Poznáme vitamíny, ktoré vás zbavia únavy

Poznáme vitamíny, ktoré vás zbavia  únavy

S chronickou únavou sa môže stretnúť každý z nás, najmä jedinci citlivejší na vplyv a výkyvy počasia. Prejavuje sa celkovým úbytkom energie, konštantnou únavou, zníženou koncentráciou a zvýšenou potrebou spánku.

Môže viesť k podráždenosti, apatii alebo dokonca depresiám, čo sa môže negatívne odraziť aj na vašom pracovnom nasadení. Pocity únavy vás síce nezaženú do postele, ale majú negatívny vplyv na kvalitu života a navyše oslabunie obranyschopnosti. Organizmus je potom náchylnejšie najmä k respiračným infekciám.
 
Za pocity únavy môžme viniť nedostatok dôležitých vitamínov a ďalších živín. Napríklad nedostatok vitamínu C spôsobuje znížené využívanie kyslíka v bunkách a tkanivách, čo má za následok únavu a oslabenie imunity. Dobrá správa však je, že proti únave môžme bojovať a to, kombináciou správnej stravy, dostatočným príjmom tekutín, fyzickou aktivitou a pobytom na čerstvom vzduchu. Pohodlným a účinným pomocníkom sú aj výživové doplnky, ktoré vám dodajú potrebné dávky živín.
 
Chcete okamžitú dávku energie? Získate ju vďaka potravinovému doplnku LIFE ENERGY by Brandeis Clinic.
 
 Únava 

Vitamíny a minerály, čo vám dodajú energiu

Vitamín C

Prvým krokom, ako odstrániť únavu, by malo byť zvýšenie príjmu vitamínu C. Vitamín C sa podieľa v organizme na rade procesov a pôsobí antioxidačne. Rovnako tak skracuje dobu liečby prechladnutia. Denná suplementácia vitamínom C zlepšuje schopnosť imunitného systému bojovať proti baktériám a vírusom, s ktorými organizmus prichádza do kontaktu.
 
Medzi ďalšie benefity plynúce z konzumácie vitamínu C je zníženie bolestivosti svalov po náročných fyzických výkonoch, práve vďaka lepšiemu okysličeniu.
 

Vitamín B

Adekvátny príjem vitamínov zo skupiny B, ktoré nájdeme v mäse, rybách, obilninách, strukovinách či pšeničných klíčkoch, môže pomôcť prekonať únavu aj melancholické nálady, ktoré sú s únavou často spojené. Okrem pozitívneho vplyvu vitamínov zo skupiny B na náladu hrajú úlohu aj pri uvoľňovaní energie z jedla (zúčastňujú sa premeny cukrov a tukov na energiu), podieľajú sa na správnom fungovaní nervového systému a podporujú bunkový vývoj a rast krvných ciev.
 

Vitamín B12

Vitamín B12 je vo vode rozpustný vitamín, ktorý má výrazný vplyv na fungovanie mozgu a nervovej sústavy. Pri dennej suplementácii zvyšuje vitamín B12 energiu aj výdrž už počas prvých dvoch až troch týždňov od začatia konzumácie.
 

Kyselina listová

Nedostatok kyseliny listovej (známej tiež ako folát či vitamín B9) spôsobuje zmätenie, depresie a znížené fungovanie mozgu. To často sprevádza duševná únava a pomalý reakčný čas. Preto je lepšie mať kyseliny listovej v organizme dostatok! Ten vám zaručí výživový doplnok YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic.
 
 

Vitamín A

Vitamín A sa podieľa v našom organizme na niekoľkých dôležitých mechanizmoch, od zaistenia ostrého zraku po udržiavanie dostatočnej energie. Napomáha totiž pri produkcii červených krviniek, ktoré sú zodpovedné za transport kyslíka a ďalších živín do tkanív. A ako už vieme, okysličenie tkanív je pre zachovanie energie kľúčové.
 

