy treba. Pre overenie diagnózy (a jej stanovenie v prípade, že sa jedná len o infekciu vlasov) je tiež nutné mikroskopické vyšetrenie infikovaného vlasu.
 detské plešatenie 
 

Liečba je jednoduchá

Tinea capitis sa zvyčajne lieči predpísaním antimykotického preparátu, ktorý pacient berie ústne zhruba po dobu ôsmich týždňov. Stav sa zlepšuje aj po aplikácii špeciálneho šampónu s antimykotickým účinkom, ktorým treba hlavu umývať dvakrát až trikrát týždenne. Pre úspešné vyliečenie a zažehnanie problému je potrebné v užívaní preparátu aj používaní šampónu pokračovať celých osem týždňov, aj po zmiznutí prvotných príznakov. Deti postihnuté tinea capitis nemusia absentovať v škole, pretože vo chvíli, keď prebieha liečba šampónom a antimykotickým preparátom, pacienti nie sú infekční. Aj cez to sa však tinea capitis môže vyskytnúť i epidemicky.
 
Pliesen býva spravidla zvieracieho pôvodu, zdrojom infekcie bývajú najčastejšie mačky a psy, avšak môžu ním byť napríklad aj morčatá a ďalšie živočíchy.
Staršie články:
Spoznajte hlavné rozdiely medzi mužským a ženským plešatením
Starostlivosť o vlasy2.11.2015

Spoznajte hlavné rozdiely medzi mužským a ženským plešatením

Že muži a ženy nestrácajú vlasy rovnako, to je vcelku známe. Ale aké sú hlavné rozdiely medzi plešatením mužov a žien?

Popôrodné padanie vlasov? Žiadny stres!
Starostlivosť o vlasy30.10.2015

Popôrodné padanie vlasov? Žiadny stres!

V tehotenstve ste si zvykla na krásne vlasy, ale po pôrode si už nariekate, že z vašej bujnej hrivy nič nezostalo? Nebojte sa nič. Vieme, čo vám pomôže.

Zo stresu alebo kvôli hormónom? Vypadávaniu vlasov možno zamedziť!
Starostlivosť o vlasy28.10.2015

Zo stresu alebo kvôli hormónom? Vypadávaniu vlasov možno zamedziť!

Akokoľvek sa stále hovorí skôr o pánskom plešatení, tento problém obťažuje v rovnakej miere aj ženy. A pritom práve pre ženu býva strata vlasov jedným z určujúcich faktorov jej sebavedomia a celkovej životnej spokojnosti. To predsa nie je málo! Poďme sa teda na tento problém zamerať, aj keď sa o ňom veľa nehovorí.

Krásne vlasy vám zaručí správna výživa. Lenže ako ju dosiahnuť?
Starostlivosť o vlasy23.10.2015

Krásne vlasy vám zaručí správna výživa. Lenže ako ju dosiahnuť?

Rôzne problémy s vlasmi majú často jedného vinníka - nedostatok živín v strave. Aj obyčajný čiastočný nedostatok niektorého z minerálov či vitamínov môže viesť k tomu, že sa vaša hriva začne stenčovať a vlasy vám začnú vypadávať v nevídanom množstve.

Typy plešatenia: Keď sa s problémom už narodíte alebo vrodená hypotrichóza
Starostlivosť o vlasy21.10.2015

Typy plešatenia: Keď sa s problémom už narodíte alebo vrodená hypotrichóza

Termín hypotrichóza používajú dermatológovia pre popis stavu, kedy vlasy nevyrastajú. Na rozdiel od alopécie, ktorá popisuje stav, keď vlasy vypadávajú (alebo už vypadali) z miest, kde pôvodne rástli, hypotrichóza sa vzťahuje na oblasti kože, kde vlasy ani ochlpenie nikdy nerástli. Hypotrichóza postihuje jedinca od narodenia a väčšinou sa s ňou musí vysporiadavať po celý život.