Folikulárna keratóza

Hrubšie, červenkasté pupienky na pleti

Folikulárna keratóza je úplne neškodný stav kože. Jeho charakteristickým znakom sú suché, zhrubnuté lokality na pleti a drobné pupienky, ktoré sa najčastejšie objavujú na zadnej strane paží, stehnách, zadku či lícach. Pupienky nesvrbia, nebolia a nie sú nijako nebezpečné.

Normálny prejav pleti

Folikulárna keratóza je dokonca považovaná za bežný stav zvyčajný u normálnej pleti, preto neexistuje príliš spôsobov, ako sa jej zbaviť alebo pôsobiť preventívne proti jej vzniku. Pleti s folikulárnou keratózou však prospieva hydratácia, lepší vzhľad pleti podporujú tiež lokálne aplikované produkty stimulujúce exfoliáciu pleti a obnovu kožných buniek. Pozitívne je, že zhruba okolo tridsiateho roku veku väčšinou sama zmizne.

Najčastejšie sa folikulárna keratóza objavuje u malých detí, nie je však výnimkou, že sa pupienky objavia kedykoľvek počas života. Medzi hlavné prejavy patria začervenané vyrážky, a okrem toho aj hrubšia, suchá pleť v celej lokalite, kde sa pupienky objavujú. Suchý vzduch prejavy zhoršuje, a pleť ešte viac vysušuje.

Vzniká kvôli keratínu

Folikulárna keratóza vzniká v dôsledku nahromadenia keratínu. Ten za normálnych okolností chráni pleť pred toxínmi a infekciou. Ak sa však nahromadí v ústí folikul chĺpkov, môže ho totálne upchať, a práve tak vznikajú na pleti vyvýšené pupienky. Príčiny jeho hromadenia nie sú známe, podiel môže mať ako u viacerých kožných stavov genetika, vonkajšie prostredie a zdravotný stav pleti.

Ako sa pupienkov zbaviť?

Podporte vlastnú exfoliáciu pleti, k čomu poslúžia krémy či čistiace gély s obsahom AHA a BHA kyselín, spoľahnúť sa môžete aj na retinolové sérum urýchľujúce formovanie nových kožných buniek. Retinol a retinoidy tiež bráni upchávaniu kožných pórov. Popri tom však nezabudnite na hydratáciu. Voľte ale také produkty, ktoré póry neupchajú. Na obale preto hľadajte označenie nekomedogénny.