Viete, že hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje vašu pleť?

Viete, že hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje vašu pleť?

Antikoncepčné tabletky primárne pôsobia proti počatiu, však pretože "hýbu" hladinou hormónov v celom organizme, nemožno ich komplexné pôsobenie brať na ľahkú váhu. Na telo totiž môžu mať celú škálu účinkov, niektoré pozitívne a niektoré skôr negatívne.

Medzi tie najčastejšie negatívne patrí vznik tmavších škvŕn na pokožke, bolesti hlavy, citlivosť poprsia, nevoľnosť alebo znížené libido. Na druhú stranu môže hormonálna antikoncepcia napomôcť ustáleniu menštruačného cyklu a obmedziť nepríjemné pocity spôsobené predmenštruačným syndrómom. Ako však hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje našu pleť?
 

Menej akné

Ako by nestačil diskomfort spojený s menštruáciou ako takou, zvyšuje sa v tomto období tiež riziko, že sa na pleti objaví akné.
 
Za všetko môžu hormóny! V tomto prípade tie, ktoré sú považované za mužské. Aj v ženskom organizme sa totiž produkujú androgény, a práve v období pred menštruáciou majú na svedomí zvýšenú produkciu kožného mazu. Ten je síce pre pleť dôležitým ochranným prvkom, však keď je ho príliš, dokáže upchávať póry a spôsobuje tak pupienky.
 
A akú úlohu zohrávajú v tom všetkom antikoncepčné pilulky? V niektorých prípadoch totiž ich konzumácia znižuje schopnosť androgénov stimulovať tvorbu nadbytočného kožného mazu, čo v dôsledku vedie k redukcii prejavov akné. V Spojených štátoch amerických dokonca niektoré zo značiek hormonálnej antikoncepcie schválil Úrad pre kontrolu potravín a liečiv ako prostriedky na liečbu akné.
 

Mastná pleť

Tabletiek hormonálnej antikoncepcie existuje nadmerné množstvo. Každý typ je iný, a preto každý typ ovplyvňuje ženské telo trochu inak.
 
Ako sme spomenuli vyššie, hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje v organizme hladiny androgénov. Nemusí ju však vždy ovplyvňovať tak, ako by sme si predstavovali. Môže sa stať, že sa hladina androgénov nekontrolovateľne "rozhodí" a naopak dôjde k zvýšeniu produkcie kožného mazu, a nie k je  zníženiu. Organizmus si zvyčajne na hormonálnu antikoncepciu zvykne, však toto "zvykanie" nemusí nutne prebehnúť zo dňa na deň, a aj zvýšená mastnota pleti tak môže pretrvávať dlhšie.
 

Tmavé škvrny

Melazma sa síce niekedy nazýva "maskou tehotenstva", ale objavuje sa aj u mnohých žien, ktoré tehotenstvom ešte neprešli. Pre melazmu je typický vznik tmavších škvŕn na miestach pleti, ktoré sú najviac vystavovaná slnečnému žiareniu, napríklad na tvári.
 
Prečo sa  v angloamerických krajinách prezýva melazma maskou? Pretože typicky pokrýva oblasť od hornej pery až k čelu a je často symetricky roztiahnutá rovnako na obe strany tváre.
 
Vznik melazmy je zviazaný so ženskými hormónmi, preto sú ňou najčastejšie postihnuté tehotné ženy, ženy, ktoré berú hormonálnu antikoncepciu a ženy podstupujúci hormonálnu substitučnú terapiu.
 

Nadmerný rast chĺpkov a fúzov

Odstraňovanie chĺpkov je síce procedúra náročná na čas, no pre mnoho žien nevyhnutná. Ďaleko náročnejšia je však pre ženy, ktoré trpia hirsutizmom, teda nadmerným rastom tvrdých, tmavých chĺpkov na nežiaducich oblastiach tela, napríklad na tvári, chrbte, poprsí a bruchu.
 
Tento stav nie je zďaleka tak nezvyčajný, ako sa môže zdať. Často býva spojený so syndrómom polycystických vaječníkov, ktorý stimulujú v organizme zvýšenú produkciu androgénov. Ako to všetko súvisí s hormonálnou antikoncepciou? Sú to práve antikoncepčné pilulky, ktoré sú schopné produkciu androgénov regulovať, a tým pádom regulujú aj nepríjemné prejavy hirsutizmu.
Staršie články:
Večnú mladosť vám nezaručíme. Alebo áno?
Zdravý život16.11.2015

Večnú mladosť vám nezaručíme. Alebo áno?

Tajomstvo elixíru mladosti hľadá ľudstvo snáď už od svojho počiatku. Lenže ako vieme, pre podobné zázraky je miesto len v rozprávkach, skutočnú mladosť nám nedokáže vrátiť nič. Lenže kto tu hovorí o navrátení mladosti? Ono by predsa stačilo, len spomaliť starnutie organizmu. A to v súčasnosti ide a nepotrebujete k tomu ani čarovanie kúzelníkov, ani skalpely plastických chirurgov.

Denne zjete 5 porcií ovocia a zeleniny a máte pocit, že vám to zaručí zdravie? Kdeže..
Zdravý život21.10.2015

Denne zjete 5 porcií ovocia a zeleniny a máte pocit, že vám to zaručí zdravie? Kdeže..

Príde vám zbytočné konzumovať rôzne doplnky stravy, pretože ste presvedčení, že všetky potrebné vitamíny a minerály načerpáte z toho, čo zjete? Tak to pozor, nedostatok dôležitých živín sa nemusí vyhnúť ani toho, kto príma veľké množstvo ovocia a zeleniny.

9 tipov na bezpečné opaľovanie, čo sa vám budú ešte toto leto hodiť
Zdravý život3.8.2015

9 tipov na bezpečné opaľovanie, čo sa vám budú ešte toto leto hodiť

Aj keď priznávame, že hneď prvá informácia nie je zrovna najšťastnejšia. Na úvod je totiž potrebné zdôrazniť, že žiadna 100% ochrana proti slnečným lúčom neexistuje. Bohužiaľ ...

Ochranný faktor SPF v opaľovacích krémoch Vás ochrání len pred UVB žiarením!
Zdravý život26.4.2015

Ochranný faktor SPF v opaľovacích krémoch Vás ochrání len pred UVB žiarením!

O škodlivosti UVA a UVB žiarenia sa hovorí skoro všade. Vedeli ste ale, že onen vzývaný "SPF" faktor, ktorý vidíme na každej fľaštičke opaľovacieho krému, sa týka len UVB žiarenia? A viete vôbec, čo "SPF" vlastne znamená?

Rady pre krásne, zdravé a väčšie pery
Zdravý život17.2.2014

Rady pre krásne, zdravé a väčšie pery

Pery sú spolu s očami najvýraznejším bodom tváre, ktorý dokáže upútať pozornosť na prvý pohľad. Starostlivo nalíčené pery majú tú moc potlačiť drobné vady krásy. Možno aj to je dôvod, prečo sú krásne a plné pery u žien tak žiadúce. Na prvom mieste by však vždy malo byť zdravie pier, až potom krása, ktorá z neho vyplýva.