Proti zápalom aj bolestiam kĺbov: ázijský zázrak zázvor

Proti zápalom aj bolestiam kĺbov: ázijský zázrak zázvor

Artritída je jedným z najbežnejších ochorení na svete. Ide o autoimunitné ochorenie kĺbov spôsobené zápalom. Práve zázvor dokáže v jeho prípade uľaviť.

Artritída spôsobuje opuch v kĺboch, čo má za následok bolestivý pohyb. Existuje niekoľko typov tohto ochorenia, odlíšených podľa toho, aké tkanivo v kĺboch ​​postihujú. Jednou z najčastejších foriem tohto ochorenia je reumatoidná artritída (reuma). Zápal kĺbov v tomto prípade vzniká kvôli nadmernej činnosti imunitného systému. Príčinou môžu byť abnormality metabolizmu, zranenia, infekcie, problémy obranyschopnosti a ďalšie.
 

Pozor, artritída nie je artróza!

  • Artróza je degeneratívne ochorenie vznikajúce kvôli nadmernému opotrebeniu chrupavky medzi kĺbmi. Preto často postihuje veľké nosné kĺby dolných končatín ako je kolenný alebo bedrový kĺb.
  • Artritída je autoimunitné ochorenie spôsobené poruchou imunitného systému, ktoré poškodzuje bunky vlastného tela a vyvoláva chronicky prebiehajúci zápal. Artritída tak môže postihnúť akýkoľvek kĺb bez ohľadu na jeho zaťaženie.
 

Čo s tým má spoločné zázvor?

Koreň zázvoru je v ázijských krajinách považovaný za jedno z hlavných korení a má široké využitie pri varení. Je tiež významnou súčasťou Ajurvédskej a tradičnej medicíny, v ktorých nachádza využitie pri liečbe mnohých ťažkostí. Napríklad o Konfuciovi bolo známe, že nikdy nepožil nič, bez toho, aby zjedol aspoň trošku zázvoru. Britská kráľovná Alžbeta mala tiež slávny džbán sušeného zázvorového koreňa, ktorý užívala kedykoľvek pred alebo po jedle pre podporu trávenia a pre celkové zahriatie a "oživenie" tela.
 
  
 

Zázvor má na organizmus mnoho pozitívnych účinkov. Pôsobí:

  • Protizápalovo
  • Protinádorovo
  • Protipliesňovo
  • Detoxikačne
  • Antioxidačne
  • Analgeticky
  • Antitromboticky (proti vzniku krvných zrazenín)
  • Antimikrobiálne
 
Zázvor sa využíva pre domácu liečbu bolestí hrdla, kašľa, tráviacich ťažkostí a artritídy, skutočne dokáže dobre pôsobiť proti zápalom v organizme, ktoré sa okrem iného podieľajú na obezite, cukrovke, kardiovaskulárnych ochoreniach a mnohých typoch rakoviny. Najmä sa potom jedná o fytonutrienty gingeroly.
 
Gingerol je príbuzný kapsaicínu, zlúčenine dávajúcej pálivosť chilli papričkám.
 
Pre terapiu artritídy sú dôležité najmä jeho protizápalové účinky (zázvor obsahuje tucty účinných látok, ktoré v organizme pôsobia protizápalovo!). Mnoho štúdií preukázalo, že zázvor má vplyv na enzýmy a bielkoviny, ktoré sa zúčastňujú zápalu. Reguluje napríklad aktivitu enzýmu cyklooxygenázy a liopoxygenázy, čo následne vedie k potlačeniu produkcie leukotriénu. Vďaka tomu dochádza k redukcii množstva zápalov.
 

