Viete, ako spoznáte správne fungujúci imunitný systém? A viete tiež, ako ho môžte podporiť?

Viete, ako spoznáte správne fungujúci imunitný systém? A viete tiež, ako ho môžte podporiť?

Funkčná obranyschopnosť je základom nášho prežitia. Prečítajte si, aké vitamíny a minerály vám nesmú chýbať!

Podporovať obranyschopnosť organizmu je dôležité v každom ročnom období. Ale najmä teraz, kedy teplota vylieza až na 26 stupňov a vzápätí dokáže spadnúť na 12, čo ešte navyše sprevádzajú prívalové dažde alebo dokonca krúpy!
 
A práve strava je najúčinnejší spôsob, ako imunitnému systému pomôcť. Nielen, že dokáže v krátkodobom horizonte organizmus podporiť v boji proti chorobám, ale napomáha mu aj zdravo starnúť.
 
Imunitný systém chráni organizmus pred vírusmi, baktériami a parazitmi. Rovnako tak ovplyvňuje aj to, kedy sa zdravé bunky stávajú nezdravými a snaží sa organizmus pred negatívnym vplyvom nakazených buniek chrániť.
 
Oslabený imunitný systém nemôže dobre fungovať, a práve preto je dôležité ho zachovávať zdravý. Ale pozor, sila a zdravie imunitného systému sa neprejavuje ani tak moc tým, že dokáže organizmus ochrániť pred chorobou, ale skôr že podporí jeho rýchle vyliečenie, zotavenie organizmu a hladký priebeh choroby. Ochoreniu sa skrátka mnohokrát nevyhneme, ale je na našom imunitnom systéme, na ako dlho a ako veľmi nás zaťaží.
 
Konzumácia jedál, ktoré sú nabité nasledujúcimi živinami a ktoré podporujú správne fungovanie imunitného systému, je prvým a možno najdôležitejším krokom k naštartovaniu obranyschopnosti.
 
 

Vitamín A

Napomáha a podporuje zdravý rozvoj imunitných buniek.
  • Zdroje: pečeň, sladké zemiaky konzumované so šupkou, mrkva
 

B-komplex

Vitamíny zo skupiny B sú kľúčové pre vznik energie v organizme, rovnako ako pre odolnosť voči stresu a pre vitalitu, ktoré idú s obranyschopnosťou ruka v ruke.
  • Zdroje: celozrnné potraviny, tekvica, paprika, brokolica, kel, paradajky, cesnak, tuniak, losos
 

Vitamín C

Zdravé ďasná a rýchle hojenie rán sú len niektoré z benefitov konzumácie vitamínu C. Ten ovplyvňuje širokú škálu imunitných funkcií, pretože podporuje fungovanie a aktivitu bielych krviniek a zvyšuje hladinu interferónu, hladiny a aktivity protilátok a sekréciu thymových hormónov (tj. brzlíkových), ktoré sú tesne späté so zdravým imunitným systémom.
  • Zdroje: každé ovocie i zelenina obsahujú vitamín C! Najviac však citrusy a papriky
 

Vitamín D

Vitamín D sa viaže na bunkové receptory v celom organizme a spôsobuje zmeny v bunkovom fungovaní. Naviac telu umožňuje absorbovať vápnik.
  • Zdroj: slnečné žiarenie, losos, tuniak, rybí olej, vaječné žĺtky
 

Vitamín E

Tento antioxidant zohráva dôležitú úlohu v ochrane týmusu, ktorý produkuje a umožňuje dozrievanie t-lymfocytov, buniek bojujúcich proti rôznym typom ochorenia. Okrem toho udržuje biele krvinky v bezpečí pred poškodením. Vitamín E je obzvlášť užitočný v momentoch, kedy je imunitný systém vystavený oxidatívnemu stresu a chronickým vírusovým infekciám.
  • Zdroje: orechy a semená a oleje z nich
 

Zinok

Pre správne fungovanie imunitného systému (aj zdravú pleť, ako sme písali v Magazíne krásy nedávno) je tento minerál základ. Pomáha rozvoju a zachovaniu obranyschopnosti.
  • Zdroje: ústrice, hydina, červené mäso, fazuľa, celozrnné produkty, orechy
 
Problémy kože a nechtov: Hlavne chýbajúci zinok vašej pleti naozaj škodí! Problémy kože a nechtov: Hlavne chýbajúci zinok vašej pleti naozaj škodí! Pripravili sme pre vás veľký súpis problémov kože a nechtov, ktore vás môžu postihnutí v dôsledku nedostatku dôležitých živín. A vedzte, že takmer vo všetkom "má prsty" nedostatok zinku. Kto by to bol povedal, že?
 

