Viete, že vaša zlá pleť môže mať príčinu v nedostatku živín?

Viete, že vaša zlá pleť môže mať príčinu v nedostatku živín?

Nedostatok živín sa v organizme prejavuje rôzne. Nás zaujíma predovšetkým jeho vplyv na pokožku a nechty. Najmä suchá, hrubá koža, lámavé a nekvalitné vlasy sa prejavujú s nedostatkom dôležitých mikronutrientov (vitamíny, minerály, stopové prvky) a makronutrientov (sacharidy, tuky, bielkoviny) .

Nedostatok živín je častou príčinou mnohých dermatologických ťažkostí. Nedostatok vo vode rozpustných vitamínov, ako sú vitamíny zo skupiny B a vitamínu C, sa môže rozvinúť až po mesiacoch znížených dávok. Nedostatok v tukoch rozpustných vitamínov, ako sú vitamíny A, D, E, K a B12 môže byť viditeľné až po roku, pretože si ich telo ukladá relatívne veľké množstvá.
 

Biotín (vitamín B7 či vitamín H)

Medzi dermatologické prejavy nedostatku biotínu patrí stenčenie a vypadávanie vlasov, červená vyrážka (najmä okolo úst), seboroická dermatitída a pliesňové infekcie nechtov a kože.
 
 

Kyselina listová (vitamín B9)

Čo sa týka dermatologických prejavov nedostatku kyseliny listovej, spôsobuje bolestivú ústnu sliznicu, bledosť a zmeny v pigmentácie kože, vlasov či nechtov.
 

Niacín (vitamín B3)

Medzi dermatologické prejavy nedostatku niacínu radíme citlivosť na slnečné žiarenie, dermatitídu, padanie vlasov a vznik červených lézií na koži. Tie bývajú symetrické a objavujú sa v oblastiach kože vystavených ultrafialovému žiareniu. Prejaviť sa môžu na rukách či nohách. Slnečné žiarenie môže tiež spôsobiť vznik červenej vyrážky okolo krku v podobe širokého goliera a lézií  v tvare motýľa na tvári.
 
 

Vitamín B6

Vplyv nedostatku vitamínu B6 na pleť sa prejavuje rozvojom seboroickej dermatitídy, atrofickou glositídou s vredmi, popraskanými perami a kútikmi pier, zápalom spojiviek a intertrigo-om (vznikom zaparenín).
 
 

Vitamín B12

Nedostatok vitamínu B12 sa dermatologicky prejavuje bledosťou a hnedošedou farbou nechtov na rukách i nohách.
 
 

Vitamín A

Nedostatok vitamínu A má na pleť skutočne negatívny vplyv. Spôsobuje xerózu(chorobnú suchosť pleti), pre ktorú je typický vznik jemných vrások a šupín. Ďalej folikulárnu hyperkeratózu, pre ktorú sú typické červeno-hnedé folikulárne papuly s centrálnym keratinizovanými zvýšeným čapíkom. Tieto lézie sa zvyčajne sústreďujú okolo lakťov a kolien, ale môžu sa rozprestrieť po celej dĺžke končatín.
 
 

Vitamín C

Vitamín C je súčasťou početných reakcií kolagénovej syntézy a hrá výraznú úlohu vo formovaní kolagénu aj aminokyselín, a preto je jeho vplyv na pleť skutočne výrazný. Kľúčový je aj jeho vplyv pri hojení zranení. Jeho výrazný nedostatok spôsobuje skorbut, pre ktorý je typická celková únava, anémia, choroby ďasien a krvácanie. Medzi dermatologické prejavy patria defekty rozvoja spojivového tkaniva vrátane drsnej kože, folikulárna hyperkeratóza, perifokulárna hemorágia, náchylnosť k vzniku modrín, petechie a vznik trhlín na pleti.
 
 

Mikronutrienty a stopové prvky

Šesť mikronutrientov (sodík, draslík, vápnik, horčík, chlór, fosfor) a deväť stopových prvkov (zinok, selén, molybdén, chróm, meď, jód, železo, mangán a fluór) sú v ľudskej strave kľúčové. Nedostatok železa je najbežnejším nedostatkom na svete. Medzi jeho najvýraznejšie dermatologické prejavy patrí bledosť, strata vlasov, rozstrapkané nechty, nechty s centrálnou ryhou a koilonychie (lyžičkovité nechty). Medzi nedostatky zinku sa radí alopécia, dermatitída, xeróza, seboroická dermatitída, stenčenie vlasov a zhoršené hojenie zranení. Nedostatok ďalších mikronutrientov a stopových prvkov sa prejavuje najmä nadmernou suchosťou pleti, ktorá v dôsledku spôsobuje vznik vrások, šupín alebo dokonca praskanie pokožky.
 

Aký vplyv na pleť má nedostatok makronutrientov?

Bielkoviny sú kľúčové živiny pre ľudský rast a zachovanie telesných tkanív. Bielkoviny majú radu funkcií vrátane katalyzácie metabolických reakcií, replikáciu DNA, transport molekúl a bunkovú signalizáciu. Aminokyseliny sú primárnou zložkou bielkovín. Nutričná charakteristika bielkovín záleží na ich aminokyselinovej kompozícii. Existuje deväť esenciálnych kyselín: histidín, lyzín, izoleucín, leucín, metionín, tryptofán, treonín, valín a fenylalanín.
 
