Počas mesiaca september meníme kuriérsku spoločnosť zo SPS na GLS. Ďakujeme za pochopenie

Folikulárna keratóza

Hrubšie, červenkasté pupienky na pleti

Folikulárna keratóza je úplne neškodný stav kože. Jeho charakteristickým znakom sú suché, zhrubnuté lokality na pleti a drobné pupienky, ktoré sa najčastejšie objavujú na zadnej strane paží, stehnách, zadku či lícach. Pupienky nesvrbia, nebolia a nie sú nijako nebezpečné.

Normálny prejav pleti

Folikulárna keratóza je dokonca považovaná za bežný stav zvyčajný u normálnej pleti, preto neexistuje príliš spôsobov, ako sa jej zbaviť alebo pôsobiť preventívne proti jej vzniku. Pleti s folikulárnou keratózou však prospieva hydratácia, lepší vzhľad pleti podporujú tiež lokálne aplikované produkty stimulujúce exfoliáciu pleti a obnovu kožných buniek. Pozitívne je, že zhruba okolo tridsiateho roku veku väčšinou sama zmizne.

Najčastejšie sa folikulárna keratóza objavuje u malých detí, nie je však výnimkou, že sa pupienky objavia kedykoľvek počas života. Medzi hlavné prejavy patria začervenané vyrážky, a okrem toho aj hrubšia, suchá pleť v celej lokalite, kde sa pupienky objavujú. Suchý vzduch prejavy zhoršuje, a pleť ešte viac vysušuje.

Vzniká kvôli keratínu

Folikulárna keratóza vzniká v dôsledku nahromadenia keratínu. Ten za normálnych okolností chráni pleť pred toxínmi a infekciou. Ak sa však nahromadí v ústí folikul chĺpkov, môže ho totálne upchať, a práve tak vznikajú na pleti vyvýšené pupienky. Príčiny jeho hromadenia nie sú známe, podiel môže mať ako u viacerých kožných stavov genetika, vonkajšie prostredie a zdravotný stav pleti.

Ako sa pupienkov zbaviť?

Podporte vlastnú exfoliáciu pleti, k čomu poslúžia krémy či čistiace gély s obsahom AHA a BHA kyselín, spoľahnúť sa môžete aj na retinolové sérum urýchľujúce formovanie nových kožných buniek. Retinol a retinoidy tiež bráni upchávaniu kožných pórov. Popri tom však nezabudnite na hydratáciu. Voľte ale také produkty, ktoré póry neupchajú. Na obale preto hľadajte označenie nekomedogénny.