Selén pozitívne pôsobí nielen na štítnu žľazu. Uľaviť môže tiež pri chronickom astme

Selén pozitívne pôsobí nielen na štítnu žľazu. Uľaviť môže tiež pri chronickom astme

Tento stopový prvok sa prirodzene nachádza v pôde, istých typoch potravín a v malom množstve dokonca aj vo vode. Pre ľudské telo je jeho dostatočné množstvo nevyhnutné!

Ovplivňuje obranyschopnosť, posilňuje antioxidačnú kapacitu organizmu a jeho obranu pred voľnými radikálmi, pôsobí tiež proti zápalovým procesom v tele. Hrá kľúčovú úlohu v zachovaní telesného metabolizmu. Jeho dostatok tiež prirodzene posilňuje odolnosť organizmu voči vírusovým ochoreniam, je dôležitý pre plodnosť mužov i žien a znižuje riziko rozvoja autoimunitných ochorení. Podľa niektorých názorov preventívne pôsobí proti vzniku niektorých nádorových ochorení, chráni pred kardiovaskulárnymi problémami a znižuje aj nepríjemné vedľajšie prejavy ochorenia ako je astma.

Najviac selénu sa nachádza v para orechoch, vajciach, pečeni a morských rybách (tuniak, treska), slnečnicových semienkach, tiež v hydine a mäse všeobecne. Pozor na spracovanie potravín, selén totiž podlieha pri vystavení vysokým teplotám rozkladu. Nedostatok selénu nebýva v súčasnosti v populácii bežný, požiadavky na jeho spotrebu však významne rastú pri niektorých ochoreniach ako je HIV, Crohnova choroba a ďalšie, ktoré ovplyvňujú vstrebateľnosť a využitie živín.

Ako selén pozitívne pôsobí na organizmus?

Selén spomaľuje proces starnutia organizmu a podporuje imunitu vďaka tomu, že znižuje poškodenie voľnými radikálmi. Synergicky pôsobí s ďalšími antioxidantmi, ako je napríklad vitamín E, a stimuluje odolnosť organizmu voči oxidatívnemu stresu. Výsledkom je aj obrana pred onkologickými ochoreniami, najmä prostaty a konečníka.

Selén je tiež hlavnou zložkou glutatión peroxidázy, enzýmu dôležitého pre procesy chrániace lipidy (tuky) v bunkových membránach. Pôsobí proti oxidačnej degradácii buniek a chráni pred mutáciami a poškodením DNA, ktoré môžu viesť až k závažným ochoreniam. Niektorí odborníci odporúčajú nechať si, v prípade, že mate oslabenú imunitu, skontrolovať hladinu selénu v organizme a ak je ho nedostatok, zaradiť do stravy pokrmy, ktoré ho prirodzene obsahujú, rovnako ako zaradiť do príjmu doplnky stravy s jeho obsahom.

36% odporúčanej dennej dávky selénu získate z komplexného doplnku stravy VIT-A-MIN by Brandeis Clinic, ktorý vám okrem selénu dodá ďalších 15 dôležitých vitamínov a minerálov.

Stimuluje opravu poškodenej DNA

Selén vstupuje do bunkového jadra, kde sa nachádza DNA a genóm. Tu "vyhľadá" poškodenie, pripojí sa k ochranným antioxidačným komplexom, ako je napríklad spomínaný glutatión, a následne napomáha oprave poškodenej DNA. Bez týchto opráv môže poškodenie DNA viesť až k rakovinovým mutáciám a nádorovému bujneniu. Selén dokáže aktivovať selenoproteinů, ktoré čoby enzýmy zlepšujú výsledky aktivity ostatných antioxidantov.

Podľa niektorých štúdií narastá v oblastiach sveta, kde je pôda na selén najchudobnejšie, výskyt rakovinových ochorení v porovnaní s lokalitami, kde je selénu dostatok.

Tento minerál je tiež dôležitý pre funkčnú obranyschopnosť. Napríklad u HIV pozitívnych pacientov jeho dostatočný príjem môže spomaliť dobu, za akú u nich prepukne vážne ochorenie AIDS.

Nedostatok? Riziko pre srdce a cievy

Nedostatok selénu býva naopak spájaný so zvýšeným rizikom rozvoja kardiovaskulárnych ochorení, najmä ischemickej choroby srdca. Štúdie tiež naznačujú spojitosť medzi nedostatkom selénu a metabolizmom štítnej žľazy. Selén totiž pôsobí ako katalyzátor produkcie aktívnych hormónov štítnej žľazy.