Nedostatok bielkovín sa prejavuje edémom a hnisajúcou dermatózou. V súvislosti s hnisajúcou dermatózou sa prejavuje nedostatok bielkovín vo vyrážke, nerovnom sfarbení hlasov a zníženej pigmentácií pleti, zhoršenom hojení zranení alebo dermatitíde.
 
Esenciálne mastné kyseliny musia ľudia získať zo stravy, pretože telo ich nedokáže samo syntetizovať. Dve esenciálne mastné kyseliny sú kyselina linolénová (omega-6 mastná kyselina) a kyselina alfa-linolénová (omega-3 mastná kyselina). Nedostatok esenciálnych mastných kyselín sa objavuje veľmi zriedka a je možné proti nemu preventívne pôsobiť. V prípade nedostatku esenciálnych mastných kyselín sa môže objaviť šupinatá dermatitída či alopécia.
 

Ako s nedostatkom bojovať

Čistá, zdravá a dobre hydratovaná pleť závisí na vyváženosti mnohých vitamínov, živín a stravy, ktorá by mala byť postavená na potrebách jedinca, aby zabezpečila jeho zdravie aj zdravú pleť. Ak je na vine suchej pleti nedostatok niektorých vitamínov, je vhodné konzultovať všetko so svojím lekárom. Konzumácia potravinových doplnkov s chýbajúcimi vitamínmi môže dramaticky zlepšiť stav pleti, najmä ak je nedostatok danej živiny výrazný. Obsah vitamínov a živín by mal byť dosiahnutý ideálne prostredníctvom vyváženej stravy. Pridaním zeleniny ku každému jedlu a vyberaním si receptov, ktoré zahŕňajú potraviny bohaté na vitamín A, napomôže zaistiť, aby sa nedostatok vitamínov nestal dôvodom toho, prečo je pleť suchá.
 
Okrem vhodných výživových doplnkov je vhodné pre boj so suchou pleťou samozrejme tiež zaradiť používanie topicky aplikovaných prípravkov, najmä tých obohatených o vitamín A, vitamín E či aloe vera. Tie môžu pomôcť hojeniu pleti, rovnako ako pitie veľkého množstva vody, ktoré zaistí hydratáciu zvonku aj zvnútra.
 
 
Prejavov nedostatku živín existuje veľa, tu sme sa zamerali len na ich dermatologické prejavy.
Staršie články:
7 dôvodov, prečo je Açaí super: Prevencia rakoviny, lepšie trávenie, viac energie ...
Zdravý život16.4.2016

7 dôvodov, prečo je Açaí super: Prevencia rakoviny, lepšie trávenie, viac energie ...

Malé fialové bobuľky Açaí pripomínajú modré hrozno. Pochádza z palmy Açaí, ktorá rastie v strednej a južnej Amerike, najmä v amazonských dažďových pralesoch. Prečo by vás toto drobné ovocie malo zaujímať?

Kyselina chlorogenová vám pomôže schudnúť. Nájdete ju v zelenej káve
Zdravý život27.3.2016

Kyselina chlorogenová vám pomôže schudnúť. Nájdete ju v zelenej káve

Chudnutie môže byť skutočne neuveriteľne zložitá záležitosť, dosť možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Práve preto sa na trhu objavujú stále nové výživové doplnky, ktoré majú pomôcť ľuďom v úsilí schudnúť. Jedným z nich je aj extrakt zo zelenej kávy. Ako telesnú hmotnosť ovplyvňuje? A či vôbec skutočne funguje?

Oslávte svätého Valentína tento rok netradične: sebaláskou a rozmazlováním
Zdravý život10.2.2016

Oslávte svätého Valentína tento rok netradične: sebaláskou a rozmazlováním

Oslava lásky a zamilovanosti môže byť fajn, aj ak práve nikoho nemáte. Čo tak tento rok osláviť 14. februára láskou k sebe samej, a zaobstarať si pre seba nejaký pekný darček? Buďte krásna, mladistvá a plná energie, veď svätý Valentín predsa nemusí nutne oslavovať len partnerskú lásku :-).

Na horách vaša pleť potrebuje tri veci. A my presne vieme, ktoré!
Zdravý život3.2.2016

Na horách vaša pleť potrebuje tri veci. A my presne vieme, ktoré!

Zima je čarovný čas, kedy vyrážame na dovolenku do snehom zaviatych hôr, kde mrzne a my si užívame lyžiarskych, snowboardových a iných mrazivých radovánok. Lenže to čo si užívame my, si zďaleka neužíva naša pleť. Ba naopak. Pre pleť je zimné obdobie snáď to najnáročnejšie.

Viete, že hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje vašu pleť?
Zdravý život31.12.2015

Viete, že hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje vašu pleť?

Antikoncepčné tabletky primárne pôsobia proti počatiu, však pretože "hýbu" hladinou hormónov v celom organizme, nemožno ich komplexné pôsobenie brať na ľahkú váhu. Na telo totiž môžu mať celú škálu účinkov, niektoré pozitívne a niektoré skôr negatívne.