Problémy s pleťou a vlasmi: Vinníkom môže byť stres

Problémy s pleťou a vlasmi: Vinníkom môže byť stres

Tiež už sa vám párkrát urobil pupienok presne predtým, kedy vás čakala dôležitá schôdzka? A tiež ste už uvažovali, či jeho vznik náhodou nezapríčinil stres? Tak to je dosť pravdepodobné!

Takmer každý vo svojom živote zažíva stres (a kto hovorí, že nie, tak podľa nás nehovorí pravdu ...). A akokoľvek intuitívne sa to doteraz zdalo, dnes už existujú aj vedecké dôkazy o tom, že stres zhoršuje náš vzhľad a kvalitu pleti.
 
Ako príklad si môžeme zobrať osoby postihnuté ružovkou (rosaceou). Pri jednej z vykonaných štúdií uviedlo 60% opýtaných ako hlavnú príčinu rozvoja ružovky stres. Podobné výsledky priniesla aj štúdia zameraná na osoby postihnuté atopickým ekzémom, tí uviedli stres ako spúšťací faktor ekzému v 50 - 75%. Prekvapivo obdobný výsledok priniesla aj štúdia zameraná na študentov postihnutých akné, tí uviedli ako spúšťač akné stres v 67%.
 
Stres je tak treba chápať ako jeden z hlavných faktorov ovplyvňujúcich ako vzhľad, tak zdravie pleti aj rozvoj kožných ochorení a problémov.
 

Za všetko môže kortizol

Ak človek podlieha stresu, zvyšuje sa hladina stresového hormónu kortizolu. Ten zvyšuje produkciu kožného mazu, čo môže viesť ako k mastnejšej pleti, tak k akné a ďalším podobným prejavov zvýšenej produkcie seba.
 
Aj keď sa možno radíte k tým, ktorých pleť sa pod vplyvom stresu nemastí, vedecké skúmania naznačujú, že aj na vašu pleť môže mať stres škodlivý vplyv. Znižuje totiž funkčnosť ochrannej kožnej bariéry, čo má za následok zníženie hydratácie pleti a schopnosti jej regenerácie.
 
 stres 
 
Narušenie ochrannej kožnej bariéry môže spôsobiť tiež zvýšený prienik dráždivých látok do pleti, alergénov a choroboplodných zárodkov, a v dôsledku toho tak spôsobiť kožné zdravotné komplikácie. Napríklad v prípade ružovky dochádza k výraznejšiemu začervenaniu a podráždeniu pleti, pre lézie akné je typický väčší zápal a dlhšia doba liečby. Stres môže tiež zhoršiť stav dermatitídy, žihľavky, oparov a lupienky.
 

Podporte lipidovú vrstvu hydratáciou

Preto by ste si mali zaobstarať kvalitný prípravok, ktorý podporí v prípade stresu hydratáciu pleti. Vyberajte taký, ktorý neobsahuje príliš veľa chemických látok, konzervantov, parfumových látok a parabénov, ktoré by pleť naopak ešte viac zaťažili.
 
Vyberte si napríklad hydratačné sérum Hydr8 B5 s kyselinou pantoténovou a kyselinou hyalurónovou, ktoré jemne stimulujú hydratáciu pleti, bez toho aby ju zaťažovali a unavovali.
HYDR8 B5 - hydratačné sérum na pokožku HYDR8 B5 - hydratačné sérum na pokožku Potrebujete svojej pleti dodať vlahu? Spoľahnite sa na ľahký gél HYDR8. Vďaka kyseline hyalurónovej a kyseline pantoténovej bude pleť vyhladená a chránená. Teraz v novom, guľatom balení. 53 €
 

Vyššie riziko vzniku zápalu

Ďalším preukázaným vplyvom stresu na pleť je jeho schopnosť biologických zmien organizmu, čo má za následok produkciu chemických látok - neuropeptidov v pleti. Aktivita mnohých typov buniek v koži vrátane buniek imunitného systému a endotelových buniek, ktoré ohraničujú krvné cievy, môže byť regulovaná práve neuropeptidmi a neurotransmitermi, ktoré sú produkované nervovými zakončeniami v pleti.
 
Stres môže mať za následok zvýšenie hladín neuropeptidov, čo môže zasa spôsobiť zápal a nepríjemné pocity pleti, ako je svrbenie, nadmernú citlivosť, brnenie či strnulosť.
 
Vonkajšie stresory sa môžu na kvalite a zdraví pleti podpísať rovnako ako emočný stres. Existujú dôkazy (postavené na skúmaní zvierat), že po expozícii ultrafialovému žiareniu sa u stresovaných myší rozvinula rakovina kože častejšie ako u myší, ktoré stresu neboli vystavené. Chronický stres u ľudí máva mnohokrát svoje počiatky už v detstve a býva spájaný s vyšším výskytom rakoviny kože, teda jej najbežnejšou podobou bazaliomu.
 
