Minerálna alebo chemická ochrana pred UV žiarením? Prečítajte PRE a PROTI

Minerálna alebo chemická ochrana pred UV žiarením? Prečítajte PRE a PROTI

Chrániť sa pred slnečným žiarením je povinnosť, bez ohľadu na počasie. Zďaleka totiž nejde "len" o estetické záležitosti ako sú vrásky, jemné linky a nadmerná pigmentácia. Nedostatočná ochrana pred ultrafialovým žiarením môže vyústiť aj v rakovinu kože a dokonca jej najagresívnejší formu, melanóm.

Lenže ako si vybrať ten najlepší produkt na ochranu pleti pred slnečným žiarením? Urobte si konečne jasno v jednotlivých druhoch slnečnej ochrany a výber bude jednoduchý!

Základne je rozlišovať ochranu minerálnu (fyzikálnu) a chemickú.

Chemická ochrana

Opaľovacie krémy na báze chemickej ochrany využívajú typicky dve až šesť aktívnych látok na báze uhlíka, medzi ktoré radíme oxybenzon, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate a octinoxate.

Prostredníctvom chemickej reakcie dokážu premeniť ultrafialové žiarenie na teplo a rozptýliť ho bez toho, aby prenikalo hlbšie do kože.

Nenechajte sa však mýliť vysokým stupňom ochrany SPF ako treba hodnota 50. SPF totiž značí iba ochranu pred UVB lúčmi, ktoré majú za následok spálenie od slniečka a nemelanómovej formy rakoviny kože.

Žiarenie UVA je v skutočnosti škodlivejšie. Ak je totiž SPF hodnota vysoká a ochrana pred UVA žiadna, čo je pomerne časté, a ak výrobok nie je označený ako širokospektrálny, je ochrana vašej pleti pred slnečným žiarením veľmi nevyvážená. Často navyše pleť vystavujete vyšším koncentráciám chemikálií.

Nie všetky aktívne látky je možné navyše hodnotiť rovnako. Ak zvolíte chemickú ochranu, potom voľte produkty bez obsahu oxybenzon, ktorý je americkou skupinou Environmental Working Group, zaoberajúcou sa okrem iného vplyvom chemikálií na ľudské zdravie, hodnotený na škále od 1 do 10 číslom 8, pričom hodnota 10 znamená najviac negatívny účinok. Preniká totiž hlboko do kože, ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, a tiež spôsobuje i alergické reakcie.

Oxybenzon však môže účinne nahradiť avobenzine, ktorý je na spomínanej škále ohodnotený číslom 2, čo je rovnaká hodnota, akú získali oxid zinočnatý a oxid titaničitý, ktoré sa využívajú v "minerálnych" opaľovacích krémoch.

Pozitíva chemickej ochrany

  • Má zvyčajne menej hustú konzistenciu, lepšie sa preto rozprestiera na pleť a pre dennú aplikáciu je príjemnejšia
  • Pre ochranu pleti postačuje menšie množstvo vďaka tomu, že sa ľahšie aplikuje a neexistuje tu riziko vzniku voľných priestorov medzi časticami produktu
  • Je vhodnejšia v prípade, keď chcete pridať ďalšie látky starostlivosti o pleť, ako sú peptidy či enzýmy, ktoré pleti poskytujú ďalšie výhody

Zápory chemickej ochrany

  • Môže zhoršiť stav nadmernej pigmentácie (tmavých škvŕn na koži), pretože navyšuje vnútornú teplotu pleti
  • Vyžaduje aspoň dvadsať minút absorpcie po aplikácii, než začne byť ochrana pred UV žiarením účinná
  • Zvyšuje riziko podráždenia pleti, najmä v prípade suchej pleti s poškodenou ochrannou bariérou, pretože kombinuje viac ingrediencií, najmä v prípade širokospektrálnych produktov
  • Ochrana sa na priamom UV žiarení rýchlo znižuje a je potrebné aplikáciu častejšie opakovať
  • V prípade rosacei a náchylnosti k začervenaniu dochádza k väčšiemu začervenaniu pleti, pretože vzrastá vnútorná teplota pleti
  • U mastnej pleti môže upchávať póry

Pre každodennú starostlivosť je ideálny denný hydratačný krém proti vráskam so širokospektrálnou ochranou Advanced Day Total Protect.

Minerálna ochrana

Produkty s minerálnou slnečnou ochranou využívajú minerálnych látok, najmä oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého. Slnečné lúče odrážajú ako zrkadlo, a tak pred nimi chránia pleť.

Najväčším rozdielom medzi chemickou a minerálnou ochranou je miera, akou dokážu chrániť pred UVA žiarením. Napríklad oxid zinočnatý býva pre ochranu pred UVA, ale aj UVB hodnotený ako najlepší. Minerálnym aktívnym látkam navyše trvá dlhšie ako chemickým, než sa na pleti pod vplyvom slnečného žiarenia rozložia, vďaka čomu poskytujú ochranu dlhšie.

Ak by sme sa zamerali na bezpečnosť jednotlivých látok, prirodzene získané látky využívané pre minerálnu slnečnú ochranu bývajú zvyčajne ku koži jemnejší ako chemikálie. Pozor si dajte na oxid titaničitý vo forme púdru alebo spreja, ktorý môže byť v prípade vdýchnutia mierne toxický.

