Kyselina chlorogenová vám pomôže schudnúť. Nájdete ju v zelenej káve

Kyselina chlorogenová vám pomôže schudnúť. Nájdete ju v zelenej káve

Chudnutie môže byť skutočne neuveriteľne zložitá záležitosť, dosť možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Práve preto sa na trhu objavujú stále nové výživové doplnky, ktoré majú pomôcť ľuďom v úsilí schudnúť. Jedným z nich je aj extrakt zo zelenej kávy. Ako telesnú hmotnosť ovplyvňuje? A či vôbec skutočne funguje?

Ako už napovedá názov, ide o zelené kávové bôby. Tie okrem iného obsahujú kyselinu chlorogenovú, o ktorej sa predpokladá, že dokáže podporiť chudnutie.
 
Čo sú to zelené kávové bôby? V podstate sa jedná o normálne kávové bôby, ktoré neprešli procesom praženia. Majú od prírody zelenú farbu, a práve až pražením získajú hnedú farbu, na ktorú sme zvyknutí u klasickej kávy. Kávové bôby sú veľkou zásobárňou antioxidantov a farmakologicky aktívnych zložiek. Dve najdôležitejšie sú kofeín a kyselina chlorogenová. Podľa mnohých odborníkov je to práve táto látka, ktorá je hlavnou zložkou zelenej kávy, ktorá napomáha chudnutiu.
 
Pražením sa však väčšina kyseliny chlorogenovej v bôboch znehodnotí. Práve z tohto dôvodu nemá tradičná káva valný efekt na redukciu kíl.
 
Ani kofeín však nezostáva pozadu, dokáže totiž stimulovať a zrýchliť metabolizmus o 3 až 11%. Najefektívnejšou zložkou však stále zostáva kyselina chlorogenová. Ta redukuje absorpciu karbohydrátov z tráviaceho traktu, čo znižuje hladinu cukru v krvi. Tento názor podporujú štúdie. Ak majú skutočne pravdu, konzumácia zelenej kávy pôsobí na organizmus ako nízkosacharidová diéta.
Zelená káva na chudnutie

Menej tuku v pečeni

Ďalšie štúdie preukázali, že kyselina chlorogenová znižuje telesnú hmotnosť, zmenšuje množstvo tuku prijatého zo stravy, zmenšuje objem tuku v pečeni a zlepšuje funkciu hormónu adiponectinu, ktorý napomáha "spaľovať" tuky.
 
Kyselina chlorogenová tiež zlepšuje hladinu cholesterolu a triglyceridov, a tak podporuje zdravie kardiovaskulárnej sústavy.
 
Kyselinou chlorogenovou sa vo vedeckých experimentoch na ľuďoch zaoberali odborníci celkom často, máme preto k dispozícii výsledky niekoľkých štúdií, ktoré rozhodne stoja za zmienku.
 
Jedna zo štúdií zahŕňala 30 obéznych ľudí. Po dobu 12 týždňov konzumovala prvá skupina osôb tradičnú instantnú kávu, zatiaľ čo druhá skupina konzumovala instantnú kávu obohatenú o 200 mg extraktu zo zelenej kávy. Členovia ani jednej zo skupín nijako nemenili svoje stravovacie návyky alebo fyzickú aktivitu. Po dvanástich týždňoch došlo na váženie. Členovia skupiny, ktorá konzumovala normálnu kávu, schudli 1,7 kg, členovia druhej skupiny potom v priemere 5,4kg a znížili percento telesného tuku o 3,6% (prvá skupina ho znížila len o 0,7%).
 