Mali by ste zvážiť konzumáciu potravinových doplnkov?

Potravinové doplnky nemôžu v žiadnom prípade nahrádzať zdravú stravu, avšak môžu byť užitočným nástrojom, ako do stravy doplniť potrebné živiny. Najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom alebo u tých, ktorí nemôžu vytúžené množstvo látok prijať zo stravy, sú výživové doplnky viac než vhodné.
 
Ak sa však domnievate, že všetky dôležité živiny získate zo stravy, pretože jete rozmanito a zakladáte si na konzumáciu ovocia a zeleniny, pozor. Ani ovocie a zelenina dnes často nemajú šancu poskytnúť organizmu dostatočný objem živín. Je to dané používaním priemyselných hnojív a ďalších chemikálií v poľnohospodárstve, rovnako tak ako preťažovaním poľnohospodárskej pôdy.
 
Ten, kto chce mať istotu, že svojmu organizmu dodáva potrebné živiny, by sa preto mal okrem zdravej stravy zamerať aj na alternatívne zdroje týchto živín, ktorými sú výživové doplnky. Prezrite si napríklad komplexný rad doplnkov stravy By Brandeis Clinic.
 
Staršie články:
Problémy kože a nechtov: Hlavne chýbajúci zinok vašej pleti naozaj škodí!
Zdravý život28.6.2016

Problémy kože a nechtov: Hlavne chýbajúci zinok vašej pleti naozaj škodí!

Pripravili sme pre vás veľký súpis problémov kože a nechtov, ktore vás môžu postihnutí v dôsledku nedostatku dôležitých živín. A vedzte, že takmer vo všetkom "má prsty" nedostatok zinku. Kto by to bol povedal, že?

Poznáme vitamíny, ktoré vás zbavia  únavy
Zdravý život22.6.2016

Poznáme vitamíny, ktoré vás zbavia únavy

S chronickou únavou sa môže stretnúť každý z nás, najmä jedinci citlivejší na vplyv a výkyvy počasia. Prejavuje sa celkovým úbytkom energie, konštantnou únavou, zníženou koncentráciou a zvýšenou potrebou spánku.

Chýbajúce vitamíny a minerály môžu byť príčinou vašej depresie aj zlej nálady!
Zdravý život31.5.2016

Chýbajúce vitamíny a minerály môžu byť príčinou vašej depresie aj zlej nálady!

Jar je obdobie, kedy sa veľa ľudí trápi zlou náladou, nedostatkom energie alebo dokonca depresiou. Prečo sa , ale trápiť, keď je možné tieto nedostatky vyriešiť adekvátnym príjmom vitamínov a minerálov?

Okrem toho, že vás detox nabije energiou, môže vám aj zachrániť život
Zdravý život27.4.2016

Okrem toho, že vás detox nabije energiou, môže vám aj zachrániť život

Hovoríte si, ako je to možné? Jednoducho, detox čiže očista dokáže váš organizmus zbaviť nebezpečných látok, a ak je cielený na hrubé črevo, pôsobí ako jeho prevencia rakoviny.

Viete, že vaša zlá pleť môže mať príčinu v nedostatku živín?
Zdravý život25.4.2016

Viete, že vaša zlá pleť môže mať príčinu v nedostatku živín?

Nedostatok živín sa v organizme prejavuje rôzne. Nás zaujíma predovšetkým jeho vplyv na pokožku a nechty. Najmä suchá, hrubá koža, lámavé a nekvalitné vlasy sa prejavujú s nedostatkom dôležitých mikronutrientov (vitamíny, minerály, stopové prvky) a makronutrientov (sacharidy, tuky, bielkoviny) .