Zníži produkciu prostaglandínov spôsobujúcich zápal v kĺboch

Reuma v organizme zahŕňa veľa komplexných reťazcov imunitných reakcií. V chrupavkách dochádza k uvoľneniu zápalových enzýmov, ktoré ďalej spôsobujú rozpad peptidoglykánu a chrupaviek samotných. To vedie k zániku kosti a ešte výraznejšiemu zápalu, produkujú sa tzv. prostaglandíny (hormóny vznikajúce v podstate vo všetkých častiach tela, ktoré ovplyvňujú prekrvenie, tvorbu radu látok vrátane hormónov a tráviacich štiav, zrážanie krvi, ovplyvňujú obranyschopnosť, zvyšujú sťahy svaloviny maternice, ale hlavne sa zúčastňujú zápalových procesov, ktoré sa veľmi významnou mierou podieľajú na zápale kĺbov).
 
Fytochemikálie, ktoré zázvor obsahuje, naopak syntézu prostaglandínov potláčajú rovnako ako syntézu ďalších zápal podporujúcich látok, čím dochádza k redukcii procesov, ktoré majú za následok artritídu.
 
Zázvor pôsobí tiež mierne analgeticky (uľavuje od bolesti). Pri pokusoch na myšiach zázvor znižoval opuch kĺbov, ktorý artritídu často sprevádza.
 
Pre úľavu od bolestí kĺbov vyskúšajte výživový doplnok s extraktom zo zázvoru ARTENAL by Brandeis Clinic a ďalšími účinnými látkami ako glukosamín sulfát, chondroitín sulfát, zinok, vitamín C, E a B3, ktoré ešte viac podporujú zdravie kĺbov.
 
Kĺbová výživa ARTENAL Kĺbová výživa ARTENAL 6 účinných látok v silnej koncentrácii, ktoré vám pomôžu uľaviť pri bolestiach kĺbov! ARTENAL pomáha podporiť ako pohyblivosť kĺbov, tak ich ochranu pred poškodením a regeneráciu. Vďaka zázvorovému extraktu prispieva k zníženiu zápalu kĺbov a pomáha znížiť bolesť kĺbov. 17 €

S článkom súvisia tieto produkty:

Kĺbová výživa ARTENAL
6 účinných látok v silnej koncentrácii, ktoré vám pomôžu uľaviť pri bolestiach kĺbov! ARTENAL pomáha
17 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy
Zdravý život21.10.2016

Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy

Pokiaľ ľahko podliehate stresu, nedokážete nájsť a užiť si pohodu a uvoľniť sa alebo by ste napríklad len rada zhodila pár urputných kilogramov, ktoré vás už pár rokov trápia, extrakt z tohto afrického kríka je presne to, čo potrebujete.

Zostaňte mladí. Poznáme receptúru!
Zdravý život20.10.2016

Zostaňte mladí. Poznáme receptúru!

Mladosť by si chcel zachovať každý. Keď sa budete riadiť týmito radami, nestanete sa síce priamo nesmrteľnými, ale zachováte si mladosť a životnú vitalitu. A o to predsa ide!

7 dôvodov, prečo by ste mali užívať výživové doplnky
Zdravý život1.9.2016

7 dôvodov, prečo by ste mali užívať výživové doplnky

Jednou z najčastejších mystifikácií je, že by človek mal všetky dôležité živiny získavať zo stravy. Pretože podľa mnohých je samozrejme lepšie jesť čerstvé jedlo, než do seba "pchať" tabletky. Ale je tomu naozaj tak? Precitaj si hlavné dôvody, prečo je vhodné užívať výživové doplnky!

Ste stále unavená? Poznáme najčastejšie príčiny nadmernej únavy
Zdravý život6.8.2016

Ste stále unavená? Poznáme najčastejšie príčiny nadmernej únavy

Nedostatok energie často nebýva spôsobené len nabitým diárom, ale niečím úplne iným. Čítajte ďalej, aké sú možné dôvody vašej únavy a ako proti nim bojovať!

Látky v opaľovacích krémoch spôsobujú rakovinu ...
Zdravý život1.8.2016

Látky v opaľovacích krémoch spôsobujú rakovinu ...

Potrebujem vitamín D ... Z opaľovacieho krému mám akné ... A akú výhovorku používate vy, aby ste sa nemuseli mazať krémom s SPF faktorom?