Benígna hyperplázia prostaty sa týka deviatich z desiatich mužov

Benígna hyperplázia prostaty sa týka deviatich z desiatich mužov

Benígna hyperplázia prostaty je jednoducho povedané zväčšenie prostaty. Ako vzniká a možno tomuto ochoreniu predchádzať?

Prostata obklopuje močovod, trubicu, ktorá odvádza moč z močového mechúra preč z organizmu. Ako sa prostata zväčšuje, môže sa močovod zužovať alebo dokonca čiastočne zablokovať. Práve tu leží jadro následných problémov s močením.
 
Zväčšenie prostaty postihuje s rastúcim vekom takmer každého muža. Nejedná sa však o vážnu chorobu. Zväčšenie prostaty môže byť síce obťažujúce, ale zvyčajne nejde o nijak závažný zdravotný problém. Viac ako polovica mužov starších ako 75 rokov zažíva niektoré symptómy.
 
Prostata sa v priebehu života prirodzene zväčšuje, pričom k najväčšiemu rastu dochádza v strednom veku. Po dovŕšení 50. roku života trpí zväčšenou prostatou päť z desiatich mužov. Vo veku osemdesiatich rokov má zväčšenú prostatu dokonca deväť z desiatich mužov.
 

Čo je príčinou?

Zväčšenie prostaty je pravdepodobne prirodzenou súčasťou starnutia mužského organizmu, ktorú spôsobujú zmeny hormonálnych hladín a tiež zmeny rastu buniek. Významnú úlohu však zohráva aj genetika, jedná sa najmä o prípady, keď je v dôsledku zväčšenia prostaty nutný chirurgický zákrok u mužov mladších ako šesťdesiat rokov.
 
U mužov starších ako päťdesiat rokov sa riziko rozvoja benígnej hyperplázie prostaty zvyšuje. Prečo, ale niektorí muži majú výraznejšie symptómy ako iní, to ešte nie je presvedčivo vedecky objasnené.
 
  
 

O zväčšenej prostate nemusí muž ani vedieť

Najprv je potrebné zdôrazniť, že veľká časť mužov s benígnou hyperpláziou prostaty nemá vôbec žiadne viditeľné príznaky ochorenia. Keď sa objaví, môžu sa líšiť od takmer bezvýznamných a nezreteľných až k vážnym, ktoré narušujú bežný život. Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je, že množstvo zväčšenej prostaty nie je vždy priamo úmerné miere symptómov. U niektorých mužov len s málinko zväčšenou prostatou sa môžu objaviť výrazné symptómy, rovnako tak niektorí muži s výrazne zväčšenou prostatou nemusia vôbec mať typické problémy.
 
Symptómy navyše môže zhoršovať chladné počasie či fyzický a emočný stres, vplyv na ne môžu mať aj niektoré lieky, napríklad tie obsahujúce pseudoefedrín, antidepresíva, diuretiká, prípravky testosterónovej terapie a analgetiká.
 

Benígna hyperplázia prostaty spôsobuje najmä problémy s močením, ako napríklad:

  • Problém začať a ukončiť močenie
  • Časté nutkanie na močenie, pričom sa toto nutkanie objavuje často v nočných hodinách, kedy dotyčného budí
  • Slabý prúd moču pri močení
  • Časté močenie
  • Bolesť pri močení
  • Pocit nevyprázdneného močového mechúra po močení
V malom percente prípadov môže skutočne v dôsledku zväčšenia prostaty dôjsť k zablokovaniu močového mechúra a takmer znemožneniu močenia. Tento problém potom môže viesť k zadržiavaniu moču a rozvoju infekcie močového mechúra či vzniku močových kameňov, v krajnom prípade potom dokonca k poškodeniu obličiek.
 

Zväčšenie nie je rakovina prostaty

Napriek všeobecne panujúcim dezinformáciám však zväčšenie prostaty nemá za následok rakovinu prostaty a dokonca s ňou ani nijako nesúvisí. Faktom však je, že rakovina prostaty môže mať podobné symptómy ako benígna hyperplázia prostaty, pretože je vhodné lekára vždy navštíviť. Vedľa rakoviny prostaty môžu symptómy benígnej hyperplázie prostaty pripomínať tiež symptómy infekcie urinárneho traktu, cukrovky a srdcových a neurologických ochorení.
 
