Ste stále unavená? Poznáme najčastejšie príčiny nadmernej únavy

Ste stále unavená? Poznáme najčastejšie príčiny nadmernej únavy

Nedostatok energie často nebýva spôsobené len nabitým diárom, ale niečím úplne iným. Čítajte ďalej, aké sú možné dôvody vašej únavy a ako proti nim bojovať!

Málo vody

U mnohých žien je príčinou únavy dehydratácia organizmu. Znižuje totiž objem krvi, ktorá vedie k orgánom. Vody by sa malo vypiť aspoň liter a pol denne a v horúcom počasí oveľa viac. A ako zistiť, či pijete dostatok vody? Ak je vaša moč priehľadná alebo bledo žltá, potom prijímate tekutín dostatok. Inak množstvo konzumovanej vody radšej zvýšte!
 

Doprajete si sacharidy

Tie priemyselne spracované v bielom pečive, sladkostiach a cestovinách môžu spôsobiť zvýšenie a rýchle zníženie hladiny krvného cukru, čo vyčerpáva organizmus. Aspoň 50% stravy by síce mali tvoriť sacharidy (ak sa nesnažíte chudnúť), ale je potrebné ich zahrnúť hlavne v ich komplexnej podobe z ovocia, zeleniny a celozrnných produktov.
 
Pýtate sa sama seba, "prečo som stále unavená"? Vyriešte to elegantne: Energiu vám okamžite dodá výživový doplnok LIFE ENERGY by Brandeis Clinic. Ten obsahuje osem vitamínov a šesť prírodných výťažkov!
 
 

Vynechávate jedlá

Do pracovného dňa sa ponoríte so šálkou kávy a v priebehu dňa sa možno zastavíte v kantíne pre sladkú tyčinku? Tak sa nečudujte, že na vás popoludní dopadne únava. Vynechávanie jedál alebo aj veľké pauzy medzi nimi môže mať za následok pokles hladiny krvného cukru a úbytok energie. Na raňajky si dajte cereálie bohaté na vlákninu, ktorá zaručí dostatok energie, a doprajte si aj výživný obed.
 

Neprijímate živiny, ktoré potrebujete

Mnoho žien má nedostatok horčíka, minerálu, ktorý zlepšuje efektivitu buniek a napomáha zachovať energiu. Aby ste mali istotu, že ho prijímate dostatok, dajte si arašidové maslo, zelenú zeleninu a celozrnné produkty.
 
Ďaľej často chýbajú organizmu omega-3-mastné kyseliny, ktoré upravujú metabolizmus a navyšujú príjem kyslíka, a teda dodávajú energiu. Nachádzajú sa v tučných rybách ako je losos, tuniak a makrela, takže si ich párkrát do týždňa doprajte.
 

Príliš veľa televízie

Každá hodina strávená pri televízii znamená v priemere o 144 krokov menej za deň (podľa jednej zo štúdií Harvardskej univerzity). Výsledok? Pomalé, ale vytrvalé priberanie! Skúste na to ísť chytro, buď celkovo obmedzte čas strávený pri televízii alebo sledujte televíziu napríklad z rotopedu alebo bežeckého pásu.
plná energie

Málo prirodzeného denného svetla

Slnečné svetlo podporuje mozog v produkcii špecifických látok ako serotonín, ktorý je nevyhnutný pre dobrú náladu i energiu. Preto si každý deň užite aspoň dvadsaťminútovú prechádzku. Nezabudnite, ale na aplikáciu opaľovacieho krému! Slnečné žiarenie je absorbované aj očami, ktoré aktivujú mozgovú epifýzu a signalizujú štart produkcie energizujúcich neurochemikálií, takže ochrana pleti pred ultrafialovým žiarením tieto procesy nepotlačí.
 

Zo všetkého sa stresujete

Výskumy naznačujú, že ženy sú náchylné k tomu, aby všetko zbytočné analyzovali, či už je to hlúpa poznámka kamarátky alebo stret s manželom. Toto samozrejme spôsobuje stres a ubíja to psychiku. Vzniká tak začarovaný kruh - stresu a dumania, čo spôsobuje ešte väčšiu nervozitu a vyčerpanie. Ako to prerušiť? Nájdite si niekoho, komu sa v podobnej situácii zveriť, zverte sa (ale neriešte dlhšie ako päť minút) a situáciu vypustite.
 

