7 dôvodov, prečo je Açaí super: Prevencia rakoviny, lepšie trávenie, viac energie ...

7 dôvodov, prečo je Açaí super: Prevencia rakoviny, lepšie trávenie, viac energie ...

Malé fialové bobuľky Açaí pripomínajú modré hrozno. Pochádza z palmy Açaí, ktorá rastie v strednej a južnej Amerike, najmä v amazonských dažďových pralesoch. Prečo by vás toto drobné ovocie malo zaujímať?

Na to, ako je dužinaté ovocie Açaí malé, je priamo preplnené antioxidantmi a živinami, ktoré naše telo potrebuje pre správne fungovanie a zachovanie zdravia. Plody Açaí sú považované za superpotravinu práve vďaka svojmu výnimočnému chemickému zloženiu. Açaí má bezpočet zdravotných benefitov, a je takmer nemožné ich všetky vymenovať. Preto tu teraz pre vás vypíšeme tie najdôležitejšie.
 

1. Antioxidačná bomba

Mnoho zdravotných benefitov Açaí je spätých s antioxidačným potenciálom týchto plodov. Na antioxidačné zložky zvané antokyány a polyfenolické flavonoidy je totiž Açaí obzvlášť bohaté.
 
Antokyány sú zodpovedné za fialovú farbu plodov. Napomáhajú v boji proti kardiovaskulárnym chorobám a rakovine. Spoločne s flavonoidmi neutralizujú voľné radikály a chránia organizmus pred veľkým počtom ochorení a predčasným starnutím.
 
Okrem vyššie spomínaného antioxidanty pomáhajú nášmu telu zbaviť sa nebezpečných toxínov, ako sú napríklad pesticídy, fungicídy, ťažké kovy, choloroform, toxíny z priemyselného znečistenia a ďalšie chemické látky, ktoré sú príčinou mnohých porúch a chorôb organizmu. Niektoré z uskutočnených štúdií ukazujú, že majú plody Açaí väčšiu antioxidačnú silu než brusnice, maliny, černice, jahody či čučoriedky, ktoré sú všeobecne považované za najväčšie zdroje antioxidantov.
 
Strava bohatá na Açaí tak podporuje imunitný systém, chráni organizmus pred voľnými radikálmi, pôsobí ako prevencia predčasného starnutia a chráni organizmus pred rôznymi ochoreniami.
 

2. Zníži cholesterol a podporí zdravie kardiovaskulárnej sústavy

Plody Açaí sú bohaté na omega-9 a omega-6 mastné kyseliny. Antokyány sú mastné kyseliny, ktoré znižujú hladinu LDLČerstvé ACAI cholesterolu ( "zlý cholesterol") a naopak zvyšujú hladinu HDL cholesterolu ( "dobrý cholesterol"). Pre zdravé cievy a srdce je teda Açaí to pravé orechové!
 
Znižovanie hladiny cholesterolu podporuje tiež vysoký obsah vlákniny v plodoch Açaí. Naviac je Açaí skvelým zdrojom rastlinných sterolov, ktoré pracujú spoločne s omega-6 a omega-9 mastnými kyselinami ako prevencia ochorení sústavy srdca. Znižujú riziko vzniku krvnej zrazeniny a zlepšujú cirkuláciu krvi.
 

3. Zlepší trávenie

Vďaka výnimočne vysokému obsahu vlákniny napomáha Açaí zachovať zdravú tráviacu sústavu. Zlepšuje trávenie potravy a čo je nemenej dôležité, podporuje správne vyprázdňovanie hrubého čreva. A tak pôsobí ako prevencia syndrómu dráždivého čreva, hemoroidov a uľavuje od zápchy.
 

4. Nabudí obranyschopnosť a pôsobí ako prevencia rakoviny

Ďalšie veľké pozitívum Açaí leží v jeho schopnosti posilňovať imunitný systém. Antioxidanty, ktoré sa v tomto drobnom ovocí nachádzajú, bojujú proti negatívnemu vplyvu voľných radikálov a chránia organizmus pred vírusmi, baktériami a parazitmi, a tým pádom pôsobia ako prevencia rozvoja mnohých ochorení a infekcií. Vďaka tomu všetkému posilňujú náš imunitný systém a podporujú jeho zdravie fungovanie.
 
Plody Açaí sú bohaté na vitamín C a kyselinu elagovú, ktoré synergicky s antioxidantmi antokyánmi a polyfenolami bojujú proti rakovine. Všetky tieto látky obmedzujú proliferáciu rakovinových buniek a naopak podporujú ich odumieranie.
 

