Beta-sitosterol

Rastlinný sterol s radom zdravotných benefitov

Rastlinné steroly sú chemikálie vyskytujúce sa v rastlinných zdrojoch potravy a na ľudský organizmus majú mnoho pozitívnych účinkov. Nachádzajú sa v ovocí, zelenine, orechoch a semienkach. Ich množstvo v týchto plodoch však nie je príliš vysoké, pre zdravotné benefity je preto vhodné užívať ich skôr v doplnkoch stravy.

Proti vysokému cholesterolu

Beta-sitosterol je látkou podobnou cholesterolu. Neprekvapí preto, že jeho hladinu reguluje. Znižuje hladinu LDL cholesterolu, ktorý býva označovaný ako "zlý cholesterol", nijako ale neovplyvňuje hladinu HDL cholesterolu alebo triglyceridov. Ako to dokáže? Asi o polovicu znižuje absorpciu cholesterolu v črevách, pričom cholesterolu viac vylúčime a menej sa ho dostane do krvného obehu, kde škodí.

Napomôže pri zväčšení prostaty

Využíva sa tiež na terapiu benígnej hyperplázie prostaty, teda jej zväčšení. Zlepšuje symptómy tohto stavu, ako je zhoršený prietok moči. Tým, že inhibuje produkciu dihydrotestosterónu, ktorý stimuluje rast buniek prostaty, pôsobí tiež proti jej ďalšiemu zväčšovaniu sa. Navyše redukuje rast a šírenie rakovinových buniek prostaty, a naopak u nich navodzuje apoptózu, teda programovanú bunkovú smrť, keď dochádza k odumretiu týchto buniek.

Podľa niektorých štúdií tiež podporuje imunitu v prípade nachladnutia, horúčok, pri astme, pôsobí proti vypadávaniu vlasov, formovaniu sa žlčových kameňov a uľavuje od negatívnych príznakov menopauzy. Jeho účinky je však ešte potrebné potvrdiť ďalším skúmaním, pretože doterajšie tvrdenia sa opierajú buď o štúdie na zvieratách alebo bunkách in vitro.

Doplnok stravy pre športovcov

Okrem toho sa beta-sitosterol využíva aj na zvýšenie libida a maratónski bežci ho užívajú na zníženie bolestí svalov a redukciu opuchov.