Pozor, vaša pleť vám možno dáva najavo vážny zdravotný problém!

Pozor, vaša pleť vám možno dáva najavo vážny zdravotný problém!

Koža je najväčší orgán tela a často je považovaná za "výkladnú skriňu" zdravotného stavu človeka. Zmeny na pleti, od farebných nerovností až k výrastkom či znamienkam, môžu byť podľa dermatológov mnohokrát tým najskorším varovaním, že je v organizme niečo v neporiadku.

Dermatológ je v podstate lekársky detektív, ktorý pátra po nápovedách: kedy začalo dochádzať k prvým zmenám, prečo sa objavili a aké sú ďalšie symptómy. Tieto kľúče napomôžu lekárovi zistiť, čo sa deje v tele.
 
Mnoho zmien na koži je všeobecne spätých s vnútornými ochoreniami. Ak zaregistrujete na pleti nejaké nevysvetliteľné zmeny, neváhajte a vydajte sa za lekárom.
 

Čo by ste mali riešiť?

1. Vyrážka

Keď vyrážka nereaguje na liečbu a sprevádzajú ju ďalšie symptómy ako horúčka, bolesť kĺbov či svalov, môže byť znakom vnútorných problémov či infekcie. Môže sa objaviť aj v dôsledku alergie alebo predstavovať reakciu na medikamenty.
 
  • Vyrážka a zhrubnutie kože zozadu na krku alebo okolo rúk (farbou zvyčajne o niečo tmavšia ako prirodzený tón kože) môže byť znakom zvýšeného rizika rozvoja diabetu 2. typu. Ak sa objaví táto vyrážka, spoločne napríklad so zhoršením zraku tiež typickým práve pre cukrovku, je vhodné nechať si zmerať u lekára krvný cukor a prípadne zmeniť svoju stravu.
  • Akantóza, čiže zhrubnutie kože môže byť v niektorých prípadoch aj znakom iného ochorenia, a to rakoviny niektorého z vnútorných orgánov (obvykle žalúdka či obličiek).
  • Fialová vyrážka na spodných častiach nôh, ktorá nereaguje na lokálne aplikované lieky, môže byť znakom infekcie žltačky.
Pre zdravie pleti vyskúšajte výživový doplnok BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic, ktorý obsahuje všetky živiny potrebné pre krásnu a zdravú pokožku.
 
 

2. Tmavnutie pleti a farebné nerovnosti

  • U ľudí postihnutých cukrovkou môže byť tmavnutie pleti (hemochromatóza) znakom zlého metabolizmu železa. Zažltnutý tón pleti môže zase naznačovať problém s obličkami, a pri závažnej situácii môže dôjsť aj ku sfarbeniu očného bielka.
  • Stmavenie pleti, najčastejšie v oblasti jaziev a záhybov kože, rovnako ako na kĺboch ​​(lakte či kolená) môže byť znakom hormonálnych ochorení ako je napríklad Addisonova choroba, ktorá postihuje nadobličky.
 

3. Výrastky

Nové výrastky na pleti by mal vždy skontrolovať dermatológ, pretože ich príčinou môže byť aj rakovina kože. Výrastky však môžu byť aj znakom vnútornej či genetickej choroby.
 
  • Napríklad ochorenie známe ako eruptivný ekzantém, ktoré sa prejavuje žltými škvrnami na rukách, nohách či v tyle, môže byť znakom vysokých hladín triglyceridov, čo značí okrem iného začínajúci diabetes.
  • Aj akné môže poskytnúť informácie o zdravotnom stave. U žien môže byť akné, ktoré sa objavuje najmä okolo spodnej čeľuste, znakom rozvíjajúceho sa syndrómu polycystických vaječníkov. Ten negatívne ovplyvňuje aj telesnú váhu, kvalitu vlasov a dokonca spôsobuje rast chĺpkov na tvári.
 

4. Zmeny nechtov

Zmena farby a tvaru nechtov býva znakom nedostatku dôležitých živín alebo problémov s vnútornými orgánmi.
 
