Dávka týchto vitamínov vás udrží zdravých aj v období chrípok

Dávka týchto vitamínov vás udrží zdravých aj v období chrípok

Vitamíny vďaka svojim vlastnostiam napomáhajú organizmu bojovať proti rade ochorení a bránia bunkovými poškodeniam.

Vitamíny, ktoré podporujú obranyschopnosť, sa nachádzajú v mnohých potravinách. Hoci výživoví poradcovia odporúčajú získať dostatok vitamínov najmä zo stravy, ale pomôcť doplniť prípadné chýbajúce vitamíny môžu tiež výživové doplnky s ich obsahom.
 
Ak máte pocit, že niektorého vitamínu, respektíve potravín, ktore ho obsahujú, nekonzumujete dostatok, potom môžete zvoliť doplnenie tohto konkrétneho vitamínu prostredníctvom určitého výživového doplnku.
 

Ktoré z vitamínov potrebuje vaša obranyschopnosť najviac?

 vitamíny proti chripke 
 

Vitamín A

Vitamín A má silné antioxidačné vlastnosti, teda chráni bunky pred poškodením spôsobeným oxidáciou. Táto ochrana pôsobí preventívne proti rozvoji degeneratívnych ochorení, ktoré sa s rastúcim vekom objavujú. Vitamín A tiež chráni zrak a napomáha zachovať zdravý kožu, mäkké tkanivo a sliznice.
 
Nedostatok vitamínu A okrem iného naruší vrodenú imunitu, pretože braní normálnej regenerácií slizničných bariér poškodených infekciami a oslabuje fungovanie neutrofilov, makrofágov a lymfocytov. Vitamín A má však ai vplyv na získanú imunitu a hrá úlohu vo vývoji lymfocytov.
 
Vitamín A získate z konzumácie rybieho oleja, mäsa, vnútorností, vajec a mliečnych výrobkov alebo jeho odporúčanú denná dávka získate z výživových doplnkov BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic.
 
 

B-komplex

Vitamíny zo skupiny B napomáhajú rasta a vývoju tým, že zjednodušene povedané podporujú premenu jedla na energiu, ktorá je toľko potrebná pre fungovanie telesných funkcií. Vitamíny zo skupiny B napomáhajú organizmus chrániť pred mnohými typmi ochorení.
 
Austrálsky vedci opísali, ako špecializované imunitné bunky (T-lymfocyty) dokážu rozoznať produkty syntézy vitamínu B a spustia obranné reakcie proti infekcii. Kvôli nedostatočnej strave, ale aj zlému životnému štýlu či prostému starnutiu sa však môže stať, že T-lymfocyty sú čoraz menej efektívne voči vírusovým a bakteriálnym patogénom. V priebehu času tak môže mať nízky príjem vitamínov zo skupiny B za následok defekty obranných reakcií vedúcich až k rozvoji infekcií a chronických ochorení.
 
Medzi hlavné zdroje vitamínu z B-komplexu patrí zelenina, pečeň, vajcia, semienka a kvasnice.
 

Vitamín C

Ľudský organizmus potrebuje neustále dodávanie tohto vo vode rozpustného vitamínu, nevyhnutného pre rast a rozvoj. Dostatočné množstvo vitamínu C podporuje hojenie, pôsobí antioxidačne, a vďaka tomu podporuje zdravie kardiovaskulárnej sústavy.
 
Po desaťročie sa vedci nemohli zhodnúť, či sa príjem vitamínu C podieľa na prevencii a liečbe prechladnutia. Niektoré  z buniek imunitného systému v sebe môžu vitamín C akumulovať a využíva ho, a to najmä fagocyty a T-lymfocyty. Z jeho nedostatku preto pramení znížená rezistencia voči istým patogénom, zatiaľ čo jeho vyššia hladina zlepšuje niektoré parametre obranyschopnosti. Preto je dostatočný príjem vitamínu C  pre obranyschopnosť nutný a dokonca môže skrátiť dobu ochorenia.
 

Vitamín D

Vitamín D napomáha absorpcii vápnika a hrá kľúčovú úlohu v prevencii rednutia kostí. Významný je tiež pre imunitný systém. Jeho nedostatok je spojený so zvýšenou náchylnosťou k infekčným ochoreniam, rozvojom autoimunitných chorôb a najmä chrípky.
 
Dostatočnú dávku vitamínu D väčcšina ľudí získa zo slnečného žiarenia, ďalej ho je možné získať zo stravy, z tuniaka, lososa, makrely a rybieho oleja, menšie dávky obsahuje aj hovädzia pečeň, syr a vaječné žĺtky.
 

Vitamín E

Ako silný antioxidant na seba vitamín E viaže voľné radikály, ktore poškodzujú bunkové DNA a spôsobujú degradáciu buniek. Vďaka tomu napomáha ochrane organizmu pred rozličnými chorobami, dôležitý je hlavne v prevencii kardiovaskulárnych ochorení.
 
Čo sa týka vplyvu na obranyschopnosť, podľa klinických štúdií (na myšiach) napomáha vitamín E proliferácií lymfocytov, buniek imunitného systému, pri starších jedincov.
 
Medzi hlavné zdroje patrí pečeň, vajcia, orechy, slnečnicové semienka, tmavá zelená zelenina, avokádo a niektoré rastlinné oleje (kukuričný, olivový, sójový, repkový). Celých 200% odporúčanej dennej dávky vitamínu E získate vo výživových  doplnkov YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic.
 
Staršie články:
Pravidelne si doprajte riasy a sinice. Podporia imunitu aj chudnutie!
Zdravý život23.11.2016

Pravidelne si doprajte riasy a sinice. Podporia imunitu aj chudnutie!

Hoci si možno hovoríte, aké sinice a riasy máme na mysli, keď zmienime dvoch najznámejších zástupcov, určite budete vedieť - spirulina a chlorella!

Prevencia rakoviny či Alzheimera? Aj tu pomôžu antioxidanty. Poznáme 5 najsilnejších
Zdravý život16.11.2016

Prevencia rakoviny či Alzheimera? Aj tu pomôžu antioxidanty. Poznáme 5 najsilnejších

Máte strach z rakoviny, Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby, bojíte sa šedého zákalu? U mnohých ochorení a telesných stavov, nielen u týchto závažných, je lepšie ako následok riešiť ich prevenciu. A sú to práve antioxidanty, ktoré proti týmto ochoreniam preventívne pôsobia. Ako? A aké z nich sú najúčinnejšie?

Proti zápalom aj bolestiam kĺbov: ázijský zázrak zázvor
Zdravý život8.11.2016

Proti zápalom aj bolestiam kĺbov: ázijský zázrak zázvor

Artritída je jedným z najbežnejších ochorení na svete. Ide o autoimunitné ochorenie kĺbov spôsobené zápalom. Práve zázvor dokáže v jeho prípade uľaviť.

Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy
Zdravý život21.10.2016

Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy

Pokiaľ ľahko podliehate stresu, nedokážete nájsť a užiť si pohodu a uvoľniť sa alebo by ste napríklad len rada zhodila pár urputných kilogramov, ktoré vás už pár rokov trápia, extrakt z tohto afrického kríka je presne to, čo potrebujete.

Zostaňte mladí. Poznáme receptúru!
Zdravý život20.10.2016

Zostaňte mladí. Poznáme receptúru!

Mladosť by si chcel zachovať každý. Keď sa budete riadiť týmito radami, nestanete sa síce priamo nesmrteľnými, ale zachováte si mladosť a životnú vitalitu. A o to predsa ide!