Ginkgo biloba pomáha pri toľkých ťažkostiach, že ich ani nespočítáte!

Ginkgo biloba pomáha pri toľkých ťažkostiach, že ich ani nespočítáte!

Ginko dvojlaločné je starobylý strom, ktorý sa vývojovo takmer nezmenil po 200 miliónov rokov. Ide v podstate o živú fosíliu!

Extrakty z listov ginka sa využívajú pre svoje antioxidačné vlastnosti a schopnosť pozastaviť zhlukovanie krvných doštičiek (zhlukovanie krvných doštičiek hrá významnú úlohu pri zastavovaní krvácania).
 
Ginko dvojlaločné zlepšuje krvný obeh a kognitívne funkcie. Najviac znateľný je jeho vplyv na prekrvenie a fungovanie mozgu.
 
Extrakt z ginka dvojlaločného tiež chráni neuróny v mozgu pred oxidatívnym poškodením a degeneráciou. Dosť sa skúma vplyv užívania potravinových doplnkov s extraktom z ginka na pacientov postihnutých Alzheimerovou chorobou.
 
Vedľa pozitívneho vplyvu na kardiovaskulárnu sústavu (okrem toho, že zlepšuje krvný obeh, posilňuje žilový systém a umožňuje lepší prietok krvi) pôsobí protizápalovo a napomáha uvoľneniu pľúc.
ginko biloba

Pomáha a uľavuje pri týchto problémoch:

Mozgová nedostatočnosť (nedostatočný prietok krvi do mozgu)

Pre mozgovú nedostatočnosť je typická nízka koncentrácia, zmätenie, znížený fyzický výkon, únava, bolesti hlavy, závraty, depresie a nervozita. Ginkgo biloba tieto nepríjemné symptómy redukuje.
 

Demencia

Ľudia postihnutí demenciou môžu z benefitov ginkgo biloby ťažiť, zlepšuje kognitívny výkon a napomáha chrániť mozog pred rozvojom Alzheimerovej choroby. Štúdie, ktoré sa téme venujú, nájdete napríklad tu a tu. Podľa uskutočnených výskumov v prípade neurodegeneratívnych ochorení podporuje a dokonca obnovuje mozgovú činnosť.
 

Úzkostné poruchy

Podľa dostupných štúdií extrakt z ginkgo biloby pomáha ľuďom postihnutým úzkostnými poruchami. Konkrétne dávkovanie by však mal stanoviť lekár.
 

Parkinsonova choroba

Vedci veria, že príčinou rozvoja Parkinsonovej choroby je nedostatok dopamínu, ktorý spôsobuje postupujúcu stuhnutosť, trasenie končatín a stratu svalovej koordinácie typickej pre toto ochorenie. Spoločne s ďalšou terapiou uľavuje od symptómov, pretože zlepšuje prekrvenie mozgu, a tým pádom umožňuje dodávanie väčšieho množstva chýbajúceho dopamínu do oblastí, kde je potreba.
 

Schizofrénia

Najnovšie výskumy ukazujú, že v kombinácii s antipsychotikami pôsobí extrakt z ginkgo biloby pozitívne na schizofrenických pacientov. Redukuje prejavy schizofrénie a zosilňuje účinok antipsychotík.
 

Impotencia

Extrakt z ginkgo biloby sa už roky využíva pre liečbu impotencie. Hlavnou príčinou mužskej impotencie totiž býva nedostatočné prekrvenie a narušený prietok krvi penisom, čo má často za následok rozvoj aterosklerózy. V rámci jednej zo štúdií vedci preukázali, že má potenciál pomôcť až 50% mužom postihnutým impotenciou, a to po šiestich mesiacoch užívania extraktu.
 

Raynaudova choroba

Predpokladá sa, že príčinou Raynaudovej choroby je premrštená reakcia ciev na chlad, čím dochádza k zníženiu prekrvenia, a tým pádom k nedostatočnému okysličovaniu. Ginkgo biloba v tomto prípade dokáže uľaviť rozširovaním kapilár, ktoré následne zabraňujú kŕčom a kompletnému zablokovanie prietoku krvi.
 

Mŕtvica

Vedci stále pokračujú vo výskume preventívneho pôsobenia ginka dvojlaločného proti mozgovej mŕtvici. Mal by zamedzovať vzniku krvných zrazenín a zlepšovať prekrvenie mozgu. Vedci navyše veria, že vďaka svojmu antioxidačnému pôsobeniu znižuje poškodenie mozgových buniek voľnými radikálmi po mŕtvici.
 