Zväčšenie prostaty nemá vplyv na schopnosť mužov počať deti, rovnako tak nespôsobuje problémy s erekciou.
 

Liečba často nie je nutná

Obvykle nie je nutné zväčšenie prostaty nijako liečiť, terapia sa začína až v momente, keď už symptómy benígnej hyperplázie prostaty dotyčného začínajú významne obmedzovať alebo kedy spôsobujú ďalšie zdravotné ťažkosti, ako napríklad znemožňujú vyprázdnenie močového mechúra, spôsobujú jeho infekcie či zapríčiňujú vznik močových kameňov.
 

Ako si možno pomôcť bez návštevy lekára?

  • Praktizovať prerušované močenie (počas vykonávania potreby striedať snahu čo najviac sa vyprázdniť a zastavovať prúd moču)
  • Užívať výživové doplnky, ktoré zamedzia ďalšiemu zväčšovaniu prostaty
  • Vyhýbať sa alkoholu a kofeínu, ktoré pôsobia diureticky, teda odvodňujú organizmus a majú za následok častejšie močenie
  • Vyhýbať sa pokiaľ možno užívaniu liekov, ktoré sťažujú močenie, ako sú antihistaminiká, spreje uvoľňujúce upchatý nos a antialergiká
 
Čo sa týka prevencie, jednou z možností je užívať výživové doplnky s obsahom saw palmetto (serenoa repens) a betasitosterolu, ktoré pôsobia proti zväčšeniu prostaty. Niektorí ľudia veria, že účinnou prevenciou je aj častá ejakulácia, toto tvrdenie však lekári doteraz nepotvrdili.
Staršie články:
Ako vzniká prekyslenie organizmu a prečo je pre nás tak nebezpečné?
Zdravý život30.1.2017

Ako vzniká prekyslenie organizmu a prečo je pre nás tak nebezpečné?

Dlhodobé prekyslenie organizmu je vážny stav, ktorý môže mať za následok mnoho zdravotných komplikácií vrátane väčšej náchylnosti k fraktúre bedrového kĺbu vo vyššom veku. Aj preto je vhodné snažiť sa prekyslenie organizmu pravidelne redukovať.

Darčeky na poslednú chvíľu: U nás to zvládnete!
Zdravý život21.12.2016

Darčeky na poslednú chvíľu: U nás to zvládnete!

Nestíhate tento rok nakúpiť včas vianočné darčeky? U nás v MedaPreX vám tento delikátny problém pomôžeme vyriešiť. Stačí si vybrať produkty, ktoré sa vám páčia, elektronicky objednať a zastaviť sa pre nich osobne u nás v MedaPreX až do piatku do 17.30 hod. Pre vianočných oneskorencov ideálne správa!

Problémy s pleťou a vlasmi: Vinníkom môže byť stres
Zdravý život21.12.2016

Problémy s pleťou a vlasmi: Vinníkom môže byť stres

Tiež už sa vám párkrát urobil pupienok presne predtým, kedy vás čakala dôležitá schôdzka? A tiež ste už uvažovali, či jeho vznik náhodou nezapríčinil stres? Tak to je dosť pravdepodobné!

Vianoce 2016: Čo kúpiť ocinovi a čo babičke? Vybrali sme tie najlepšie darčeky
Zdravý život19.12.2016

Vianoce 2016: Čo kúpiť ocinovi a čo babičke? Vybrali sme tie najlepšie darčeky

Tak ako vždy aj tento rok premýšľate, aké vianočné darčeky zaobstarať svojim blízkym? Vybrali sme pre vás tie najlepšie darčeky, ktorými urobíte všetkým radosť!

Dávka týchto vitamínov vás udrží zdravých aj v období chrípok
Zdravý život28.11.2016

Dávka týchto vitamínov vás udrží zdravých aj v období chrípok

Vitamíny vďaka svojim vlastnostiam napomáhajú organizmu bojovať proti rade ochorení a bránia bunkovými poškodeniam.