Možný mechanizmus, ktorým zelená káva ovplyvňuje chudnutie má čo robiť s vplyvom kyseliny chlorogenovej na absorpciu cukru zo škrobu a na syntézu tuku v tele. Pokusy na zvieratách ukázali, že podávané dávky kyseliny chlorogenovej redukujú absorpciu glukózy. Tento vplyv na metabolizmus glukózy môže zohrávať ochrannú úlohu pri cukrovke a môže tiež vysvetliť vplyv zelenej kávy na telesnú hmotnosť. To preukazuje štúdia,  počas ktorej bola skupine jedincov podávaná instantná káva obohatená o kyselinu chlorogenovú. Vďaka zníženej absorpcii glukózy kontrolná skupina schudla. Ďalšie pokusy preukazujú, že táto látka znižuje syntézu tuku a zlepšuje hladiny cholesterolu a triglyceridov.
Zelená káva

Nielen na chudnutie, ale aj na cievy

Zelená káva môže tiež pozitívne pôsobiť na krvné cievy, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca. Dávky medzi 140 až 720 mg denne zapríčiňujú zníženie krvného tlaku (preukázané ako v štúdiách na potkanoch, tak ľuďoch s vysokým krvným tlakom). Kyselina chlorogenová pôsobí tiež ako antioxidant.
 
Medzi ďalšie benefity konzumácie extraktu zelenej kávy patrí pravdepodobne aj zlepšenie nálady. V štúdii, ktorá sa objavila v žurnálu Psychofarmakológia, podávali kávu a kávu bez kofeínu obohatenú o kyselinu chlorogenovú skupine zdravých, starších osôb. Skupina, ktorej bola podávaná obohatená káva s kofeínom, potom uviedla, že sa im po nápoje zlepšila nálada aj kognitívne schopnosti. Obohatená káva bez kofeínu tento efekt nemala.
 
Vyskúšajte sami, ako sa budete po zelenej káve cítiť!
 
Staršie články:
Oslávte svätého Valentína tento rok netradične: sebaláskou a rozmazlováním
Zdravý život10.2.2016

Oslávte svätého Valentína tento rok netradične: sebaláskou a rozmazlováním

Oslava lásky a zamilovanosti môže byť fajn, aj ak práve nikoho nemáte. Čo tak tento rok osláviť 14. februára láskou k sebe samej, a zaobstarať si pre seba nejaký pekný darček? Buďte krásna, mladistvá a plná energie, veď svätý Valentín predsa nemusí nutne oslavovať len partnerskú lásku :-).

Na horách vaša pleť potrebuje tri veci. A my presne vieme, ktoré!
Zdravý život3.2.2016

Na horách vaša pleť potrebuje tri veci. A my presne vieme, ktoré!

Zima je čarovný čas, kedy vyrážame na dovolenku do snehom zaviatych hôr, kde mrzne a my si užívame lyžiarskych, snowboardových a iných mrazivých radovánok. Lenže to čo si užívame my, si zďaleka neužíva naša pleť. Ba naopak. Pre pleť je zimné obdobie snáď to najnáročnejšie.

Viete, že hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje vašu pleť?
Zdravý život31.12.2015

Viete, že hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje vašu pleť?

Antikoncepčné tabletky primárne pôsobia proti počatiu, však pretože "hýbu" hladinou hormónov v celom organizme, nemožno ich komplexné pôsobenie brať na ľahkú váhu. Na telo totiž môžu mať celú škálu účinkov, niektoré pozitívne a niektoré skôr negatívne.

Večnú mladosť vám nezaručíme. Alebo áno?
Zdravý život16.11.2015

Večnú mladosť vám nezaručíme. Alebo áno?

Tajomstvo elixíru mladosti hľadá ľudstvo snáď už od svojho počiatku. Lenže ako vieme, pre podobné zázraky je miesto len v rozprávkach, skutočnú mladosť nám nedokáže vrátiť nič. Lenže kto tu hovorí o navrátení mladosti? Ono by predsa stačilo, len spomaliť starnutie organizmu. A to v súčasnosti ide a nepotrebujete k tomu ani čarovanie kúzelníkov, ani skalpely plastických chirurgov.

Denne zjete 5 porcií ovocia a zeleniny a máte pocit, že vám to zaručí zdravie? Kdeže..
Zdravý život21.10.2015

Denne zjete 5 porcií ovocia a zeleniny a máte pocit, že vám to zaručí zdravie? Kdeže..

Príde vám zbytočné konzumovať rôzne doplnky stravy, pretože ste presvedčení, že všetky potrebné vitamíny a minerály načerpáte z toho, čo zjete? Tak to pozor, nedostatok dôležitých živín sa nemusí vyhnúť ani toho, kto príma veľké množstvo ovocia a zeleniny.