Štítna žľaza má vplyv na mnoho procesov v organizme vrátane chuti do jedla, spánku, telesnej teploty, váhy či energetického metabolizmu. Ak teda nefunguje správne, sa môžu objaviť rôzne menej či viac závažné komplikácie. Patrí medzi ne okrem iného podráždenosť, svalová slabosť, chudnutie alebo naopak priberanie či problémy so spánkom.

Ovplyvňuje štítnu žľazu, a tým pádom celý organizmus

Dostatočná hladina selénu je pre fungovanie štítnej žľazy, a tým pádom pre zdravie celého organizmu veľmi dôležitá. Selén štítnu žľazu chráni a tiež reguluje produkciu reaktívneho kyslíka mimo nej. V súčasnosti vďaka týmto faktom prebiehajú výskumy zameriavajúce sa na vplyv selénu na pacientov s Hashimotova chorobou, Gravesovou chorobou, skúsa sa vplyv na tehotné ženy, či schopnosť selénu redukovať autoimunitné reakcie organizmu, znižovať zápaly a navyšovať imunitu.

Ako naznačujú niektoré výskumy, selén je dôležitý pre zachovanie životnej vitality a dlhovekosť.

Máte pocit, že vám chýba energia do života? Vyskúšajte prírodný výživový doplnok LIFE ENERGY by Brandeis Clinic. Ten obsahuje okrem dôležitého selénu a ďalších živín taktiež šesť prírodné výťažkov, ktoré vám dodajú chuť do života a plno sily!

Selén je síce stopový minerál, ktorého náš organizmus potrebuje skutočne len minimálne množstvo, pretože sa ale z organizmu často vyplavuje, je vhodné sa na jeho konzumáciu zamerať a sledovať, či ho prijímame dostatočné množstvo.

Uľaviť môže v I prípade chronickej astmy

Najnovšie výskumy ukazujú tiež na spojitosť selénu a astmy. Podľa niektorých štúdií sa totiž u pacientov s chronickou astmou často objavuje aj jeho nedostatočná hladina a v takom prípade potom môže navýšenie príjmu selénu redukovať negatívne prejavy, ktoré astmu často sprevádzajú.

Pretože je selén dôležitý pre zachovanie zdravej kože a slizníc, nájdete ho tiež v doplnku stravy BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic. V dvoch tabletkách tohoto doplnku stravy nájdete neuveriteľných 364% odporúčanej dennej dávky.

Staršie články:
Ako získať husté obočie?
Zdravý život2.4.2018

Ako získať husté obočie?

Obočie je v posledných rokoch kozmetickou a fashion témou číslo jedna. Na pomyselnom tróne "top obočie" sedí modelka a herečka Cara Delevingnová, nasledujú ju ale aj ďalšie celebrity ako Lili Collins. Chcete získať obočie, aké majú tieto hviezdy? Nasledujte náš manuál.

YOUNG 4 EVER účinne bojuje proti starnutiu zvnútra
Zdravý život28.3.2018

YOUNG 4 EVER účinne bojuje proti starnutiu zvnútra

Väčšina z nás by chcela zostať navždy mladá. Tisíce rokov hľadá ľudstvo elixír mladosti, ktorý bohužiaľ neexistuje. Vedci dnes potvrdzujú, že starnutie je normálny fyziologický proces organizmu, ktorý nie je možné zastaviť. Existujú ale spôsoby, ako ho výrazne spomaliť. Dokonca možno odpočítať aj niekoľko rokov na vzhľade alebo stavu vnútorných orgánov.

Multifunkčný prostriedok proti únave, depresii a pre celkové zdravie, to je rozchodnica ružová
Zdravý život26.3.2018

Multifunkčný prostriedok proti únave, depresii a pre celkové zdravie, to je rozchodnica ružová

Silu byliniek, ako napríklad rozchodnica ružová, využíva tradičná ľudová medicína po stáročia aj tisícročia ako liek proti únave, depresiám a ďalším zdravotným komplikáciám. Dnes si tieto dary prírody nachádzajú cestu aj do zdravotníctva, farmakológie a kozmetiky.

Je kozmetika bezpečná? Ak obsahuje tieto látky, nie
Zdravý život26.2.2018

Je kozmetika bezpečná? Ak obsahuje tieto látky, nie

Ktorým zložkám kozmetických produktov by ste sa mali vyhnúť a aké sú ich potenciálne riziká pre organizmus?

Doplnky stravy pre športovcov alebo Kolagén nadovšetko
Zdravý život22.2.2018

Doplnky stravy pre športovcov alebo Kolagén nadovšetko

Či už cvičíte doma pri DVD prehrávači, chodíte do posilňovne, milujete jógu alebo nedáte dopustiť na behanie, mali by ste svoju pozornosť zamerať na kolagén. Môže vám totiž pomôcť dosiahnuť lepšie výsledky a podporí vaše zdravie a optimálnu regeneráciu.