O tom, čo spôsobuje nedostatok živín, si prečítajte v našom článku:
Problémy kože a nechtov: Hlavne chýbajúci zinok vašej pleti naozaj škodí! Problémy kože a nechtov: Hlavne chýbajúci zinok vašej pleti naozaj škodí! Pripravili sme pre vás veľký súpis problémov kože a nechtov, ktore vás môžu postihnutí v dôsledku nedostatku dôležitých živín. A vedzte, že takmer vo všetkom "má prsty" nedostatok zinku. Kto by to bol povedal, že?
 
Zmeny nechtov, ktoré pripomínajú hubovú infekciu, môžu byť výsledkom psoriázy nechtov, hoci sa toto ochorenie týka typicky kože. Ak je tento stav pleti spojený s bolesťou kĺbov, môže sa jednať o tzv. psoriatickú artrózu.
 
Príčinou farebných zmien nechtov môžu byť taktiež problémy s pečeňou a obličkami.
 

5. Suchá koža

Vysoký krvný tlak a problémy s pečeňou môžu niekedy viesť ku zhrubnutiu pleti na predkoleniach. Veľmi suchá a svrbiaca pleť môže byť znakom hormonálnych problémov ako je znížená funkcia štítnej žľazy. Ak pacient nemal do svojich tridsiatich či štyridsiatich rokov veku nikdy problémy s ekzémom a zrazu je jeho pleť suchá a rozvíja sa na nej ekzém, je tu vysoká pravdepodobnosť hormonálnej príčiny.
 
  • Ľudia s autoimunitným ochorením zvaným systemická skleróza môžu zažívať opuchy a zhrubnutia pleti. V ťažších prípadoch môže dôjsť dokonca až ku zhrubnutiu vnútorných orgánov (pľúca, srdce).
Staršie články:
Bojíte sa artrózy? Jedzte brokolicu!
Zdravý život30.6.2016

Bojíte sa artrózy? Jedzte brokolicu!

Pre artrózu, ktorá patrí do skupiny reumatických ochorení, je typický zápal a obmedzená funkčnosť istých častí tela.

Viete, ako spoznáte správne fungujúci imunitný systém? A viete tiež, ako ho môžte podporiť?
Zdravý život30.6.2016

Viete, ako spoznáte správne fungujúci imunitný systém? A viete tiež, ako ho môžte podporiť?

Funkčná obranyschopnosť je základom nášho prežitia. Prečítajte si, aké vitamíny a minerály vám nesmú chýbať!

Problémy kože a nechtov: Hlavne chýbajúci zinok vašej pleti naozaj škodí!
Zdravý život28.6.2016

Problémy kože a nechtov: Hlavne chýbajúci zinok vašej pleti naozaj škodí!

Pripravili sme pre vás veľký súpis problémov kože a nechtov, ktore vás môžu postihnutí v dôsledku nedostatku dôležitých živín. A vedzte, že takmer vo všetkom "má prsty" nedostatok zinku. Kto by to bol povedal, že?

Poznáme vitamíny, ktoré vás zbavia  únavy
Zdravý život22.6.2016

Poznáme vitamíny, ktoré vás zbavia únavy

S chronickou únavou sa môže stretnúť každý z nás, najmä jedinci citlivejší na vplyv a výkyvy počasia. Prejavuje sa celkovým úbytkom energie, konštantnou únavou, zníženou koncentráciou a zvýšenou potrebou spánku.

Chýbajúce vitamíny a minerály môžu byť príčinou vašej depresie aj zlej nálady!
Zdravý život31.5.2016

Chýbajúce vitamíny a minerály môžu byť príčinou vašej depresie aj zlej nálady!

Jar je obdobie, kedy sa veľa ľudí trápi zlou náladou, nedostatkom energie alebo dokonca depresiou. Prečo sa , ale trápiť, keď je možné tieto nedostatky vyriešiť adekvátnym príjmom vitamínov a minerálov?