Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy

Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy

Pokiaľ ľahko podliehate stresu, nedokážete nájsť a užiť si pohodu a uvoľniť sa alebo by ste napríklad len rada zhodila pár urputných kilogramov, ktoré vás už pár rokov trápia, extrakt z tohto afrického kríka je presne to, čo potrebujete.

Extrakt zo semien Griffonie sa získava z kríka Griffonia simplicifolia. Jeho domovom je Západná a Stredná Afrika, kde dáva zelené kvety a semenné struky a môže dorásť až do výšky troch metrov. Semená obsahujú zložku 5-hydroxytryptofan (5-HTP) a práve tá je dôvodom, prečo je Griffonia pre človeka natoľko zaujímavá a prospešná.
 

V organizme totiž hrá významnú úlohu čoby stavebný kameň syntézy serotonínu.

Tento dôležitý neurotransmiter ovplyvňuje náladu aj spánok, jeho vyššia hladina vďaka tomu môže uľavovať od nervozity, vyvolávať pocity pohody a navyše stimuluje zaspávanie.
 
griffonia

Ako to funguje?

Za normálnych okolností sa serotonín vytvára z aminokyseliny zvanej tryptofán, ktorá sa nachádza v mnohých potravinách bohatých na bielkoviny, napríklad v červenom mäse, vajciach, mlieku, špenáte, zelených fazuliach či cesnaku. Či už ho získame zo stravy alebo zo suplementov, v pečeni sa rozloží na 5-hydroxytryptofán (5-HTP) a ďalšie metabolity. 5-hydroxytryptofán "cestuje" krvným obehom do mozgu, prejde bránou, ktorá ho oddelí od krvi a "pokračuje" ďalej do mozgu. Akonáhle je v mozgu, premení sa na serotonín.
 
Strava niektorých ľudí je však na tryptofán chudobná, a niektorí zase mávajú prirodzene nižšiu hladinu 5-HTP z tryptofánu, ktorý skonzumujú. U týchto ľudí sa objavuje nervozita, depresie, nespavosť a ďalšie poruchy, pre ktoré je typická nízka hladina serotonínu.
 
Doprajte si to najlepšie z Griffonie vďaka výživovému doplnku GRIFFONIA by Brandeis Clinic.
 

Prečo je lepšia Griffonia ako serotonín?

Priama suplementácia serotonínom však nebýva v terapii týchto problémov príliš efektívna, pretože serotonín ako taký nie je schopný prestúpiť z krvného riečišťa do mozgu. Ani doplňovanie tryptofánu nie je o moc účinnejšie. Pre zlepšenie stavu je lepšie podávať priamo 5-HTP.
 
Pretože 5-HTP je sprostredkovateľom produkcie serotonínu z tryptofánu, jeho premena na serotonín prebieha rýchlejšie ako premena samotného tryptofánu. Množstvo tryptofánu, ktoré môže prejsť premenou, je navyše obmedzované ďalšími faktormi, ktoré však nijako neobmedzuje premenu pri priamom využití 5-HTP.
 
Griffonia simplicifolia je jedným z mála prirodzených zdrojov 5-HTP. Extrakt z jej semien sa metabolizuje v pečeni, kde ich aktívna zložka 5-HTP vstupuje do krvného obehu, vďaka ktorému sa dostane až do mozgu, kde sa premieňa na serotonín.
 
Hlavným účinkom extraktu zo semien Griffonia je teda zvýšenie hladín serotonínu v mozgu. Má tiež opačný efekt než ďalší neurotransmiter dopamín. Ako sa znižuje hladina dopamínu v mozgu, zvyšuje sa pozitívny účinok serotonínu.
 
Serotonín sa často prezýva hormón šťastia, pretože prenáša medzi neurónmi pocity spokojnosti a potešenia. Užívanie extraktu z Griffonie môže zvyšovať hladinu tohto neurotransmiteru, čo môže zlepšiť psychický stav človeka v mnohých ohľadoch.
 
Popri tom, že má serotonín vplyv na psychickú pohodu, jeho hladina ovplyvňuje taktiež chuť k jedlu a kvalitu spánku.
 

Čo užívanie extraktu z Griffonie spôsobí?

  • Pravidelným užívaním extraktu z Griffonie dochádza k zníženiu nervozity. Vďaka zvýšeniu produkcie serotonínu podporuje tiež pocity uvoľnenia, dôvery a pohody. Uvoľňuje tenziu a zlepšuje symptómy depresie.
  • Okrem toho, že zlepšuje náladu, uľavuje od bolestí hlavy a svalov. Aj v tomto smere zohráva však najväčšiu rolu to, ako podporuje odolnosť organizmu voči stresu.
  • Skúma sa aj jej vplyv na ADHD, podľa súčasných zistení by mala pomáhať kontrolovať impulzívne správanie. Aj tento účinok je spätý s vyšším množstvom serotonínu.
  • Medzi ďalšie efekty extraktu patrí aj potláčanie chutí k jedlu. Užívaním sa totiž dostavuje pocit uspokojenia, ktorý pôsobí preventívne proti hladu a konzumácii nadmerného množstva jedla. Preto je vhodným výživovým doplnkom pre každého, kto chce schudnúť.
Staršie články:
Zostaňte mladí. Poznáme receptúru!
Zdravý život20.10.2016

Zostaňte mladí. Poznáme receptúru!

Mladosť by si chcel zachovať každý. Keď sa budete riadiť týmito radami, nestanete sa síce priamo nesmrteľnými, ale zachováte si mladosť a životnú vitalitu. A o to predsa ide!

7 dôvodov, prečo by ste mali užívať výživové doplnky
Zdravý život1.9.2016

7 dôvodov, prečo by ste mali užívať výživové doplnky

Jednou z najčastejších mystifikácií je, že by človek mal všetky dôležité živiny získavať zo stravy. Pretože podľa mnohých je samozrejme lepšie jesť čerstvé jedlo, než do seba "pchať" tabletky. Ale je tomu naozaj tak? Precitaj si hlavné dôvody, prečo je vhodné užívať výživové doplnky!

Ste stále unavená? Poznáme najčastejšie príčiny nadmernej únavy
Zdravý život6.8.2016

Ste stále unavená? Poznáme najčastejšie príčiny nadmernej únavy

Nedostatok energie často nebýva spôsobené len nabitým diárom, ale niečím úplne iným. Čítajte ďalej, aké sú možné dôvody vašej únavy a ako proti nim bojovať!

Látky v opaľovacích krémoch spôsobujú rakovinu ...
Zdravý život1.8.2016

Látky v opaľovacích krémoch spôsobujú rakovinu ...

Potrebujem vitamín D ... Z opaľovacieho krému mám akné ... A akú výhovorku používate vy, aby ste sa nemuseli mazať krémom s SPF faktorom?

Ginkgo biloba pomáha pri toľkých ťažkostiach, že ich ani nespočítáte!
Zdravý život31.7.2016

Ginkgo biloba pomáha pri toľkých ťažkostiach, že ich ani nespočítáte!

Ginko dvojlaločné je starobylý strom, ktorý sa vývojovo takmer nezmenil po 200 miliónov rokov. Ide v podstate o živú fosíliu!