Nedokážete žiť bez mobilu, ste stále "na dosah" a "online"

Majú nám síce život uľahčiť, ale v skutočnosti chytré telefóny, tablety a pod. v našom živote naopak zvyšujú nervozitu, pretože na nás počas dňa "nakladajú" viac povinností. Pre ženy je to samozrejme ešte horšie, pretože to väčšinou bývajú ony, kto dostane telefón od plačúceho dieťaťa alebo hysterického manžela. Čo s tým? Dohodnite sa, že si počas dňa budete posielať s rodinou správy, namiesto volania. Pokiaľ teda nebude volanie vyložene nevyhnutné a nebude sa jednať o otázku života a smrti. Zaujímavé totiž je, že "googlovanie" a čítanie správ zďaleka nevyvoláva takú mieru stresu ako klasický telefónny hovor.
 

Leží na vás kopa "odložených" problémov

Neustále sa opakujúce otravné problémy ako zaseknuté splachovanie na toalete alebo deravý drez môžu byť emocionálne oveľa namáhavejšie ako jednorazová negatívna skúsenosť ako trebárs vyhadzov z práce alebo rozchod. Tento chronický stres na relatívne nízkej úrovni môže mať za následok neustálu produkciu stresových hormónov ako je kortizol, ktoré zvyšujú krvný tlak, spôsobujú starnutie tepien a oslabujú imunitný systém. Kto by tušil, že to, že sa zbavíte otravných vecí, vás môže omladiť a dodať vám energiu?
Staršie články:
Látky v opaľovacích krémoch spôsobujú rakovinu ...
Zdravý život1.8.2016

Látky v opaľovacích krémoch spôsobujú rakovinu ...

Potrebujem vitamín D ... Z opaľovacieho krému mám akné ... A akú výhovorku používate vy, aby ste sa nemuseli mazať krémom s SPF faktorom?

Ginkgo biloba pomáha pri toľkých ťažkostiach, že ich ani nespočítáte!
Zdravý život31.7.2016

Ginkgo biloba pomáha pri toľkých ťažkostiach, že ich ani nespočítáte!

Ginko dvojlaločné je starobylý strom, ktorý sa vývojovo takmer nezmenil po 200 miliónov rokov. Ide v podstate o živú fosíliu!

Zbavte sa nežiaducich chĺpkov. Aké metódy ich spoľahlivo odstránia?
Zdravý život30.7.2016

Zbavte sa nežiaducich chĺpkov. Aké metódy ich spoľahlivo odstránia?

Epilácia či depilácia je pravidelnou povinnosťou väčšiny žien a len málo z nich na odstránenie chĺpkov rezignuje. Preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť veľký súpis všetkých možností, ako s nežiadúcim ochlpením zatočiť. Na chĺpok sa pozrieme metódam vhodným na tvár, intímne partie a celé telo. Vyrážame na cestu za hladkou, jemnou pokožkou.

Ako súvisí vysoký cholesterol a akné? Za všetkým hľadajte vitamíny z B-komplexu
Zdravý život29.7.2016

Ako súvisí vysoký cholesterol a akné? Za všetkým hľadajte vitamíny z B-komplexu

Vitamíny zo skupiny B sú dôležité pre mnoho telesných funkcií. Konzumácia výživových doplnkov s obsahom týchto vitamínov zaručí ich dostatočnú hladinu v organizme. Ich nedostatok totiž dokáže okrem iného poriadne zhoršiť pleť, vlasy aj nechty. Napríklad vitamín B3 zlepšuje uzamykanie vlhkosti vo vrchných vrstvách pleti, a jeho nedostatok tým pádom vedie k vzniku suchej pleti, dermatitídy a akné.

Pozor, vaša pleť vám možno dáva najavo vážny zdravotný problém!
Zdravý život27.7.2016

Pozor, vaša pleť vám možno dáva najavo vážny zdravotný problém!

Koža je najväčší orgán tela a často je považovaná za "výkladnú skriňu" zdravotného stavu človeka. Zmeny na pleti, od farebných nerovností až k výrastkom či znamienkam, môžu byť podľa dermatológov mnohokrát tým najskorším varovaním, že je v organizme niečo v neporiadku.