Ginkgo vyžaduje ďalší vedecký výskum

Predpokladá sa ďalej, že extrakt z ginkgo biloby má pozitívny vplyv pri vysokohorskej chorobe, môže uľahčiť pri astme, ADHD, autizmu, pôsobí pozitívne na hladinu cukru v krvi.
 
Rovnako tak sa skúma jeho preventívny účinok proti rozvoju nádorových ochorení, jeho potenciál uľavovať od nepríjemných vedľajších účinkov chemoterapie, chronických žilových insuficienciou a mnohých ďalších problémov vrátane migrén a depresií.
 
Všetky tieto témy je však teraz potrebné podrobiť ďalším vedeckým skúmaniam, ktorá preukážu, či je ginkgo biloba skutočne efektívna. Aj tak sú, ale jej pozitívne účinky (myslíme tie vedou podložené) skoro neuveriteľné.
 

Pozor, užívajte s rozvahou!

Výživové doplnky s obsahom ginkgo biloby však treba užívať s rozvahou. Bolo popísaných už viac prípadov, kedy spôsobili spontánne krvácanie.
 
Pozor dávajte na vitamín E, liečbu cesnakom, warfarín a aspirín. To všetko s ginkgo bilobou reaguje a môže spôsobovať rôzne typy krvácania. Ak budete užívať výživový doplnok s obsahom ginkgo biloby, informujte o tom svojho lekára, ktorý odborne posúdi, či nebude mať vplyv na váš zdravotný stav v kombinácii s ostatnými liekmi, ktoré užívate.
 
Ak výživový doplnok s ginkom užívate, sledujte, či sa u vás neprejavuje samovoľné krvácanie, neobjavujú sa nové modriny, prípadne ak nevnímate problém s videním či bolesťami hlavy. To všetko totiž môže byť následkom užívania extraktu z ginkgo biloby.
Staršie články:
Zbavte sa nežiaducich chĺpkov. Aké metódy ich spoľahlivo odstránia?
Zdravý život30.7.2016

Zbavte sa nežiaducich chĺpkov. Aké metódy ich spoľahlivo odstránia?

Epilácia či depilácia je pravidelnou povinnosťou väčšiny žien a len málo z nich na odstránenie chĺpkov rezignuje. Preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť veľký súpis všetkých možností, ako s nežiadúcim ochlpením zatočiť. Na chĺpok sa pozrieme metódam vhodným na tvár, intímne partie a celé telo. Vyrážame na cestu za hladkou, jemnou pokožkou.

Ako súvisí vysoký cholesterol a akné? Za všetkým hľadajte vitamíny z B-komplexu
Zdravý život29.7.2016

Ako súvisí vysoký cholesterol a akné? Za všetkým hľadajte vitamíny z B-komplexu

Vitamíny zo skupiny B sú dôležité pre mnoho telesných funkcií. Konzumácia výživových doplnkov s obsahom týchto vitamínov zaručí ich dostatočnú hladinu v organizme. Ich nedostatok totiž dokáže okrem iného poriadne zhoršiť pleť, vlasy aj nechty. Napríklad vitamín B3 zlepšuje uzamykanie vlhkosti vo vrchných vrstvách pleti, a jeho nedostatok tým pádom vedie k vzniku suchej pleti, dermatitídy a akné.

Pozor, vaša pleť vám možno dáva najavo vážny zdravotný problém!
Zdravý život27.7.2016

Pozor, vaša pleť vám možno dáva najavo vážny zdravotný problém!

Koža je najväčší orgán tela a často je považovaná za "výkladnú skriňu" zdravotného stavu človeka. Zmeny na pleti, od farebných nerovností až k výrastkom či znamienkam, môžu byť podľa dermatológov mnohokrát tým najskorším varovaním, že je v organizme niečo v neporiadku.

Bojíte sa artrózy? Jedzte brokolicu!
Zdravý život30.6.2016

Bojíte sa artrózy? Jedzte brokolicu!

Pre artrózu, ktorá patrí do skupiny reumatických ochorení, je typický zápal a obmedzená funkčnosť istých častí tela.

Viete, ako spoznáte správne fungujúci imunitný systém? A viete tiež, ako ho môžte podporiť?
Zdravý život30.6.2016

Viete, ako spoznáte správne fungujúci imunitný systém? A viete tiež, ako ho môžte podporiť?

Funkčná obranyschopnosť je základom nášho prežitia. Prečítajte si, aké vitamíny a minerály vám nesmú chýbať!