5. Omladenie pleti

Pravidelná konzumácia Açaí napomáha predčasnému starnutiu organizmu, a tým pádom aj pleti. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov môžu plody Açaí spomaliť proces starnutia a redukovať bunkové oxidatívne poškodenie spôsobené vnútornými a vonkajšími faktormi, medzi ktoré patrí ultrafialové žiarenie, chemické látky v ovzduší, potravinové aditíva alebo cigaretový dym a ďalšie. Açaí tak minimalizuje poškodenie spôsobené oxidatívnym stresom, ktorého vinníkmi sú voľné radikály.
 
Olej z Açaí obsahuje veľa produktov starostlivosti o pleť. Znižuje prejavy vrások, povädnutú kožu a pleti prepožičiava zdravý a mladistvý vzhľad.
 

6. Bystrá myseľ

Plody Açaí podporujú mozgovú aktivitu, opäť vďaka vysokému obsahu antioxidantov (antokyanov a polyfenolov). Tieto zložky fungujú v tandeme: chránia mozgové bunky pred poškodením a spomaľujú úpadok kognitívnych schopností spôsobený rastúcim vekom. Konzumácia Açaí napomáha zlepšovať pamäť a sústredenie, a tiež zlepšuje kvalitu spánku.
 

7. Viagra z pralesa

Vďaka vysokému obsahu hodnotných živín a antioxidantov vás Açaí nabudí, a ešte k tomu zlepší vašu výdrž. Plody napomáhajú telu zbaviť sa toxínov, čím dochádza k zníženiu únavy, letargie a apatie. Pretože sú bohaté na sacharidy, bielkoviny a zdravé tuky, udržujú stále vysokú úroveň energie, zatiaľ čo celodenne zvyšujú výkonnosť v bežnom živote.
 
O Açaí sa často hovorí ako o "viagre z amazonského pralesa". Verí sa, že zvyšuje libido a chuť na sex. Dôvod zrejme leží práve v podpore výkonu organizmu, zlepšení cirkulácie krvi a prívalu energie.
Staršie články:
Kyselina chlorogenová vám pomôže schudnúť. Nájdete ju v zelenej káve
Zdravý život27.3.2016

Kyselina chlorogenová vám pomôže schudnúť. Nájdete ju v zelenej káve

Chudnutie môže byť skutočne neuveriteľne zložitá záležitosť, dosť možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Práve preto sa na trhu objavujú stále nové výživové doplnky, ktoré majú pomôcť ľuďom v úsilí schudnúť. Jedným z nich je aj extrakt zo zelenej kávy. Ako telesnú hmotnosť ovplyvňuje? A či vôbec skutočne funguje?

Oslávte svätého Valentína tento rok netradične: sebaláskou a rozmazlováním
Zdravý život10.2.2016

Oslávte svätého Valentína tento rok netradične: sebaláskou a rozmazlováním

Oslava lásky a zamilovanosti môže byť fajn, aj ak práve nikoho nemáte. Čo tak tento rok osláviť 14. februára láskou k sebe samej, a zaobstarať si pre seba nejaký pekný darček? Buďte krásna, mladistvá a plná energie, veď svätý Valentín predsa nemusí nutne oslavovať len partnerskú lásku :-).

Na horách vaša pleť potrebuje tri veci. A my presne vieme, ktoré!
Zdravý život3.2.2016

Na horách vaša pleť potrebuje tri veci. A my presne vieme, ktoré!

Zima je čarovný čas, kedy vyrážame na dovolenku do snehom zaviatych hôr, kde mrzne a my si užívame lyžiarskych, snowboardových a iných mrazivých radovánok. Lenže to čo si užívame my, si zďaleka neužíva naša pleť. Ba naopak. Pre pleť je zimné obdobie snáď to najnáročnejšie.

Viete, že hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje vašu pleť?
Zdravý život31.12.2015

Viete, že hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje vašu pleť?

Antikoncepčné tabletky primárne pôsobia proti počatiu, však pretože "hýbu" hladinou hormónov v celom organizme, nemožno ich komplexné pôsobenie brať na ľahkú váhu. Na telo totiž môžu mať celú škálu účinkov, niektoré pozitívne a niektoré skôr negatívne.

Večnú mladosť vám nezaručíme. Alebo áno?
Zdravý život16.11.2015

Večnú mladosť vám nezaručíme. Alebo áno?

Tajomstvo elixíru mladosti hľadá ľudstvo snáď už od svojho počiatku. Lenže ako vieme, pre podobné zázraky je miesto len v rozprávkach, skutočnú mladosť nám nedokáže vrátiť nič. Lenže kto tu hovorí o navrátení mladosti? Ono by predsa stačilo, len spomaliť starnutie organizmu. A to v súčasnosti ide a nepotrebujete k tomu ani čarovanie kúzelníkov, ani skalpely plastických chirurgov.