Depresia nie je len zlá nálada, ale je to skutočná lekárska diagnóza

Depresia nie je len zlá nálada, ale je to skutočná lekárska diagnóza

Padá na vás s príchodom jesene a nástupom zimy clivota? Nie ste sami! Jesenná depresia je dokonca označenie reálnej diagnózy, o ktorej lekári hovoria ako o sezónnej afektívnej poruche, tzv. SAD (z anglického označenia Seasonal Affective Disorder).

Ako sa dni krátia a dochádza k zmenám počasia, ubúda nám energia a dobrá nálada. Práve únava, bezdôvodná clivota a melanchólia sú typickými znakmi sezónnej afektívnej poruchy. Kde sa vlastne berie?

Odborníci z radov psychiatrov, psychológov a ďalších lekárskych špecializácií si stále nie sú celkom istí príčinou, zaznieva však názor, že zmena ročného obdobia narúša cirkadiánny rytmus, naše celodenné vnútorné hodiny, ktoré regulujú to, ako organizmus funguje počas spánku a kedy sa budíme. Vplyv majú tiež na to, či sa budíme nabití energiou alebo naopak úplne "grogy".

Ďalšia z teórií, prečo sa objavuje sezónna afektívna porucha, je to, že zmena ročného obdobia narušuje produkciu hormónov serotonínu a melatonínu, ktoré ovplyvňujú spánok, náladu i pocity pohody.

  • Vyššia hladina melatonínu - k nárastu množstva hormónu melatonínu dochádza pravdepodobne v dôsledku menšieho množstva slnečného žiarenia a svetla na jeseň. Dôsledkom je únava a apatia. Pretože melatonín ovplyvňuje telesnú teplotu, dochádza pri jeho väčšom množstve v organizme k poklesu teploty. To má za následok popri únave aj väčšiu chuť do jedla, a to hlavne na jedlá s vyšším obsahom sacharidov a jednoduchých cukrov.
  • Menej serotonínu - nárast množstva melatonínu priamu súvisí s menším množstvom serotonínu, ktorý je zodpovedný za náladu aj za náš spánkový cyklus.
  • Menej dopamínu - tiež dopamínu ubúda spoločne s úbytkom slnečného žiarenia. Dôležitú úlohu hrá najmä pri koncentrácii a pozornosti a jeho nedostatok môže spôsobovať apatiu a všeobecný útlm a stratu záujmu.

Ako na jeseň proti depresii bojovať?

Vyskúšajte terapiu svetlom

V severských krajinách, ktoré sa počas polárnej noci na zhruba pol roka zahaľujú do tmy, už roky bojujú proti depresiám terapiou svetlom, a to tak, že ľudia navštevujú svetelné kúpele, kde môžu stráviť pol hodiny či hodinu denne na intenzívnom svetle. Slnko ako také to síce nenahradí, avšak pozitívny vplyv tohto umelého svetla na ľudskú náladu i produktivitu práce je dávno preukázaný. Vyskúšajte to tiež!

Nemusíte hneď chodiť do silne nasvietených miestností či solárií, úplne postačí, keď si zaobstaráte špeciálnu svetelnú lampu. Tá žiari s oveľa výraznejšie intenzitou ako bežné žiarovky a vďaka nej môžete aj doma podstupovať fototerapiu, teda terapiu svetlom. Svetelné lampy by mali mať silu 10 000 luxov a treba ich sledovať zhruba zo vzdialenosti jedného metra asi 20 až 120 minút denne. Nemusíte sa ale pozerať dve hodiny do lampy, stačí, keď budete v jej blízkosti a svetlo z nej bude dopadať na vašu sietnicu. Oklamete mozog a vsugeruje mu, že sa dni neskracujú a slnko žiari stále rovnako. Ubránite sa tak sezónnym depresiám.

Zvážte tiež možnosť užívať doplnky stravy proti depresiám

Prekonať jesennú depresia vám môžu pomôcť aj doplnky stravy alebo bylinky! Vyskúšať môžete extrakt zo semien kríkov Griffonia simplicifolia, ktoré obsahujú látku 5-HTP, teda 5-hydroxytryptofan. Ten hrá v tele kľúčovú úlohu pri syntéze serotonínu, hormónu zodpovedného okrem iného za reguláciu nálady. Po prechode cez hemoencefalickú membránu sa 5-HTP premieňa priamo na serotonín.

Hovoríte si, prečo teda neužívať priamo serotonín? Pri serotoníne je problém, že nie je schopný sa z krvného riečišťa dostať do mozgu. Je preto lepšie spoľahnúť sa priamo na 5-HTP.

Alebo priamo antidepresíva

Ak prírodné nesyntetické cesta nezaberá, netreba sa hanbiť za návštevu u odborníka, ktorý vám predpíše medikáciu proti depresiám - antidepresíva, ktoré vám sezónne afektívne pomôžu poruchu prekonať. Voľte ale takú medikáciu, ktorá nemá nežiaduce vedľajšie účinky v podobe únavy alebo vyššej spavosti.

Aromaterapia proti únave a na dobrú náladu

Niektoré esenciálne oleje môžu ovplyvniť oblasti mozgu zodpovedné za reguláciu nálad a vnútorných telesných hodín, rovnako ako spánok a chuť k jedlu. Proti depresiám veľmi dobre pôsobí olej z topoľa.