Okrem priameho fyziologického účinku stresu naviac tiež ľudia pod vplyvom stresu zanedbávajú alebo si dokonca poškodzujú pleť. Napríklad im chýba dostatok energie k pravidelnému režimu starostlivosti o pleť zahŕňajúce pravidelné čistenie pleti a používanie hydratačného prípravku. Prejavom stresu však môže byť aj nadmerné škrabanie pleti, jej drhnutie či iná forma poškodzovania. A samozrejme pod vplyvom stresu tiež často volíme nie úplne zdravú stravu a zabúdame piť, čo sa samozrejme na zdraví našej pleti taktiež odráža.
 
Máte pocit, že je toho na vás moc, a uvažujete o tom, že si necháte predpísať antidepresíva? Vyskúšajte ako prvé prírodnú cestu, extrakt z Griffonia simplicifolia vo výživovom doplnku GRIFFONIA by Brandeis Clinic.
 
O účinkoch tohto extraktu si prečítajte v našom článku!
Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy Pokiaľ ľahko podliehate stresu, nedokážete nájsť a užiť si pohodu a uvoľniť sa alebo by ste napríklad len rada zhodila pár urputných kilogramov, ktoré vás už pár rokov trápia, extrakt z tohto afrického kríka je presne to, čo potrebujete.
 

A stres má vplyv aj na vlasy!

Nie je to len pleť, na čo má stres vplyv. Chronický stres môže poškodzovať tiež zdravie vlasov a nechtov. Odpovede na stres sa líšia u jedinca od jedinca. U niekoho sa môže rozvinúť vriedok, iný môže reagovať infarktom. A niekomu môžu vo zvýšenej miere začať vypadávať vlasy. Dôvody vypadávania vlasov môžu byť hormonálne zmeny vzniknuté vplyvom stresu alebo aj zmenou stravy.
 
Rovnako ako u pleti môže aj u vlasov začať ich nezdravý vzhľad a nadmerné mastenie v dôsledku vyššej produkcie kožného mazu. Z rovnakého dôvodu môže dôjsť k vývoju alebo zhoršeniu seboroickej dermatitídy alebo vzniku lupín.
 
Ani nechty nie sú pred vplyvom stresu chránené. Navyše mnoho ľudí má tendenciu si v strese nechty hrýzť, čo ich stavu tiež dvakrát neprospieva. Najlepšia rada, ako mať krásnu pleť, vlasy a nechty je teda jasné - buďte v pokoji a pohode!
Staršie články:
Vianoce 2016: Čo kúpiť ocinovi a čo babičke? Vybrali sme tie najlepšie darčeky
Zdravý život19.12.2016

Vianoce 2016: Čo kúpiť ocinovi a čo babičke? Vybrali sme tie najlepšie darčeky

Tak ako vždy aj tento rok premýšľate, aké vianočné darčeky zaobstarať svojim blízkym? Vybrali sme pre vás tie najlepšie darčeky, ktorými urobíte všetkým radosť!

Dávka týchto vitamínov vás udrží zdravých aj v období chrípok
Zdravý život28.11.2016

Dávka týchto vitamínov vás udrží zdravých aj v období chrípok

Vitamíny vďaka svojim vlastnostiam napomáhajú organizmu bojovať proti rade ochorení a bránia bunkovými poškodeniam.

Pravidelne si doprajte riasy a sinice. Podporia imunitu aj chudnutie!
Zdravý život23.11.2016

Pravidelne si doprajte riasy a sinice. Podporia imunitu aj chudnutie!

Hoci si možno hovoríte, aké sinice a riasy máme na mysli, keď zmienime dvoch najznámejších zástupcov, určite budete vedieť - spirulina a chlorella!

Prevencia rakoviny či Alzheimera? Aj tu pomôžu antioxidanty. Poznáme 5 najsilnejších
Zdravý život16.11.2016

Prevencia rakoviny či Alzheimera? Aj tu pomôžu antioxidanty. Poznáme 5 najsilnejších

Máte strach z rakoviny, Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby, bojíte sa šedého zákalu? U mnohých ochorení a telesných stavov, nielen u týchto závažných, je lepšie ako následok riešiť ich prevenciu. A sú to práve antioxidanty, ktoré proti týmto ochoreniam preventívne pôsobia. Ako? A aké z nich sú najúčinnejšie?

Proti zápalom aj bolestiam kĺbov: ázijský zázrak zázvor
Zdravý život8.11.2016

Proti zápalom aj bolestiam kĺbov: ázijský zázrak zázvor

Artritída je jedným z najbežnejších ochorení na svete. Ide o autoimunitné ochorenie kĺbov spôsobené zápalom. Práve zázvor dokáže v jeho prípade uľaviť.