Dihydrotestosterón (DHT)

Mužský pohlavný hormón

Dihydrotestosterón je pohlavný hormón patriaci medzi androgény. Vzniká v semenníkoch. V organizme hrá rad rolí. Vedľa vypadávanie vlasov býva spájaný s benígnou hyperpláziou prostaty (zväčšenie prostaty) a rakovinou prostaty.

Androgény sú v tele zodpovedné za typické mužské pohlavné znaky, ako je hlboký hlas, telesné ochlpenie a rast svalovej hmoty. Počas vývoja plodu hrá dihydrotestosterón kľúčovú úlohu vo vývoji pohlavných orgánov.

Ešte silnejší ako testosterón

Enzým 5-alfa-reduktáza v organizme mužov premieňa pohlavný hormón testosterón na dihydrotestosterón v semenníkoch a prostate. Až 10 % všetkého testosterónu skončí v podobe dihydrotestosterónu. Ten má silnejší účinok ako testosterón, pôsobí však v rovnakých lokalitách, kde je dlhšie viazaný.

Príčina padanie vlasov u mužov

Najčastejšie sa dihydrotestosterón spomína v súvislosti s mužským plešatením, ktoré je najčastejšou príčinou padania vlasov u mužov a začína dokola hlavy a korune hlavy, kde sa vlasy tenšie a pomaly mizne, až môže dôjsť k ich kompletnému vymiznutiu. Presná príčina tohto typu vypadávania vlasov nie je známa, jedná sa pravdepodobne o súhru genetických a hormonálnych faktorov, a vplyv má tiež vonkajšie prostredie. Hlavným faktorom je však dihydrotestosterón.

K mužskému plešatenie dochádza, keď sa vlasové folikuly pomaly zmenšujú, skracuje sa anagénnej (rastová) fáza rastu vlasu, a na druhej strane sa predlžuje fáza telogénna. Tým, že je rastová fáza kratšia, nedorůstají vlasy do žiaduce dĺžky. V priebehu času sa rastová fáza skráti natoľko, že vlasy nedorastajú ani do takej dĺžky, aby vyrástli nad povrch kože. Pri telogénna fáze sú potom vlasy náchylnejšie k vypadnutiu. Ako sa zmenšujú vlasové folikuly, tenšie sa s každým rastovým cyklom aj jednotlivé vlasy, až z nich nakoniec zostane len jemné páperie.

Zvláštne paradox

Vlasy na hlave dihydrotestosterón k svojmu rastu nepotrebujú, na rozdiel od telesného ochlpenia a fúzov, ktoré bez jeho prítomnosti nemôžu vyrastať. Stále však nie je uspokojivo vysvetlené, ako to, že hormón tak dôležitý pre rast telesného ochlpenia a fúzov môže byť zároveň pohromou pre vlasy na hlave. Predpokladá sa, že sa dihydrotestosterón viaže na receptory vlasových folikul a dosiaľ neznámym mechanizmom spustí proces postupného zmenšovania folikul.