"Pohnite kostrou"

Rovnako ako v prípade iných foriem depresií alebo aj len pri bežnej zlej nálade, vždy pomôže fyzická aktivita. Aj keď je asi pohyb to posledné, čo by sa vám chcelo, vedzte, že je to presne to, čo by ste mali urobiť. Ideálne je zaradiť cvičenie do vašej rannej rutiny, vyhnete sa tak výhovorkám a lenivosti v popoludňajších či večerných hodinách. Navyše budete mať po celý deň energie na rozdávanie.

Fyzická aktivita stimuluje produkciu endorfínu, a teda aj dobrú náladu, ktorá vám vydrží až sedem hodín po cvičení. A to sa stačí "potiť" len pol hodinku!

Držte sa zabehnutého poriadku

Sezónne afektívna porucha okrem iného môže spôsobovať aj problémy so spánkom a následne s ranným vstávaním. Tým, že sa budete držať pravidelného každodenného poriadku, môže dôjsť k zlepšeniu spánkového cyklu. Vďaka pravidelnému dennému rytmu budete organizmus vystavovať vždy v pravidelných časoch slnečnému žiareniu a svetlu, čo pomôže aj proti prejedaniu sa a ďalším jesenným a zimným zlozvykom.

Zamerajte sa na duševnú hygienu

Duševná hygiena je ako prevencia apatia a jesennej depresie veľmi prospešnou taktikou. Ako ju prevádzkovať? Napríklad tým, že si budete písať každý deň denník. Nie je nutné, aby ste písali siahodlhé kapitoly, úplne postačí si každý deň poznamenať tri pozitívne veci, ktoré ste zažili. Môže to byť pokojne chuť raňajok, dobrý vtip, ktorým vás pobavil kolega v práci, alebo to, že sa vám konečne podarilo vyžehliť časť hromady bielizne, čo ste už dlho odkladali. Skrátka si zapíšte čokoľvek, čo vás za deň potešilo. Keď na vás potom padne zármutok, vráťte sa v diári späť v čase a spomeňte si na všetky tie super veci, ktoré ste zažili. Nálada sa vám hneď zlepší.

Vyskúšať môžete aj meditáciu. Neviete, ako na to? Skúste tú najjednoduchšiu, amatérsku, ale účinnú formu - pohodlne sa usaďte, zapáľte sviečku a sledujte asi po dobu desiatich minút jej plameň. Pokúste sa nechať voľne plynúť svoje myšlienky, bez toho aby ste sa nad nimi pozastavovali. Nemajte obavy, keď vám to spočiatku nepôjde. Aj v tomto prípade robí cvičenie majstra!

Staršie články:
Veľký súpis adaptogénov, ktoré vám pomôžu vysporiadať sa so stresom
Zdravý život2.7.2018

Veľký súpis adaptogénov, ktoré vám pomôžu vysporiadať sa so stresom

Úzkosti, nespavosť, nedostatok energie, "umŕtvené" libido, ale aj nadúvanie alebo problémová pleť, s tým všetkým vám môžu pomôcť adaptogény.

Dohnala vás únava, ste bez energie a najradšej by ste si išli ľahnúť?
Zdravý život18.6.2018

Dohnala vás únava, ste bez energie a najradšej by ste si išli ľahnúť?

Možno práve preto, že je leto obdobím dovoleniek, na nás často dopadá únava. Je potrebné stihnúť návaly práce pred dovolenkou, či už v práci alebo doma v rámci prípravy na vysnívaný týždeň či dva voľna, a po návrate dovolenke na nás obvykle tiež čakajú hromady povinností, ktoré musíme zvládnuť, aj keď by sme sa potrebovali skôr pár dní v pokoji "rozpozerať". Do toho vysoké letné teploty a my sme bez energie a unavení ...

Glukosamín na kĺby, ale nielen na ne. Čím prospieva organizmu?
Zdravý život18.5.2018

Glukosamín na kĺby, ale nielen na ne. Čím prospieva organizmu?

Glukosamín nie je len doplnok stravy, bežne sa vyskytuje v ľudskom tele v chrupavkách. Tvorí ho reťazec cukrov a bielkovín, ktoré sú pevne previazané. Telu napomáha absorbovať nárazy a lubrikuje kĺby. Umožňuje tak bezbolestný pohyb kĺbov, kostí i svalov.

Zmáha vás únava a bez energie sa vám do ničoho nechce? Na vine môže byť ochorenie
Zdravý život11.5.2018

Zmáha vás únava a bez energie sa vám do ničoho nechce? Na vine môže byť ochorenie

Nedostatok energie môže prameniť z mnohých príčin. Na vine môžu byť zdravotné problémy, užívanie liekov, ale aj zlá výživa, stres alebo jednoducho len príliš nabitý diár. Ktoré ochorenia majú ako jeden z hlavných symptómov únavu?

Vitamíny v tehotenstve. Prečítajte si, ktoré potrebujete a ktoré vám možno chýbajú
Zdravý život9.5.2018

Vitamíny v tehotenstve. Prečítajte si, ktoré potrebujete a ktoré vám možno chýbajú

Vitamíny pre tehotné hrajú dôležitú úlohu, majú totiž vplyv na správny vývoj plodu, rovnako ako na zdravie nastávajúce mamičky. Získať ich možno z vyváženej stravy, čoraz častejšie ale budúce mamičky siahajú po výživových doplnkoch, u ktorých majú istotu, že splnia všetky výživové nároky organizmu.