Ak minerálna slnečná ochrana neobsahuje nanočastice, zvyčajne ju možno horšie aplikovať na pleť, niekedy dokonca zanechávajú jemný biely film. Niektoré firmy teraz začali pridávať do produktovi ďalšie látky, ako napríklad aloe vera, ktoré absorpciu a aplikáciu zlepší.

Pozitíva fyzikálne ochrany

  • Je prirodzene širokospektrálna, chráni teda pred UVA a UVB lúčmi
  • Ochrana pôsobí okamžite po aplikácii
  • Na priamom slnku vydrží ochrana na pleti dlhšie (v prípade fyzických aktivít je však potrebné aplikáciu tiež opakovať)
  • Pre citlivú pleť je vhodnejšia, je tu menšie riziko podráždenia pleti
  • Vďaka tomu, že sa slnečné žiarenie od kože odráža, je lepšou voľbou pre osoby trpiace na časté začervenanie pleti či lupienku
  • Neupcháva toľko póry, je vďaka tomu vhodnejšia pre mastnú pleť náchylnú k tvorbe akné
  • Má dlhšiu životnosť

Negatíva fyzikálne ochrany

  • Ľahšie sa mechanicky zotrie, zmyje alebo "odpotí", čo prináša nutnosť častejšie opakovať jej aplikáciu, najmä pri fyzickách aktivitách
  • Môže zanechávať biele škvrny, preto niekedy býva problematická jej aplikácia na pleť tmavšieho odtieňa
  • Pre každodenné používanie pod make-up môže byť až príliš hutna a "kriedová"
  • Môže vytvoriť nepriedušný film, ktorý má potom za následok zvýšené potenia sa pri športových aktivitách, čo v dôsledku urýchľuje jej zmytie
  • Keďže býva obvykle hustejšia, vyžaduje dôslednejšie rozotrenie
  • V prípade potenia sa na koži môžu utvárať biele prúžky
  • Pri aplikácii menšieho množstva, než je potrebné, môže kvôli väčším rozostupom medzi molekulami pleť nedostatočne chrániť

Fyzikálnu ochranu vám poskytne Physical Sunscreen od firmy Medik8.

Ktorý typ ochrany je teda najlepší? To možno len ťažko suverénne povedať, každý typ má svoje "pre" a "proti" a hodí sa pre iné príležitosti. Dôležité je aplikovať na pleť vždy dostatočné množstvo a ich aplikáciu opakovať.

Opaľovací krém Dermaheal SPF 50 v sebe kombinuje ochranu minerálnu a chemickú, a pleti tak poskytuje maximálnu možnú ochranu.

Dermaheal opaľovací krém SPF50 Dermaheal opaľovací krém SPF50 Chystáte sa vystaviť vašu pokožku intenzívnemu slniečku? Máme pre vás vysoko účinný ochranný krém s faktorom 50 a trojitou ochranou proti UVB žiareniu. Dermaheal opaľovací krém nielen ochráni, ale pôsobí intenzívne proti vzniku vrások a pokožku hydratuje. 38 €

Staršie články:
Selén pozitívne pôsobí nielen na štítnu žľazu. Uľaviť môže tiež pri chronickom astme
Zdravý život5.4.2018

Selén pozitívne pôsobí nielen na štítnu žľazu. Uľaviť môže tiež pri chronickom astme

Tento stopový prvok sa prirodzene nachádza v pôde, istých typoch potravín a v malom množstve dokonca aj vo vode. Pre ľudské telo je jeho dostatočné množstvo nevyhnutné!

Ako získať husté obočie?
Zdravý život2.4.2018

Ako získať husté obočie?

Obočie je v posledných rokoch kozmetickou a fashion témou číslo jedna. Na pomyselnom tróne "top obočie" sedí modelka a herečka Cara Delevingnová, nasledujú ju ale aj ďalšie celebrity ako Lili Collins. Chcete získať obočie, aké majú tieto hviezdy? Nasledujte náš manuál.

YOUNG 4 EVER účinne bojuje proti starnutiu zvnútra
Zdravý život28.3.2018

YOUNG 4 EVER účinne bojuje proti starnutiu zvnútra

Väčšina z nás by chcela zostať navždy mladá. Tisíce rokov hľadá ľudstvo elixír mladosti, ktorý bohužiaľ neexistuje. Vedci dnes potvrdzujú, že starnutie je normálny fyziologický proces organizmu, ktorý nie je možné zastaviť. Existujú ale spôsoby, ako ho výrazne spomaliť. Dokonca možno odpočítať aj niekoľko rokov na vzhľade alebo stavu vnútorných orgánov.

Multifunkčný prostriedok proti únave, depresii a pre celkové zdravie, to je rozchodnica ružová
Zdravý život26.3.2018

Multifunkčný prostriedok proti únave, depresii a pre celkové zdravie, to je rozchodnica ružová

Silu byliniek, ako napríklad rozchodnica ružová, využíva tradičná ľudová medicína po stáročia aj tisícročia ako liek proti únave, depresiám a ďalším zdravotným komplikáciám. Dnes si tieto dary prírody nachádzajú cestu aj do zdravotníctva, farmakológie a kozmetiky.

Je kozmetika bezpečná? Ak obsahuje tieto látky, nie
Zdravý život26.2.2018

Je kozmetika bezpečná? Ak obsahuje tieto látky, nie

Ktorým zložkám kozmetických produktov by ste sa mali vyhnúť a aké sú ich potenciálne riziká pre organizmus?