Dva minerály

Medzi minerály, ktorých príjem je z dôvodu vyčerpania, únavy a stresu kľúčový patrí horčík a železo. Ich nedostatok sa prejavuje práve únavou, letargiou a náchylnosťou k rozvoju rôznych infekcií, navyše dochádza k spomaleniu myšlienkových procesov.
 

Proti únave využite výživové doplnky

Ani tou najlepšou úpravou jedálnička nie je však vždy možné zvýšiť potrebu živín do organizmu, ktoré potrebuje v namáhavých obdobiach ako napríklad prechod ročných období, výkyvy počasia, vysoká psychická a fyzická záťaž, obdobia ochorení. Predovšetkým u ľudí s nedostatočnou výživou ako bývajú seniori či chronickí pacienti alebo u ľudí vystavených stresu (biznismeni, študenti) je spotreba živín v týchto obdobiach ešte vyššia.
 
Náš imunitný systém by sme preto mali podporovať pravidelne. Efektívny spôsob, ako proti únave bojovať je siahnuť po vyváženom výživovom doplnku s obsahom vitamínov a minerálov. Vyberte si produkty s obsahom vitamínov A, C, E a vitamínov zo skupiny B, a tiež horčíka, železa, selénu a zinku.
Staršie články:
Chýbajúce vitamíny a minerály môžu byť príčinou vašej depresie aj zlej nálady!
Zdravý život31.5.2016

Chýbajúce vitamíny a minerály môžu byť príčinou vašej depresie aj zlej nálady!

Jar je obdobie, kedy sa veľa ľudí trápi zlou náladou, nedostatkom energie alebo dokonca depresiou. Prečo sa , ale trápiť, keď je možné tieto nedostatky vyriešiť adekvátnym príjmom vitamínov a minerálov?

Okrem toho, že vás detox nabije energiou, môže vám aj zachrániť život
Zdravý život27.4.2016

Okrem toho, že vás detox nabije energiou, môže vám aj zachrániť život

Hovoríte si, ako je to možné? Jednoducho, detox čiže očista dokáže váš organizmus zbaviť nebezpečných látok, a ak je cielený na hrubé črevo, pôsobí ako jeho prevencia rakoviny.

Viete, že vaša zlá pleť môže mať príčinu v nedostatku živín?
Zdravý život25.4.2016

Viete, že vaša zlá pleť môže mať príčinu v nedostatku živín?

Nedostatok živín sa v organizme prejavuje rôzne. Nás zaujíma predovšetkým jeho vplyv na pokožku a nechty. Najmä suchá, hrubá koža, lámavé a nekvalitné vlasy sa prejavujú s nedostatkom dôležitých mikronutrientov (vitamíny, minerály, stopové prvky) a makronutrientov (sacharidy, tuky, bielkoviny) .

7 dôvodov, prečo je Açaí super: Prevencia rakoviny, lepšie trávenie, viac energie ...
Zdravý život16.4.2016

7 dôvodov, prečo je Açaí super: Prevencia rakoviny, lepšie trávenie, viac energie ...

Malé fialové bobuľky Açaí pripomínajú modré hrozno. Pochádza z palmy Açaí, ktorá rastie v strednej a južnej Amerike, najmä v amazonských dažďových pralesoch. Prečo by vás toto drobné ovocie malo zaujímať?

Kyselina chlorogenová vám pomôže schudnúť. Nájdete ju v zelenej káve
Zdravý život27.3.2016

Kyselina chlorogenová vám pomôže schudnúť. Nájdete ju v zelenej káve

Chudnutie môže byť skutočne neuveriteľne zložitá záležitosť, dosť možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Práve preto sa na trhu objavujú stále nové výživové doplnky, ktoré majú pomôcť ľuďom v úsilí schudnúť. Jedným z nich je aj extrakt zo zelenej kávy. Ako telesnú hmotnosť ovplyvňuje? A či vôbec skutočne funguje?